Lewicki: Wynik głosowania w ONZ ogromnym sukcesem Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 21:00
Wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie się z porozumienia klimatycznego z Paryża. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w audycji Podsumowanie Dnia.
Audio
Lewicki: Wynik głosowania w ONZ ogromnym sukcesem Polski

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19., która otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały). Polska zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej mówił, że gdy rok temu inaugurował kampanię na rzecz członkostwa, wielu mówiło, że to cel nierealny. „Ja od samego początku uważałem, że to cel absolutnie wykonalny i Polska na 100-lecie odzyskania niepodległości może być i będzie członkiem RB ONZ” - podkreślił prezydent.

Według prof. Zbigniewa Lewickiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jest to sukces polskiej dyplomacji. – Zależało nam bardzo na członkostwie i długo się staraliśmy o poparcie. Wynik głosowania był ogromnym sukcesem. Żaden kraj nie został wybrany prawie jednogłośnie. Udało się uzyskać akceptację, co jest ważne dla Polski. Będziemy mieli możliwość pokazania swojego stanowiska w wielu sprawach – powiedział amerykanista.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że USA wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku, co jest spełnieniem jego obietnicy, że będzie przedkładał interesy amerykańskich pracowników i konsumentów nad inne. Trump uzasadnił swą decyzję tym, że konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych, wynikająca z paryskich ustaleń, byłaby zbyt kosztowna dla USA, a on będzie zabiegał o „lepsze porozumienie”.

Jak podkreślał Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, to dobra decyzja dla gospodarki USA, a zła dla Europy. – Porozumienie klimatyczne to walka lobby antywęglowego – mówił.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia m.in. o wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, reakcjach na wycofanie się USA z porozumień paryskich i zamachu na kasyno w stolicy Filipin Manili.

W „Podsumowani Dnia” także doniesienia ze świata sportu, które przedstawiał Tomasz Kowalczyk, natomiast przegląd portali internetowych poprowadził Marcin Królik.

Gospodarzami audycji byli Grzegorz Frątczak i Adrianna Calińska-Czaniecka.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 02.06.17

Godzina emisji: 21:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polska w Radzie Bezpieczeństwa? "Nasz głos miały swoją wagę"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 12:00
Polska zostanie w piątek prawdopodobnie wybrana na rotacyjnego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2018-2019. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nasz kraj jest jedynym kandydatem. O znaczeniu członkostwa mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Tarnogórski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historyczny sukces polskiej dyplomacji". Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 20:10
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce. Premier Beata Szydło powiedziała, że to historyczny sukces polskiej dyplomacji. O wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Irena Popiuk-Rysińska z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń