Wątroba ważna dla organizmu. „To wielka fabryka”

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 17:14
– Trzeba dbać o wątrobę. Bez tego narządu żyć się nie da – mówiła w audycji Na Zdrowie dr n. med. Ewa Janczewska, lekarz chorób zakaźnych, hepatolog. Ekspertka w Polskim Radiu 24 podkreślała, że problemy z wątrobą to nie tylko efekt nadużywania alkoholu.
Audio
  • 12.08.17 Wątroba ważna dla organizmu. „To wielka fabryka”
Mat. ilustracyjne
Mat. ilustracyjneFoto: East News/John M. Daugherty

Jak wskazywała gość PR24, w kontekście dolegliwości związanych z wątrobą, diagnozowane są różnorodne problemy, u dość dużej grupy pacjentów. – To wirusowe zapalenia wątroby, a także choroby metaboliczne i autoimmunologiczne. Część schorzeń to także efekt nadmiernego spożycia alkoholu – podkreślała dr n. med. Ewa Janczewska, zauważając również wzrost problemów związanych z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby.

– To na razie choroba traktowana mało poważnie, ale może postępować, powodując rozwój włóknienia narządu, a nawet marskości – mówiła ekspertka. – Schorzeniom wątroby sprzyja zatem nie tylko spożycie alkoholu, ale także niewłaściwa dieta, otyłość, cukrzyca – dodawała.

Dr n. med. Ewa Janczewska podkreślała w PR24, że choroba wątroby może negatywnie zaważyć na naszym stanie ogólnym, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. – Wątroba to wielka fabryka biochemiczna. Produkuje ona cały szereg niezbędnych do życia białek, np. decydujących o krzepnięciu krwi. Odtruwa też organizm, ma również znaczenie w kontekście prawidłowego działania układu odpornościowego – tłumaczyła. – Trzeba zatem dbać o wątrobę. Bez tego narządu żyć się nie da – pointowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gościem audycji Na Zdrowie była także Agnieszka Kowalska z Fundacji Gwiazda Nadziei. Organizacja zajmuje się pomaganiem osobom zmagającym się z chorobami wątroby.

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24

____________________

Na Zdrowie - wszystkie audycje

Data emisji: 12.08.17

Godzina emisji: 16.31

Zobacz więcej na temat: zdrowie choroba
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tyle robi dla Ciebie, zrób coś dla niej!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 20:21
Nadużywanie alkoholu, tłusta dieta i długotrwałe zażywanie leków – te czynniki w głównej mierze wpływają na zły stan wątroby. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na wątrobę negatywnie działa wiele substancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dbaj o wątrobę

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 13:30
Mamy ja tylko jedną, a i tak nie dbamy o nią należycie. Wątroba jest jednym z najważniejszych organów wewnętrznych naszego ciała. Dopóki funkcjonuje, dopóty nie myślimy o niej, ale gdy zaczyna szwankować często bywa już za późno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Dniu WZW pamiętaj o wątrobie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:55
Określa się ją mianem największej biochemicznej fabryki organizmu, a jej prawidłowe funkcjonowanie stanowi warunek naszego zdrowia. Wątroba obok serca jest najważniejszym organem wewnętrznym naszego ciała, a o tym często zapominamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu B i C

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 13:56
W województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęła się kolejna edycja programu wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Mieszkańcy regionu mogą bezpłatnie poddać się badaniom krwi. O programie, który realizowany jest już po raz piąty, mówił w audycji Tym Żyje Kraj dr Krzysztof Gierlotka, koordynator programu.
rozwiń zwiń