Pokolenie "cyfrowych tubylców". Multizadaniowość to mit

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 08:00
Ludzie nie mogą być wielozadaniowi, bo nasze mózgi pracują w określony sposób. Zarówno starsi, jak i młodsi korzystają więc z sieci w ten sam sposób. Czy teza opublikowana w "Teaching and Teacher Education" zmienia sposób patrzenia na młodych? Gośćmi audycji Zdziwienie Tygodnia byli: dr Anna Miotk z Polskich Badań Internetu i Marcin Grudzień – trener zajmujący się edukacją cyfrową, ekspert z Forum Bezpiecznego Internetu.
Audio
  • 3.08.2017 dr Anna Miotk: 70 proc ludzi to bierni odbiorcy internetu
Czy istnieją cyfrowi tubylcy?
Czy istnieją "cyfrowi tubylcy"?Foto: Pixabay/geralt/CC0

Najnowsze badania pokazują, że pokolenie zwane "cyfrowymi tubylcami", które swobodnie porusza się po świecie internetu i nowych technologii oraz potrafi wykonywać wiele skomplikowanych czynności jednocześnie - w rzeczywistości nie istnieje. Jak potwierdzili goście audycji ich multizadaniowość to mit.

Marcin Grudzień zauważył że, spotkanie tubylców i imigrantów oraz różnice pomiędzy nimi są często widoczne np. w szkole. Może właśnie dlatego określenie "cyfrowych tubylców" przyszło do głowy Marca Prensky’ego, nauczyciela, a potem człowieka biznesu. Według jego opinii "cyfrowi tubylcy" to ludzie urodzeni po 1984 r., wychowujący się już w dobie nowych mediów.

- Często firmy promowały idee wielozadaniowości, aby obciążać swoich pracowników licznymi obowiązkami. To się jednak nie sprawdza. Jeśli robimy jedną rzecz, to nie jesteśmy w stanie efektywnie wykonywać innej – powiedziała dr Anna Miotk i dodała, że w jej opinii studenci nudzą się obecnie taką formą prowadzenia zajęć, jak wykład. - Moje pokolenie nie miało z tym problemów, było to duże pole do wyobraźni – dodała gość audycji.

Co prawda młodzi ludzie potrafią dobrze posługiwać się nowymi technologiami, to nie zawsze w pełni potrafią z nich skorzystać. Jak podkreślił Marcin Grudzień, bardzo wiele kłopotów sprawia im np. weryfikowanie informacji. – Kiedy pracuję z młodzieżą, to nie mogę powiedzieć, że są oni kreatywni w internecie. Według badań, ich główną aktywnością w internecie to korzystanie z mediów społecznościowych, komunikatorów, zaglądanie na blogi, jednak niekoniecznie tworzenie. To wyzwanie przed jakim stoimy w temacie cyfrowych tubylców – dodał trener.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Piotrowska.

Polskie Radio 24/kawa

Więcej audycji z cyklu Zdziwienie Tygodnia

____________________ 

Data emisji: 3.08.2017

Godzina emisji: 22:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rośnie popularność internetowych ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 12:30
Działają oni przede wszystkim w mediach społecznościowych, a określani jako specjaliści mają duży wpływ na wybory internautów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet: Ministerstwo Cyfryzacji chce większej ochrony dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 07:05
Zgodnie z projektem ustawy o ochronie danych osobowych nieletni mający poniżej 13 lat nie będą mogli bez zgody rodzica bądź opiekuna ujawniać w sieci swoich danych, a także zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamy w sieci. Koncerny kontra zwykli użytkownicy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 09:00
W Polsce internauci blokują już ponad 42 proc. wyświetleń reklam internetowych. W tym rankingu jesteśmy światowym liderem, a - dla porównania - pod koniec listy plasują się kraje Ameryki Płd., w których ten odsetek wynosi średnio 2 proc.
rozwiń zwiń