Arkadiusz Mularczyk: trzeba wystawić Niemcom rachunek za II wojnę światową

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 17:28
– Dopiero dzisiaj społeczeństwo dostaje informację o tym, jak to faktycznie wyglądało – jak bardzo wątpliwe i kruche są przesłanki na podstawie których Niemcy twierdzą, że Polsce nie należą się reparacje – mówił w audycji Jeden Na Jednego” Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • 13.08.17 Arkadiusz Mularczyk w audycji „Jeden na jednego”
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz MularczykFoto: PR24/MR

Gość Polskiego Radia 24 dzielił się swoimi wątpliwościami dotyczącymi zrzeczenia się z reparacji wobec NRD z 1953 roku. Podkreślał również, że "miliony Polaków nie miały możliwości dochodzenia roszczeń przed niemieckimi sądami".

– Po pierwsze, czy zrzeczenie było skuteczne w relacjach krajowych i międzynarodowych. Po drugie, czy było to zrzeczenie ważne z uwagi na przymus, który w tamtym czasie Związek Radziecki wywierał na władze komunistyczne – czy nie doszło do faktycznego oszustwa i czy dzisiaj państwo polskie ma akceptować czy uznawać to fikcyjne zrzeczenie. A jeśli było zrzeczeniem, to czy faktycznie jest ważne, ponieważ zawarte było pod przymusem i presją – powiedział Arkadiusz Mularczyk. – Sprawa reparacji do dziś nie jest uregulowana – dodał.   

Poseł PiS odniósł się również do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który odmówił wręczania awansów generalskich w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, wypływa ona z tego, że "kompetencje są rozmyte i niedookreślone".

– Ta sprawa jest wynikiem niedookreśloności zakresu działania, funkcji czy zwierzchnictwa prezydenta nad siłami zbrojnymi. Niby prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, ale kompetencje są dosyć ograniczone. To pierwszy aspekt. Drugi aspekt to kwestia tego, że są pewne napięcia pomiędzy MON a BBN, Kancelarią Prezydenta czy samym prezydentem wynikające być może z faktu nieuzgadniania pewnych decyzji personalnych – mówił Arkadiusz Mularczyk.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że wszyscy musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakiego chcemy systemu rządzenia w naszym kraju – czy z mocniejszym rządem i słabszym prezydentem, czy z mocniejszym prezydentem i słabszym rządem.  Przyznał przy tym, że jest zwolennikiem tej drugiej opcji.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Jeden na jednego w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 16.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Goście Polskie Radia 24 o reparacjach od Niemiec. „Trzeba to wyegzekwować”

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 09:48
Antoni Macierewicz zaprzeczył we wtorek twierdzeniom, jakoby Polska po wojnie zrzekła się reparacji. – To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone – powiedział minister obrony narodowej. O kwestii reparacji w Debacie Poranka rozmawiali Magdalena Piejko (TV Republika), Wojciech Korkuć (artysta) i prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje wojenne? "To sprawa powinna zostać rozliczona"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 14:38
– Sprawa jest skomplikowana, ale to nie oznacza, że nie ma żadnych szans na sukces – oceniał w Polskim Radiu 24 Stefan Hambura, adwokat. Ekspert odniósł się na naszej antenie do sprawy ewentualnej wypłaty Polsce reparacji wojennych przez Niemcy za II wojnę światową. W Gorącym Temacie tę kwestię komentował również prof. Wiesław Wysocki, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj Panowie Z: Reparacje wojenne to nierozwiązana kwestia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 22:04
Mimo upływu ponad 70 lat od zakończenia II wojny światowej kwestia strat i odszkodowań wojennych wciąż wywołuje wielkie emocje. Historycy wciąż próbują oszacować skalę ludzkich i materialnych strat, a politycy i prawnicy zastanawiają się, czy kwestia roszczeń jest nadal otwarta. Dwaj Panowie Z, czyli Dominik Zdort i Marek Zając, dyskutowali w Polskim Radiu 24 o kwestii reparacji wojennych od Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski: Niemcy nie lubią naszej pamięci historycznej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 08:21
- Niemcy uważają, że żądanie od nich reparacji wojennych to potwierdzenie polskiego nacjonalizmu i naszej fobii antyniemieckiej. Są wrażliwi, gdy podważa się ich przekonania, że wspaniale rozliczyli się z przeszłością. Wytknięcie im ich błędów jest dla nich bolesne. Najchętniej by ten okres swojej niechlubnej przeszłości zamknęli - powiedział w audycji 24 Pytania europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwają prace nad analizą dot. możliwości domagania się reparacji wojennych od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 13:24
Przedłuża się przygotowanie analizy dotyczącej prawnych możliwości domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Opinię w tej sprawie do piątku miało sporządzić Biuro Analiz Sejmowych. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 reporter IAR Karol Darmoros i Andrzej Krajewski z Dziennika Gazety Prawnej.
rozwiń zwiń