Podsumowanie Dnia: Opłaty za świadczenia zdrowotne? Premier zażąda wyjaśnień

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 22:05
Atak na ludzi wychodzących z meczetu w Londynie oraz żądanie wyjaśnień, skierowane przez premier do ministra zdrowia ws. planowanych opłat za świadczenia zdrowotne. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
Audio
Materiał ilustracyjny
Materiał ilustracyjnyFoto: PR24/PJ

Mężczyzna, aresztowany po nocnym zamachu w Londynie, nie był notowany przez policję w związku z prawicowym terroryzmem. Poinformował o tym brytyjski podsekretarz stanu do spraw bezpieczeństwa, Ben Wallace. Minionej nocy koło jednego z londyńskich meczetów furgonetka wjechała w przechodniów. Zginęła jedna osoba, a 10 zostało rannych. 48-letni kierowca furgonetki został schwytany przez przechodniów i następnie aresztowany przez policjantów. Brytyjska premier Theresa May oświadczyła, że był to kolejny atak terrorystyczny, tym razem wymierzony w brytyjskich muzułmanów. 

Zdaniem Grzegorza Lindenberga z portalu euroislam.pl, każdy taki atak, służy dżihadystom w ich propagandzie. – To raczej osłabia Europę niż wzmacnia, dlatego raczej mało będzie naśladowców – wskazywał. Dodał, że czarny scenariusz jest taki, że na zachodzie dojdzie do fali ataków terrorystycznych, lub jednego spektakularnego, w wyniku którego zginie dużo więcej osób. – Wtedy trudno mi sobie wyobrazić, że nie dojdzie do aktów odwetu, chyba, że władze rzeczywiście podejmą działania, które będą zdecydowane, teraz ich nie ma – ocenił.

Premier Beata Szydło będzie domagać się od ministra zdrowia wyjaśnień w  sprawie planowanych opłat za świadczenia zdrowotne. Przewiduje je nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, nad którą pracuje resort zdrowia. Zgodnie z projektem, będą one pobierane za świadczenia wykraczające poza ubezpieczenie pacjenta. Beata Szydło podkreśliła, że zgodnie z programem PiS, publiczna służba zdrowia ma być bezpłatna. Według premier, w tej chwili nie ma możliwości wprowadzenia tego typu świadczeń - chyba że minister zdrowia będzie w stanie uzasadnić, że nie wpłynie to na dostępność pacjentów do świadczeń zdrowotnych, i że będą oni dzieleni na lepszych i na gorszych. Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych. Mają one potrwać do 13 lipca. Projekt, poza przepisami umożliwiającymi szpitalom publicznym pobieranie opłat za świadczenia zdrowotne, zakazuje im użyczania aktywów trwałych innym podmiotom udzielającym świadczeń.

Jak podkreślał dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych, plany resortu zdrowia idą w stronę znormalizowania sytuacji. Gość wyjaśniał, że pojawiło się nieporozumienie, iż do "jakichś ubezpieczeniowych, darmowych procedur będziemy dopłacać". – Rzeczy, które będą ubezpieczeniowe takimi pozostaną. Będzie zwiększana składka i rodzi się nadzieja, że w związku z tym ta liczba procedur za darmo będzie się zwiększała – tłumaczył. Dodał, że zmiany pozwolą także szpitalom SPZOZ świadczyć usługi komercyjne, co dotychczas było zarezerwowane dla szpitali-spółek. Dr Sutkowski zaznaczył także, że "wszystko to, gdzie jest styk publicznego, ubezpieczeniowego z komercyjnym musi być jasno określone, albowiem pole do nadużyć istnieje".

W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o ataku na Polach Elizejskich i szczycie krajów V4 i Beneluksu.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami programów byli Mateusz Drozda i Maja Borkowska.

Polskie Radio 24/ip

_____________________________________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 21:00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekarz również dla nieubezpieczonych. "Intencje są dobre"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 15:08
Od początku roku również osoby nieubezpieczone mogą bezpłatnie pójść do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Nie mają jednak prawa do refundowanych recept. Nie zniknie zatem system eWUŚ, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki medycznej. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował Mariusz Gujski z magazynu "Służba Zdrowia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w służbie zdrowia. Czy szykuje się podwyżka podatków?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 11:02
Minister Konstanty Radziwiłł zapowiada likwidacje NFZ oraz wprowadzenie powszechnego dostępu do opieki medycznej. Służba zdrowia miałaby natomiast być finansowana z budżetu państwa. O zmianach mówili w Pulsie Gospodarki Paweł Jabłoński (Rzeczpospolita), Piotr Kuczyński (Xelion) i Piotr Soroczyński (KUKE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w Londynie. "To może oznaczać początek wojny"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 16:25
W nocy z niedzieli na poniedziałek w Londynie doszło do kolejnego ataku. Tym razem 48-latek wjechał w grupę muzułmanów. Jak mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Katarzyna Pachniak z Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego, być może incydent był inspirowany przez radykałów islamskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w Londynie. "Miejsce nie jest przypadkowe"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 15:05
- Meczet przy Finsbury Park słynie z imamów, którzy posługują się mową nienawiści – powiedziała w audycji Gorący Temat ekspertka ds. Wielkiej Brytanii Elżbieta Królikowska-Avis. Odniosła się w ten sposób do incydentu, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w północno-wschodnim Londynie.
rozwiń zwiń