Próby nuklearne Korei Północnej. "Konflikt zbrojny najgorszym rozwiązaniem"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 22:01
Kolejna próba jądrowa przeprowadzona przez Koreę Północną, a także planowane otwarcie w Polsce jednej z głównych siedzib amerykańskiego banku JP Morgan. Oto główne tematy, o jakich mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
Audio
Materiał ilustracyjny
Materiał ilustracyjnyFoto: PR24/PJ

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę szóstą i - jak się ocenia - najpotężniejszą dotąd próbę broni atomowej. Według wstępnych szacunków moc rażenia testowanego w niedzielę ładunku wynosiła ok. 50 kiloton. Dla porównania bomba atomowa zrzucona przez USA na Hiroszimę w 1945 roku miała moc 15 kiloton.

Patrycja Pendrakowska z Centrum Studiów Polska-Azja podkreśliła, że sytuacja robi się coraz bardziej gorąca z tego powodu, że Korea przeprowadza kolejne próby i nikt nie jest w stanie jej powstrzymać.

– Trwają rozmowy pomiędzy Rosją i Chinami, co być może będzie szansą na uspokojenie nastrojów i wpłynięcie na Koreę. Dotychczasowe sankcje i groźby, wymierzone w ten kraj, dotąd niczego nie przynoszą. Bardzo trudno przewidzieć, co może stać się najbliższych tygodniach. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Najgorszym skutkiem byłby oczywiście konflikt zbrojny, który zadziała na szkodę wszystkich krajów w regionie chińsko-koreańsko-japońskim – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Media w Pjongjangu podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Koreę Północną próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

Bank JP Morgan z siedzibą w Polsce

Po piątkowym spotkaniu z kierownictwem JP Morgan w Nowym Jorku wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że amerykański bank chce ulokować w Polsce jedną ze swoich głównych siedzib. Janusz Szewczak, analityk gospodarczy i publicysta ekonomiczny, uważa, że Polska w oczach zagranicznych inwestorów zaczyna urastać do miana oazy spokoju i miejsca, gdzie można robić dobre interesy.

– Jest to spowodowane ogólnoświatowym zamieszaniem gospodarczo-politycznym. Na tym tle nasz kraj jest miejscem, gdzie tych zawirowań praktycznie nie ma. JP Morgan nie jest byle jakim bankiem, ale jednym z największych na świecie. Jednak ważne będą szczegóły przyszłych umów, które określą korzyści, jakie odniesie ewentualnie Polska – wskazał specjalista z zakresu finansów i prawa finansowego.

W części informacyjnej audycji m.in. o światowych reakcjach na próbę nuklearną Korei Północnej, 37. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich, dożynkach jasnogórskich, przesłuchaniu podejrzanych o napaść na polską parę w Rimini, napiętej sytuacji w relacjach na linii USA-Rosja, trwających negocjacjach w sprawie Brexitu, a także o pożarach lasów w południowej Francji.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Maciej Nowak.

Podsumowanie Dnia prowadzili Adrianna Calińska-Czaniecka i Wiesław Molak.

PAP/Polskie Radio 24/db

___________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 03.09.17

Godzina emisji: 21:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Władze północnokoreańskie posiadają technologię, która jest niebezpieczeństwem dla całego świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 13:19
 - W ciągu ostatnich 12 miesięcy - za czasów przywództwa Kim Dzonk Una - Korea Północna wystrzeliła więcej rakiet krótkiego, średniego, dalekiego zasięgu i przeprowadziła więcej testów jądrowych, niż podczas całego okresu rządów jego ojca Kim Dzong Ila. To znaczy, że Korea Płn. się zbroi – powiedział korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz. O testach bomby wodorowej mówił także Nicolas Levi (Polska Akademia Nauk).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szósta próba nuklearna Korei Północnej. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 16:23
"Słowa i działania Korei Północnej nadal są bardzo wrogie i niebezpieczne dla Stanów Zjednoczonych" - tak na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zareagował na szóstą i najpotężniejszą dotąd próbę atomową Pjongjangu. O sprawie mówili w audycji Gorący Temat korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz i Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń