Andrzej Kołodziej: reforma sądownictwa potrzebna, jak woda do życia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 17:11
W piątek wieczorem zmiany w sądownictwie były jednym z tematów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W środę prezydent Andrzej Duda spotka się z wszystkimi klubami parlamentarnymi w sprawie reformy Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. O reformie wymiaru sprawiedliwości w audycji Jeden na Jednego mówił Andrzej Kołodziej, działacz pierwszej "Solidarności" i Solidarności Walczącej.
Audio
  • 10.09.2017 Andrzej Kołodziej, działacz „Solidarności” o reformie wymiaru sprawiedliwości
Andrzej Kołodziej
Andrzej KołodziejFoto: PR24 / AK

Gość ocenił, że prezydent, chcąc zaznaczyć swoją pozycję ustawił się po stronie opozycji, co jest bardzo złym posunięciem, bo "reforma sądownictwa jest bezwzględnie potrzebna i radykalna, więc nie może być półśrodków". – Trudno wyrokować, dajmy prezydentowi szansę. Mam nadzieję, że zrozumie ten błąd. Może to wpływ części Kancelarii Prezydenta, ci ludzie mają swoje ambicje polityczne. Moim zdaniem źle, że prezydent ulega ich wpływom – przekonywał.

Andrzej Kołodziej podkreślił, że chciałby, by prezydent przedłożył swoje projekty, zaakceptował zmiany naniesione w trakcie debaty parlamentarnej przez klub PiS i przyjął te ustawy jako swoje, zgadzając się na radykalną zmianę w sądownictwie. – Ona jest potrzebna tak, jak woda do życia, bo to, co się dzieje w naszym wymiarze sprawiedliwości, on jest gorszy jakościowo niż za PRL. Trzeba szybkich, rewolucyjnych zmian, a przede wszystkim musi być prowadzona kontrola społeczna nad niewłaściwymi poczynaniami w tym systemie – mówił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.  

Polskie Radio 24/ip

Jeden na jednego w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 16:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Prezydent Andrzej Duda realizuje zmiany, które są w interesie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:33
- W świetle polskiej konstytucji prezydent ma prawo skierować ustawę do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, gdy dopatruje się uzasadnienia takiej decyzji. Prezydent miał podstawy, by zawetować ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zarówno prezydent RP, obywatele, jak i polski rząd są zdeterminowani, by dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości - powiedział w audycji Rozmowa PR24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Polskiemu sądownictwu potrzebna jest głęboka reforma”

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 15:59
W środę prof. Michał Królikowski, b. wiceminister sprawiedliwości w rządach PO, przyznał w rozmowie z RMF FM, że bierze udział w pracach nad prezydenckimi propozycjami reformy sądownictwa. Wyraził pogląd, że o ile konstytucja pozwala na „radykalne reformy w wymiarze sprawiedliwości”, to jednocześnie „mrozi pewne wartości, jak niezawisłość, niezależność sądów”. O reformie sądownictwa mówił w audycji Gorący Temat radca prawny Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"4/5 Polaków chce zmian w wymiarze sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 16:33
Według pojawiających się w mediach informacji, w piątek ma dojść do spotkania między prezydentem Andrzejem Dudą a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W Rozmowie Polskiego Radia 24 komentarz Ryszarda Czarneckiego (PiS) i Adama Szejnfelda (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie prezydenta z prezesem PiS. „W ostatnim momencie prac na ustawami o SN i KRS”

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 15:45
Spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim trwało prawie 2,5 godziny. - Rozmowa prezydenta z prezesem PiS dotyczyła projektów ustaw sądowniczych; przebiegała w bardzo dobrej atmosferze - mówiła rzecznik PiS Beata Mazurek. O spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem mówił w audycji Gorący Temat Wojciech Biedroń (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń