Mateusz Pospieszalski: „Wszystko, co się w moim życiu wydarzyło to wypadek przy pracy”

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:02
Mateusz Pospieszalski gra na saksofonie, flecie, klarnecie basowym, instrumentach klawiszowych, perkusyjnych, akordeonie. Śpiewa, komponuje, aranżuje, produkuje muzykę filmową i muzykę do spektakli teatralnych. W ostatnim czasie ukazała się jego nowa płyta - Quintet Tralala - o której opowiadał w audycji Weekend Kulturalny.
Audio
  • 6.10.17 Mateusz Pospieszalski o swojej działalności artystycznej i najnowszej płycie Quintet Tralala.
Fragment okładki albumu Tralala zespołu Mateusz Pospieszalski Quintet, wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
Fragment okładki albumu Tralala zespołu Mateusz Pospieszalski Quintet, wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.Foto: materiały prasowe

Mateusz Pospieszalski znany jest z wielu działań na polu muzycznym, m.in. z Koncertów Papieskich, „Pytam o wolność”, „Muzyki źródeł”. Artysta komponuje także muzykę do Teatru Telewizji, jest współtwórcą zespołu Zakopower, brał udział w ponad stu różnych wydawnictwach muzycznych.

Jak podkreślił Pospieszalski, „wszystko co się w jego życiu wydarzyło to wypadek przy pracy”. – Chciałem grać tylko na saksofonie. Potem pojawił się pretekst, by komuś coś skomponować, by zrobić kompozycje do wierszyków dla dzieci. Później okazało się, że na jakimś koncercie brakuje jakiegoś instrumentu, trzeba wziąć jakiś bęben, jakiś klawisz, później pojawił się akordeon, okazało się, że przydałby się jakiś flecik – wspominał gość.

Jak stwierdził, „każda nowa przestrzeń powodowała nową jakość”. - Nawet jeśli była nieudolnie zagrana to - jeżeli była zrobiona z duchem – tworzyła nową przestrzeń – mówił gość.

Mateusz Pospieszalski odniósł się także do swojej najnowszej płyty. - To, co jest na tej płycie, to kwintesencja tego, co w życiu robię tzn. komponuję piosenki, lubię grać na saksofonie, lubię grać koncerty, lubię improwizować. Te wszystkie elementy tworzą razem eklektyczną całość, ale to mi się podoba. Taki jestem – podsumował artysta.

Wydawcą płyty Quintet Tralala jest Polskie Radio.

W audycji także premiery teatralne, których wyboru dokonała Paulina Kozion.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24

_____________________

Weekend kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 15:36


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

19. Konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 12:46
Dobiega końca 19. edycja Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Gala finałowa odbędzie się 26 września w warszawskim Teatrze Roma. Z twórczością Agnieszki Osieckiej zmierzyło się w tym roku niemal 200 osób, spośród których wybrano 11 finalistów. Występy laureatów oceniać będzie jury w składzie: Katarzyna Gertner, Krzysztof Gosztyła, Joanna Nojszewska, Aga Zaryan i Kinga Dębska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze narodziny. "Wigilia to szczególny dzień"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 17:30
Przyjmuje się, że po raz pierwszy Boże Narodzenie świętowano w Betlejem około 328 roku. Później zwyczaj dotarł do Rzymu, a dalej do innych krajów. Uroczystości rozpoczynają się jednak od Wigilii, o której wzmianki pojawiły się w VI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Wielkanocne z Polskim Radiem 24

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 09:00
Polskie Radio 24 zaprasza na specjalne audycje i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi, które pojawią się na antenie w okresie Świąt Wielkanocnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Pospieszalski o "Dekalogu": wyjątkowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 17:09
"Dekalog" to projekt artystyczny, w którego powstanie było zaangażowanych wielu znakomitych muzyków, reprezentujących różne narodowości oraz stylistyki. Każdy utwór na płycie odnosi się do konkretnego przykazania. Projekt wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia powstawał przez siedem lat. O nagrywaniu płyty mówił w audycji Życie z Duszą czy Bez muzyk i kompozytor Marcin Pospieszalski.
rozwiń zwiń