Podsumowanie Dnia: jakie znaczenie dla Polski i Europy będą miały wyniki wyborów we Francji?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 22:01
Zdecydowane zwycięstwo La République En Marche!, partii Emmanuela Macrona, we francuskich wyborach parlamentarnych. Oto główny temat, jaki skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Audio
Materiał ilustracyjny
Materiał ilustracyjnyFoto: PR24/PJ

We Francji w wyborach do Zgromadzenia Narodowego - niższej izby parlamentu - zwyciężyła, zgodnie z prognozami - partia prezydenta Emmanuela Macrona. Takie są wstępne nieoficjalne wyniki. Uzyskała ona 315 mandatów. Wcześniej prognozowano 400 na 577 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. Niemniej wynik drugiej tury też daje prezydentowi większość absolutną, pozwalającą mu rządzić nawet bez udziału sojuszników z kampanii wyborczej – centrystów.

– Pewna lojalność zobowiązuje i w wyniku umowy Macrona z liderem centrystów powstanie najprawdopodobniej rząd koalicyjny. Słabszy wynik partii Macrona, od prognozowanego, podyktowany jest tym, że Francuzi nie chcieli dawać ugrupowaniu nowego prezydenta władzy absolutnej. Mają nadzieję, że z takim poparciem politycy La République En Marche! również zrealizują wyborcze obietnice i wprowadzą w kraju tak potrzebne reformy – relacjonował z Paryża Marek Brzeziński, korespondent Polskiego Radia.

Na temat znaczenia wyników wyborów parlamentarnych we Francji mówili również prof. Piotr Wawrzyk, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego, a także dr Łukasz Jurczyszyn, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W części informacyjnej natomiast m.in. o uczczeniu 225. rocznicy bitwy pod Zieleńcami i ustanowienia orderu wojennego Virtuti Militari, 36. Pielgrzymce Apostolstwa Trzeźwości, serii spotkań premier Beaty Szydło z europejskimi przywódcami, szczególnym charakterze pogrzebu Helmuta Kohla, byłego kanclerza Niemiec, potężnych pożarach lasów w Portugalii, a także ostatnim etapie ataku na oblężony przez dżihadystów iracki Mosul.

Ponadto Ewa Wasążnik, reporterka Polskiego Radia 24, dokonała przeglądu najważniejszych wydarzeń zakończonego tygodnia.

W audycji nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren, które zaprezentował Krzysztof Kuzak.

Podsumowanie Dnia" prowadzili Dorota Wojtalczyk i Wiesław Molak.

IAR/Polskie Radio 24/db

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 18.06.17

Godzina emisji: 21:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwaj Panowie „Z” o politycznych zmianach w Europie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 21:55
Na przestrzeni ostatnich dni w dwóch ważnych – z politycznego punktu widzenia – krajach europejskich odbyły się wybory parlamentarne. W Wielkiej Brytanii sytuacja rządu się skomplikowała, a we Francji wiele wskazuje na to, że prezydent Emmanuel Macron będzie miał stabilną większość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: niska frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 14:15
Do południa frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych we Francji wyniosła 17,75 proc.; to najniższa frekwencja od lat. – Część Francuzów wychodzi chyba z założenia, że prezydent Macron i tak będzie miał swoją większość – mówiła Magdalena Skajewska, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory we Francji: fenomen Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 16:01
Francuzi wybierają nowy skład Zgromadzenia Narodowego. To już czwarte głosowanie w ostatnich dwóch miesiącach i czwarte, które ma wygrać Emmanuel Macron. – Macron choć nie ma dużego doświadczenia politycznego, odznacza się barometrem, instynktem i nosem politycznym oraz rozumie aspiracje dzisiejszego społeczeństwa francuskiego – mówił w Gorącym Temacie Marcin Darmas (Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Partia Macrona zdecydowanym zwycięzcą francuskich wyborów parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 21:10
Partia prezydenta Emmanuela Macrona i jej sojusznik z ugrupowania centrystów mają bezwzględną większość w Zgromadzeniu Narodowym. To wstępne wyniki drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji. Wyniki skomentował w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Szeptycki, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń