Terroryzm w Europie. "Nie można zakładać, że sobie nie poradzimy"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 22:04
Według różnych opracowań, na terenie UE funkcjonuje ok. 50 organizacji terrorystycznych powiązanych m.in. z Al-Kaidą czy Państwem Islamskim. Jednak żaden kraj nie jest w stanie kontrolować struktur tych organizacji ani ich rozmieszczenia. O problemie z jakim boryka się Europa mówili w Podsumowaniu Dnia prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i dr Łukasz Kister (Instytut Jagielloński).
Audio
Materiały ilustracyjne
Materiały ilustracyjneFoto: Paweł Jakubicki

14 ofiar śmiertelnych, 130 osób rannych - to bilans dwóch zamachów terrorystycznych w Hiszpanii. Wśród osób rannych 17 jest w stanie krytycznym, a 30 w stanie ciężkim. Jak poinformowała policja, sprawca zamachu w Barcelonie zginął w czwartek zastrzelony przez policję w Cambrils. To 17-letni Marokańczyk.

Zdaniem dr Łukasza Kistera, walka z organizacjami terrorystycznymi jest wyzwaniem dla służb, ale "nie można z góry zakładać, że służby nie dadzą sobie z nimi rady".

- Z takiego błędnego założenia wychodzą politycy zachodnioeuropejscy, którzy wręcz utrudniają służbom funkcjonowanie, nakazują pobłażliwość wobec tych organizacji, wskazują, że należy zrezygnować w pewnych metod pracy policji czy służb specjalnych znanych od lat – stwierdził gość.

Jak dodał, "trudno się więc dziwić, że dzisiaj organizacje terrorystyczne w Europie zachodniej tak dobrze sobie radzą”. - Służbom odebrano bowiem narzędzia operacyjne i zabroniono realizacji tak starej jak świat metody pracy jaką jest inwigilacja – wyjaśnił dr Kister.

Nie zgodził się z nim prof. Daniel Boćkowski, który – jak przyznał – "nie widzi kłód rzucanych pod nogi służbom specjalnym". – Policjant, który zadziałał w obronie swojego kolegi w Hiszpanii bez mrugnięcia okiem zastrzelił 4-5 terrorystów. Francuzi z kolei wydali polecenie dla swoich służb specjalnych działających na terenie Afryki, by - trafiając na osoby, które wyjechały z Francji by walczyć w Syrii, Libii czy Iraku - likwidować. Widać więc, że problem ten jest traktowany poważnie – tłumaczył gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 18.08.17

Godzina emisji: 21.00


Zobacz więcej na temat: Barcelona Hiszpania terroryzm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Debata Poranka: Komentatorzy o zamachach w Europie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 09:39
– Europa jest w stanie wojny z radykalnym islamem. Trzeba się wreszcie obudzić – mówił w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej i Telewizji Republika, odnosząc się m.in. do ostatnich ataków terrorystycznych w Hiszpanii. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jan Śpiewak, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: celem dżihadystów jest sianie już nie terroryzmu, a terroru

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:35
Barcelona oddała hołd ofiarom zamachów, do których doszło w czwartek i piątek w nocy w Katalonii. W samo południe na Placu Katalońskim zgromadziły się tysiące osób, w tym przedstawiciele władz państwowych. Według najnowszych doniesień służb medycznych, w atakach z użyciem furgonetek na alei La Rambla w Barcelonie i w nadmorskiej miejscowości Cambrils zginęło 14 osób, a ponad 100 zostało rannych. O ataku w audycji Świat w Południe mówił Rafał Ciastoń z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po zamachach w Hiszpanii. "Porażkę poniosła polityka lewicowo-liberalna"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 17:45
Sprawca zamachu w Barcelonie zginął zastrzelony przez policję. Napastnik wjechał wczoraj w tłum na najruchliwszym deptaku w mieście - alei Las Ramblaa. Zginęło 14 osób, ponad 130 jest rannych, w tym 16 w stanie krytycznym. O przyczynach ataku mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z fundacji Fibre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachy w Europie. "Islam, integracja i zderzenie kultur"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 20:49
- Terroryzm w Europie był zawsze, ale teraz to zjawisko bardzo mocno się nasiliło. To m.in. pokłosie sytuacji na Bliskim Wschodzie, na którą europejscy politycy mają bardzo niewielki wpływ – powiedziała w audycji Świat w Powiększeniu Aleksandra Rybińska z portalu wPolityce.
rozwiń zwiń