Wyzwania stojące przed urzędami pracy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 13:51
Łatwiejszy rynek dla pracownika to trudniejsze zadania dla służb zatrudnienia. O wyzwaniach stojących przed urzędami pracy, a także o tym, czy coraz trudniej jest dopasować bezrobotnych do potrzeb rynku pracy, mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Audio
  • 9.02.18 Stanisław Szwed o sytuacji na rynku pracy
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: PR24

 - Cieszymy się z niskiej stopy bezrobocia jaka jest w naszym kraju. Niski poziom bezrobocia świadczy o dobrym rozwoju gospodarki, ale należy pamiętać, że bezrobocie jest w Polsce zróżnicowane w zależności od regionu – mówił Stanisław Szwed.

Odniósł się także do wyzwań stojących przed publiczną służbą zatrudnienia. - Dla urzędów pracy dużym wyzwaniem jest zagospodarowanie czy wsparcie bezrobotnych, którzy są najdłużej w rejestrach. To prawie 60 proc. wszystkich bezrobotnych – wyjaśnił wiceminister.

Mówił także o przygotowywanych przez resort nowych przepisach ustawy o rynku pracy. Według nich będzie możliwość rejestrowania się na bezrobocie rolników mających małe gospodarstwa.

- Chcieliśmy by była możliwość rejestracji rolników do 5 ha, a więc danie większej możliwości rejestracji rolników, którzy mają większe powierzchnie. Wyrównujemy szanse. Takie były wnioski ze środowiska rolniczego, które do nas wpływały. Dlaczego rolnik, który uprawia ziemię ma być poszkodowany? – pytał retorycznie Szwed.

Dodał także, że mimo dobrej sytuacji na rynku pracy młodzi Polacy stanowią niemal 30 proc. ogółu Polaków pozostających bez pracy.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

Społeczny punkt widzenia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 9.02.18

Godzina emisji: 13:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także