Przesłuchanie Donalda Tuska i polskie roszczenia za II WŚ. Podsumowanie Dnia

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 22:05
 - Przesłuchanie Donalda Tuska wpisuje się w bieżący konflikt polityczny w Polsce. Sam Donald Tusk odpowiadał dziś na pytania używając argumentów politycznych - powiedział w kontekście czwartkowego przesłuchania byłego premiera w prokuraturze politolog dr Andrzej Anusz. W programie mowa była także o polskich roszczeniach za II Wojnę Światową. O reparacjach wojennych od Niemiec mówił publicysta, ekspert ds. niemieckich Janusz Tycner.
Audio
  • 3.08.17 Podsumowanie Dnia. Komentarze; Dr Andrzej Anusz i Janusz Tycner
  • 3.08.17 Podsumowanie Dnia. Informacje
  • 04.08.2017 Przesłuchanie Donalda Tuska. Relacja Małgorzaty Głogowskiej
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR24/PJ

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk został przesłuchany w Prokuraturze Krajowej jako świadek w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. W śledztwie zeznawali już m.in. była minister zdrowia Ewa Kopacz i były szef MSZ Radosław Sikorski.

Jak podkreślił dr Andrzej Anusz, „choć nieprawidłowości po katastrofie smoleńskiej było dużo i to wychodzi dzisiaj, zwłaszcza przy ekshumacjach, przesłuchanie Donalda Tuska wpisuje się w bieżący kontekst polityczny”.

Zdaniem dr Anusza, Donald Tusk jest najpoważniejszym kontrkandydatem w wyborach prezydenckich dla obecnego prezydenta Andrzeja Dudy. – Brak jasnej deklaracji zaprzeczenia powrotu do polskiej polityki przez byłego premiera w dużym stopniu otwiera Donaldowi Tuskowi możliwość bycia w polskiej polityce – stwierdził gość.

W audycji mowa była także o niemieckich reparacjach wojennych dla Polski. Według wstępnych szacunków, ich kwota może wynieść nawet 5 bilionów dolarów. Z wnioskiem o ekspertyzę w tej sprawie wystąpił do Biura Analiz Sejmowych poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Biuro Analiz Sejmowych ma sprawdzić czy istnieje prawna możliwość otrzymania od Niemiec odszkodowania za straty materialne i ludzkie. Rząd w Berlinie poinformował, że reparacji zrzekła się PRL.

Jak podkreślił Janusz Tycner, polska strona stoi na stanowisku, że rząd PRL - w 1953 roku - był niesuwerenny i do zrzeczenia się odszkodowań został przymuszony. – Może to być dla Polski furtka choć nie sądzę, że to autostrada do sukcesu – stwierdził gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/pr

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 3.08.17

Godzina emisji: 21:00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka. "Mamy otwartą drogę, by uzyskać reparacje wojenne od Niemiec"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 09:59
Podczas sobotniego kongresu PiS w Przysusze, za sprawą przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, powrócił temat reparacji wojennych. Nawiązując do historii Polski lider partii stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty, w tym ludzkie, poniesione w wyniku II wojny światowej i dwóch totalitaryzmów. O kwestii reparacji w Debacie Poranka mówili prof. Tadeusz Marczak, Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Wojciech Korkuć (plakacista).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goście Polskie Radia 24 o reparacjach od Niemiec. „Trzeba to wyegzekwować”

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 09:48
Antoni Macierewicz zaprzeczył we wtorek twierdzeniom, jakoby Polska po wojnie zrzekła się reparacji. – To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone – powiedział minister obrony narodowej. O kwestii reparacji w Debacie Poranka rozmawiali Magdalena Piejko (TV Republika), Wojciech Korkuć (artysta) i prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Donalda Tuska zakończone. Prokuratura nie ujawnia szczegółów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 23:40
Chcę powiedzieć jedno, nie mam czego się bać i pan prezes Kaczyński mnie nie przestraszy - powiedział Donald Tusk po wyjściu z Prokuratury Krajowej, gdzie zeznawał w charakterze świadka w śledztwie dot. nieprawidłowości przy przeprowadzenie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Zakończone przesłuchanie relacjonuje w PR24 reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Donalda Tuska. "W Polsce bardzo często osoby na najwyższych stanowiskach unikają odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 19:43
 - Donald Tusk ma się czego obawiać. Powody do obaw są, bo po katastrofie smoleńskiej działo się bardzo wiele nieprawidłowości – powiedział w audycji Kulisy Spraw Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. Odniósł się w ten sposób do czwartkowego przesłuchania byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
rozwiń zwiń