Po szczycie w Tallinie. Rozmowy o reformie UE nabierają tempa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 09:52
Coraz większego tempa nabierają rozmowy dotyczące reformy Unii Europejskiej. Kwestia zmian we Wspólnocie pojawiła się m.in. podczas nieformalnego szczytu cyfrowego w Estonii. W Magazynie Europejskim komentarz dra Przemysława Biskupa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • 30.09.17 Po szczycie w Tallinie. Rozmowy o reformie UE nabierają tempa
Prezydent Francji Emmanuel Macron po przyjeździe na Szczyt Cyfrowy Unii Europejskiej, 29 bm. w Tallinie. Estonia, 29.09.2017
Prezydent Francji Emmanuel Macron po przyjeździe na Szczyt Cyfrowy Unii Europejskiej, 29 bm. w Tallinie. Estonia, 29.09.2017Foto: PAP/Marcin Obara

Przyspieszenie, w kontekście reformowania Unii Europejskiej, to pokłosie wystąpienia Emmanuela Macrona z początku tygodnia. Prezydent Francji na Sorbonie postulował m.in. wprowadzenie wspólnego budżetu i powołanie jednego ministra finansów dla krajów strefy euro.

Jak mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr Przemysław Biskup, obecne uwarunkowania polityczne stwarzają pozytywny klimat dla zmian w UE. – Nie ulega wątpliwości, że kraje Unii mają w tym momencie możliwość przeprowadzenia reorganizacji, w obliczu Brexitu. Wielka Brytania stanowiła istotną przeszkodę w kontekście blokowania reform pogłębiających federalizację Wspólnoty – komentował ekspert, podkreślając że „jakiś rodzaj reformy instytucjonalnej jest absolutnie konieczny”. – Brakuje uregulowania strefy euro. Jest wspólna waluta (…), a nie ma wspólnej polityki finansowej i podatkowej – przypominał politolog.

Tymczasem, polskie władze po raz kolejny wskazywały, że sprzeciwiają się tworzeniu Europy kilku prędkości. Premier Beata Szydło mówiła po zakończeniu szczytu w Tallinie, że pomysły prezydenta Macrona nie zjednoczą Unii, ale ją podzielą. Zapowiedziała, że Warszawa nie będzie sprzeciwiać się zmianom w Unii, ale muszą na nich skorzystać wszystkie kraje członkowskie.

Więcej w Magazynie Europejskim, którego gospodarzem była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/IAR

Magazyn Europejski w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 9.07

Czytaj także

Wizja Europy według Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 20:15
Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił swoją wizję nowej Europy podczas oficjalnej wizyty w Grecji. Przemawiając w pobliżu Akropolu w Atenach podkreślił, że rozkład Unii Europejskiej byłby rodzajem politycznego i historycznego samobójstwa i że świat potrzebuje silnej Wspólnoty teraz bardziej, niż kiedykolwiek. Pomysły francuskiego przywódcy na nowy model Europy skomentowali goście magazynu Świat w Powiększeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean-Claude Juncker o problemach UE

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:51
Szef Komisji Europejskiej wygłosił w Parlamencie Europejskim swoje doroczne przemówienie na temat sytuacji i przyszłości Unii Europejskiej. Mówił o integracji i przywiązaniu do praworządności. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24, publicysta Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o pracowników delegowanych. „To walka o głosy i pracę”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 10:11
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska udaje się do Paryża na rozmowy w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych. Planowane jest spotkanie minister z jej francuską odpowiednik na tym stanowisku Muriel Pénicaud. Premier Beata Szydło powiedziała, że polski rząd liczy na kompromis. O forsowanej przez Francję dyrektywie mówili w audycji Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa (Drawbridge), Marek Zuber (ekonomista) i Kamil Maliszewski (Dom Maklerski mBanku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Polskę i Węgry łączą nie tylko interesy w ramach V4, ale także wiele spraw bilateralnych”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 16:33
- Podczas spotkania premier Beaty Szydło z premierem Węgier Viktorem Orbanem - oprócz spraw bilateralnych, współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej - tematem była także agenda europejska. Był to główny temat rozmów – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE w obliczu reform. Ekspert o roli Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 15:31
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas, były dyplomata. Politolog na naszej antenie mówił m.in. o roli Warszawy w Unii Europejskiej, w kontekście zmian zachodzących obecnie we Wspólnocie.
rozwiń zwiń