Podsumowanie Dnia: Niszczycielskie nawałnice przeszły nad Polską

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 22:03
Zniszczenia spowodowane gwałtownymi nawałnicami, które przeszły nad Polską, a także napięte relacje polsko-rosyjskie, czego efektem jest wciąż zamknięty mały ruch graniczny w obwodzie kaliningradzkim. Oto główne tematy, jakie skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
Audio
Zniszczony przez nawałnicę las w Suszku. Na obozie w Suszku przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR, 140 dzieci i 30 opiekunów. Obóz został zniszczony przez nocną nawałnicę, dwie osoby nie żyją
Zniszczony przez nawałnicę las w Suszku. Na obozie w Suszku przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR, 140 dzieci i 30 opiekunów. Obóz został zniszczony przez nocną nawałnicę, dwie osoby nie żyjąFoto: PAP/Dominik Kulaszewicz

5 osób zginęło, w tym dwoje dzieci, a ponad 30 osób zostało rannych. Dziesiątki tysięcy ludzi jest pozbawionych prądu. Straż pożarna interweniowała około 12 tysięcy razy. W działaniach brało udział prawie 28 tysięcy strażaków i 4 tysiące pojazdów strażackich. To statystyki podsumowujące niszczycielskie nawałnice, które ubiegłej nocy przeszły nad Polską.

Na temat gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które coraz częściej nawiedzają nasz kraj, a także o tym, jak się przed nimi chronić mówił Artur Surowiecki z Polskich Łowców Burz.

Mały ruch graniczny z Rosją w obwodzie kaliningradzkim wciąż nie został przywrócony, ze względu na politykę tego kraju - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W zeszłym roku, w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, Polska podjęła decyzję o zawieszeniu przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. O relacjach polsko-rosyjskich i przyszłości małego ruchu granicznego mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W części informacyjnej audycji m.in. o wejściu w życie ustawy o ustroju sądów powszechnych i kontrowersjach, które wywołuje, napięciu w relacjach amerykańsko-koreańskich, 9. rocznicy zbombardowania przez Rosjan gruzińskiego miasta Gori, międzynarodowej debacie dotyczącej idei Międzymorza, kweście na rzecz wileńskiego Cmentarza na Rossie, a także o planach utworzenia własnego państwa przez irackich Kurdów.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawiła je Renata Susałko.

„Podsumowanie Dnia” prowadzili Dorota Wojtalczyk i Mateusz Drozda.

PAP/IAR/Polskie Radio 24/db

____________________


Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.08.17

Godzina emisji: 21:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczeństwo podczas burz

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 14:30
Przez Polskę przetaczają się silne burze i nawałnice. W Polskim Radiu 24 mł. bryg. Paweł Pomorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie radził, co robić podczas gwałtownych zjawisk pogodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawieszenie małego ruchu granicznego elementem środków odwetowych?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 15:50
Po Światowych Dniach Młodzieży Polska nie odblokowała małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Przedłużenie zawieszenia wywołało nieprzychylne komentarze w Moskwie. Czy blokowanie granicy jest elementem dyplomatycznych środków odwetowych? O tym mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kamassa (Defence24.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze nad Polską. Ponad 100 tys. gospodarstw bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 21:55
Ponad 3,2 tys. interwencji strażaków i prawie 103 tys. odbiorców bez prądu to najnowszy bilans burz, które w czwartek przeszły nad Polską - poinformowała w czwartek PAP Państwowa Straż Pożarna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. O ekstremalnych warunkach pogodowych w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Wśród ofiar dzieci przebywające na obozie w Suszku

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 19:25
Ponad 12 tys. razy wyjeżdżali w piątek i sobotę strażacy do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz - poinformował w sobotę wieczorem rzecznik PSP Paweł Frątczak. W wyniku nawałnic zginęło 5 osób, a ponad 30 zostało rannych. Bez prądu pozostaje 287 tys. odbiorców w 9 województwach.
rozwiń zwiń