Nadwaga – coraz większy problem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 17:00
Według statystyk, już niemal 70 procent Polaków ma problem z nadwagą. Wśród osób borykających się z nadmiarem dodatkowych kilogramów ponad jedna czwarta cierpi już na otyłość. W magazynie Na Zdrowie o przyczynach, zapobieganiu i leczeniu otyłości mówili dr hab. n med. Maciej Kielar, chirurg, szef Kliniki Leczenia Otyłości Szpitala Medicover i Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny w Instytucie Żywności i Żywienia.
Audio
  • 26.08.17 Nadwaga – coraz większy problem Polaków
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

Jak podkreślała na naszej antenie Hanna Stolińska-Fiedorowicz, podstawowym czynnikiem, który pozwoli nam na zdrowe odżywianie, a co za tym idzie – utrzymywanie prawidłowej masy ciała – jest odpowiednie dobieranie produktów, które lądują na naszych talerzach.

– Podstawą jest piramida żywienia. Jej głównym elementem są warzywa i owoce. To zatem powinny być główne składniki naszych posiłków. Zwłaszcza warzywa, których stosunek do spożywanych owoców powinien wynosić 4:1. Owoce zawierają bowiem dość dużo cukru – wyjaśniała gość PR24. – Polacy spożywają również zbyt dużo mięsa, a za mało ryb. Problemem są także wysoko przetworzone produkty mleczne, takie jak słodkie desery – dodawał ekspertka.

Dr hab. n med. Maciej Kielar z kolei zauważył, że otyli ludzie mają coraz mniej mięśni, a coraz więcej tłuszczu. To prowadzi do wielu schorzeń, które nie tylko skutkują obniżeniem jakości życia, ale także prowadzą do przedwczesnej śmierci. – Problem są wady postawy, a także uszkodzenia stawów. Do tego wszystkiego dochodzą kłopoty z oddychaniem i układem krążenia – mówił lekarz.

Kluczem do zdrowego wyglądu i prawidłowej wagi – oprócz dobrych nawyków żywieniowych – jest także aktywność fizyczna. Tymczasem, coraz więcej dzieci nie ćwiczy nawet na zajęciach wychowania fizycznego. 


24
Hanna Stolińska-Fiedorowicz i Dr hab. n med. Maciej Kielar; foto: PR24/MR

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24

___________________

Na Zdrowie - wszystkie audycje

Data emisji 26.08.17

Godzina emisji: 16.31


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak