Stanisław Szwed: chodzi o wyeliminowanie polskich firm z europejskiego rynku

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 12:19
"Naszym priorytetem jest zapewnienie rzetelnego kompromisu, dzięki któremu zostanie zachowana integralność jednolitego rynku" - mówił o propozycjach zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych wiceszef MSZ Konrad Szymański w rozmowie z francuską minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. O sprawie mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Audio
  • 06.10.2017 Stanisław Szwed: „Francuzom zależy, by Polaków zatrudniać”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EASTNEWS

Zgodnie z propozycją przedstawioną w 2016 r. przez Komisję Europejską ma zostać wprowadzona zasada równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE, miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę. Takiemu rozwiązaniu niechętny jest polski rząd, opowiada się za nim z kolei Francja.

Zdaniem Stanisława Szweda w dyrektywie o pracownikach delegowanych chodzi o wyeliminowanie polskich firm z europejskiego rynku. – Nasz rząd jest otwarty na propozycje zmian w dyrektywie, tylko nie takich, które bezpośrednio uderzają w polskich przedsiębiorców. Do pracy we Francji jest delegowanych 40 tysięcy polskich pracowników, to promil francuskiego rynku pracy. Francuzom zależy, by Polaków zatrudniać– powiedział wiceminister.

Według gościa Polskiego Radia 24 problem delegowania wyniknął z kampanii prezydenckiej prezydenta Macrona. – Po negocjacjach jesteśmy blisko porozumienia, by płaca polskich pracowników delegowanych była porównywalna z miejscowymi. Zależy nam, by do tej płacy nie wliczać innych kosztów, na czym zależy stronie francuskiej. Chcemy okresu przejściowego w zrównywaniu płacy, który będzie wynosił 5 lat, a także postulujemy, by okres delegowania wynosił 24 miesiące – mówił Szwed.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

________________________

Data emisji: 06.10.2017

Godzina emisji: 11:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Spór o pracowników delegowanych. Eksperci: potrzebny kompromis

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 10:51
Gośćmi audycji Rządy Pieniądza byli Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge, Mariusz Adamiak z PKO BP i Bartłomiej Godusławski z Dziennika Gazety Prawnej. Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o wewnątrzunijnym konflikcie o pracowników delegowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Rozwiązania lansowane przez Macrona naruszają równowagę

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 13:21
– To nie jest dobry pomysł – tak w Polskim Radiu 24 Marek Goliszewski z Business Centre Club ocenił inicjatywę Unii Europejskiej, która dotyczy pracowników delegowanych. Zdaniem eksperta, w przypadku przyjęcia nowego prawa, Polska może stracić „miliardy złotych”. Sprawę dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych komentowała też Karolina Zbytniewska z portalu EurActiv.pl.
rozwiń zwiń