X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek bezradny w starciu ze sztuczną inteligencją w grze w go

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 09:00
W najnowszym czasopiśmie „Nature” przedstawiciele należącej do Google’a brytyjskiej firmy DeepMind opisali swój najnowszy wynalazek samouczący się program AlphaGo Zero. O tym, na ile sztuczna inteligencja jest w stanie sama nauczyć się rozwiązywać problemy mówiła w audycji Zdziwienie Tygodnia dr Aleksandra Przegalińska - specjalistka od sztucznej inteligencji z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Audio
  • 19.10.2017 dr Aleksandra Przegalińska: po trzech miesiącach intensywnego treningu AlphaGo wygrywało rozgrywkę za rozgrywką
Gra Go
Gra GoFoto: flickr/Jaro Larnos/CC BY 2.0

W marcu 2017 roku program AlphaGo wygrał z mistrzem świata w go Ke Jie. Zdaniem dr Aleksandry Przegalińskiej osiągnięcia programów AlphaGo są imponujące. – Obecnie mamy nowe techniki uczenia i silniki wiedzy, które pokonują ludzi w grach, w których wydawało się, że jeszcze długo będziemy bezpieczni, jak np. Go. Każdy kto miał styczność z tą grą rozumie, że to bardzo kompleksowa gra strategiczna. Zwycięstwo AlphaGo z człowiekiem w tę grę to coś poważnego – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Według specjalistki wyjątkowość programów firmy DeepMind polega na sposobie w jaki jej programy uczą się. – Po trzech miesiącach intensywnego treningu AlphaGo wygrywało rozgrywkę za rozgrywką. Styl gry też był imponujący, to nie jest tak, że programy grają równie dobrze jak ludzie. One grają inaczej, wymyślają system i zasady, które są inne niż wymyślone przez ludzi. Nie mamy aparatu poznawczego, by tak grać w go, dopiero pojawienie się sztucznej inteligencji otwiera nowy horyzont myślenia o tej grze. To przełom, ponieważ gra w go wymaga kreatywności – przekonywała Przegalińska.

Jak podkreślała ekspertka od sztucznej inteligencji, maszyny uczą się na wiele sposobów. – Typowe metody uczenia maszynowego są oparte na ludzkim nadzorze. Jest też tzw. głębokie uczenie się maszyn bez ludzkiego nadzoru i w tym obszarze mieści się AlphaGo. Tutaj nie mamy ludzkiego eksperta ani nawet danych wyjściowych z poprzednich gier. Program zaopatrzony w zasady gry został wystawiony na kompletnie nieznaną rzeczywistość. Ta metoda nauki jest najbliższa sposobowi w jaki my przyswajamy wiedzę na wczesnych etapach życia – wskazywała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Piotrowska.

Polskie Radio 24/IAR

Więcej audycji z cyklu Zdziwienie Tygodnia

______________________

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 22:16


Zobacz więcej na temat: sztuczna inteligencja robotyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Naukowe podsumowanie tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 19:51
Czy wizja wyparcia ludzkości przez sztuczną inteligencję to wytwór fantazji? Jak chronić dane osobowe i skutecznie rozstać się z tytoniowym nałogiem? Odpowiedzi na pytania w audycji naukowej w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu pozaziemskich cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 13:06
Naukowcy poszukują śladów istnienia cywilizacji pozaziemskich. Mimo braku spektakularnych sukcesów idea poszukiwania kosmicznych cywilizacji wciąż jest żywa. W Czasie na Naukę opowiadał o niej Tomasz Kokowski, inżynier związany z programem SETI@home.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligencja pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 09:00
Co kształtuje inteligencję i czy jej poziom zmienia się podczas naszego życia? W studiu Polskiego Radia 24 rozmawiali o tym dziennikarz naukowy dr Łukasz Badowski i dr hab. Michał Chruszczewski (Wydział Psychologii UW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transhumanizm. Przekraczając człowieka w kierunku cyborga

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 18:35
Transhumanizm to radykalne przekraczanie ludzkiej kondycji za pomocą technologii i kultury. Obiecuje, że nie będą nas dotyczyć choroby czy śmierć. Stawką może być jednak cyborgizacja człowieka. O idei transhumanizmu w rozmowie z Tomaszem Rowińskim ("Christianitas") i drem Rafałem Tichym ("44"). Filozofowie byli gośćmi audycji Rozpruwacz Kulturalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Sobczak i Arkadiusz Talun: twórcy emplobota

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 22:13
"Patyk w zęby i do mety" mówią z rozbawieniem o strategii swojej firmy Krzysztof Sobczak i Arkadiusz Talun, założyciele Emplocity, młodzi twórcy pierwszego w Polsce i na świecie bota, który może nas wyręczyć w poszukiwaniu pracy.
rozwiń zwiń