Brexit: impas w negocjacjach

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 11:05
To są negocjacje pod górkę. Rozmowy Brukseli z Londynem w sprawie Brexitu są w impasie, choć obie strony wyrażają nadzieję na szybki postęp. O wiszącym nad rokowaniami fiasku w Magazynie Europejskim mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Audio
  • 16.09.2017 Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka o negocjacjach Brexitowych.
Przeciwnicy Brexitu demonstrowali przed Pałacem Westminsterskim w Londynie
Przeciwnicy Brexitu demonstrowali przed Pałacem Westminsterskim w LondynieFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

W przyszłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma wygłosić przemówienie we Florencji.  Jak podkreślała Beata Płomecka, można usłyszeć głosy pełne nadziei, że May przełamie w tym przemówieniu impas w rozmowach i skupi się na głębokim partnerstwie Wielkiej Brytanii z Unią. – Niemniej Wielka Brytania od początku mówi, że będzie starała się pilnować swoich interesów, to samo mówi UE i może dlatego przynajmniej na razie negocjacje są w impasie. Nie ma postępu w rozmowach, a niektórzy mówią nawet, że negocjatorzy się cofają i nie ma wizji poprawy sytuacji – wskazywała.

Korespondentka mówiła, że UE apeluje do Wielkiej Brytanii o publikację wszystkich dokumentów negocjacyjnych, określających stanowiska we wszystkich kwestiach, co UE uczyniła już jakiś czas temu. – Do tej pory naprawdę niewiele rzeczy udało się uzgodnić, nawet w kwestii praw Europejczyków na Wyspach, postępu nie ma – tłumaczyła. – Wydawało się to jasne, miało być na zasadzie dwustronnej, tyle że w pewnym momencie Londyn odmówił uznania jurysdykcji unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Unia mówi, że gdzieś te prawa Europejczyków muszą być gwarantowane – wyjaśniała.

Beata Płomecka zaznaczyła, że jeśli nie będzie postępu w rozmowach dotyczących Brexitu, to niemożliwe będzie rozpoczęcie negocjacji o których mówi Wielka Brytania, na temat przyszłych relacji z Unią.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 16.09.2017

Godzina emisji: 10:15


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudne negocjacje ws. Brexitu. "Kluczowym elementem kwestia finansowa"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 14:07
Bez przełomu zakończyła się II tura negocjacji przedstawicieli Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii ws. Brexitu. Rozmowy w Brukseli potwierdziły różnice zdań obu stron. O trudnych negocjacjach ws. Brexitu mówił w audycji Świat w Południe Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
rozwiń zwiń