„Emocje związane z sądami są tak duże, iż PiS postanowił je wyciszyć decyzją ws. paliw”

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 22:05
Decyzja PiS o wycofaniu się z projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie części sejmowej opozycji, na którym ustalono m.in. stałą koordynację. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR24/PJ

Zapadła decyzja o wycofaniu z Sejmu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - poinformował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Sejm w ubiegłym tygodniu przeprowadził pierwsze czytanie projektu i nie zgodził się na wnioskowane przez PO odrzucenie projektu, który trafił do dalszych prac w komisji. Złożony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych zakładał dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów. Fundusz miał być zasilany nową opłatą paliwową w wysokości 20 groszy za litr.

Według Elizy Olczyk z tygodnika „Wprost” decyzja PiS była zaskakująca. – Nie podejmuje się tego typu ruchów, jeśli chce się z nich po paru dniach wycofać. Tym bardziej, że uzasadnienie projektu było logiczne, ponieważ drogi lokalne rzeczywiście były niedoinwestowane. Nie zmienia to faktu, że ten podatek jest generowałby inflację. Natłok emocji związany z sądami jest tak duży, że PiS postanowiło przynajmniej w tej sprawie emocje wyciszyć – powiedziała dziennikarka.

W poniedziałek w Sejmie na zaproszenie Nowoczesnej odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów opozycyjnych: PO, PSL oraz UED w związku z projektem PiS dotyczącym ustawy o Sądzie Najwyższym. W spotkaniu udziału nie wziął żaden polityk Kukiz'15. Stała koordynacja i codzienne planowanie działań rano i wieczorem - to ustalenia przedstawicieli opozycji przekazane dziennikarzom w Sejmie.

Zdaniem Elizy Olczyk obecna opozycja jest w niej krótko, dlatego jeszcze nie ma ciśnienia by wykonywać radykalne ruchy. - Po chwilowym zjednoczeniu możliwe, że drogi liderów się rozejdą. Zobaczymy czy partie będą w stanie razem wystartować w wyborach za dwa lata. Reforma sądownictwa w niewielkim stopniu łączy się ze wspólnym startem w wyborach. W 2005 roku koalicja PO-PIS też szła do wyborów, by odsunąć SLD od władzy, a po wyborach ich drogi obu partii się rozeszły – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

W audycji także komentarz Piotr Ślusarczyka z portalu Euroislam.pl do „rozpowszechniania literatury fundamentalizmu islamskiego w Polsce”, o którym alarmuje „Nasz Dziennik”.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia m.in. spotkaniu opozycji ws. zmian w Sądzie Najwyższym, wizycie brytyjskiej pary książęcej w Polsce i wycofaniu się PiS z tzw. opłaty paliwowej.

W Podsumowani Dnia także doniesienia ze świata sportu, które przedstawiała Renata Susałko, natomiast przegląd portali internetowych poprowadził Marcin Królik.

Gospodarzami audycji byli Jakub Kukla i Maja Borkowska.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 21:00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści o Funduszu Dróg Samorządowych: na podatki nie można się obrażać

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 18:04
W tym tygodniu posłowie mają zająć się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Poselska inicjatywa zakłada, że ceny paliw wzrosną o 20 groszy na litrze. O podwyżce opłaty paliwowej rozmawiali w Debacie Dnia Tomasz Walczak (Super Express) i Aleksander Majewski (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opłata drogowa to nie nowy podatek, chodzi o bezpieczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 15:05
Poseł PiS Bogdan Rzońca podkreśla, że proponowana przez partię rządzącą opłata drogowa przyczyni się do poprawy stanu dróg gminnych, powiatowych i krajowych, a także bezpieczeństwa na nich. Polityk uważa, że opłata, którą mają wnosić między innymi producenci i importerzy paliw, nie będzie skutkował wzrostem cen na stacjach benzynowych. Obrady Sejmu relacjonuje reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata paliwowa. „Są dwa scenariusze – pozytywny i negatywny”

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 11:37
Obradowany w Sejmie projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożony przez grupę posłów PiS, mówi o nowym podatku - tzw. opłacie paliwowej. Zgodnie z nim do ceny paliw doliczone zostanie 20 groszy na litr. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS wycofuje projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. "Nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 19:23
Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - poinformował w poniedziałek PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. O zmianie stanowiska PiSu mówili w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski, politolog z UKSW oraz dr Maciej Bukowski (Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warszawski i WiseEuropa).
rozwiń zwiń