Bezpłatne badania spirometryczne. Dlaczego warto z nich skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 17:00
„Polsko! oddychaj czystym powietrzem” to hasło tegorocznej ogólnopolskiej akcji Dni Spirometrii czyli bezpłatnych badań spirometrycznych towarzyszących europejskiej kampanii Healthy Lungs for Life. Akcja rozpoczyna się 25 września. W programie Na Zdrowie o tym, dlaczego warto z niej skorzystać mówił dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Audio
  • 23.09.2017 Dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego o chorobach płuc.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: pixabay / CC0

Jak wyjaśniał gość, spirometria to nieinwazyjne badanie układu oddechowego, które pozwala zobiektywizować to, co dzieje się w środku. – Jaka ilość powietrza jest w stanie być w płucach, jaką ilość jest w stanie osoba badana wypuścić ze swoich płuc. Mierzymy pojemność i powietrze przepływające przez kolejne partie układu oddechowego – mówił. Podkreślał, że pozwala to wyliczyć konkretne parametry, bazując na których lekarze są w stanie powiedzieć, czy pacjent ma pełną pojemność płuc, czy jest to jakieś zaburzenie. – Najczęściej to obturacja, czyli duża pojemność, mały przepływ, typowe dla astmy i POChP – zaznaczył.

Dr Dąbrowiecki tłumaczył, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to ciężka przypadłość, dotykająca układu oddechowego. Chorują nie tylko płuca, ale także miąższ płucny. Dotyka ona głównie palaczy oraz osób, które oddychają zanieczyszczonym powietrzem. – Główne objawy to kaszel i duszność wysiłkowa. Kaszel najczęściej jest kaszlem mokrym, któremu towarzyszy wykrztuszanie, zazwyczaj w godzinach porannych – powiedział.

dr Piotr Dąbrowiecki, dr Piotr Dąbrowiecki, foto: PR24/PJ

Gość mówił, że choroba jest podstępna – trzeba palić lub mieszkać w zanieczyszczonej atmosferze wiele lat, by się rozwinęła, ale „gdy pojawią się pierwsze objawy, trudno odwrócić to, co się wydarzyło”. – Uszkodzenie płuc jest nieodwracalne. To choroba, która będzie towarzyszyć do końca życia, ale możemy z nią normalnie żyć. Skraca jednak życie o 10-15 lat – podsumował.

Plakat promujący kampanię "Polsko oddychaj czystym powietrzem". Plakat promujący kampanię "Polsko oddychaj czystym powietrzem".

Listę ośrodków, w których można wykonać bezpłatną spirometrię znaleźć można na stronie astma-alergia-pochp.pl

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Na Zdrowie - wszystkie audycje

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 16:33


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 choroby płuc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Światowy Dzień Astmy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 11:30
Astma jest nieuleczalnym schorzeniem zapalnym górnych dróg oddechowych wynikłym na skutek nadwrażliwości oskrzeli na różne czynniki, przeważnie alergeny. Objawia się codziennymi napadami kaszlu i duszności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chroń swoje płuca!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 14:41
Kaszel, zadyszka, trudności z oddychaniem? To mogą być pierwsze objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, którą najczęściej rozpoznaje się w grupie aktywnych palaczy po 40. roku życia. POChP jest chorobą nieuleczalną. Wszelkie działania lekarskie mają na celu spowolnienie procesu chorobowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palaczom grozi POChP

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 20:25
Ok 2,5 mln osób w Polsce choruje na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Objawia się ona dusznościami wysiłkowymi i męczącym kaszlem. Niestety jedynie 20 proc. populacji pacjentów wie, że podstawą tych dolegliwości jest POChP. Dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog mówił w programie Rozmowy o Zdrowiu o przyczynach, objawach i leczeniu tej choroby układu oddechowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akademia Oddychania

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 21:17
Ponad 6000 osób wzięło udział w spotkaniach edukacyjnych prowadzonych w ramach Akademii Oddychania. – Chcieliśmy  poprawić jakość życia pacjentów chorych na astmę, alergię oraz POChP. I odnieśliśmy sukces – mówił w Rozmowach o Zdrowiu dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego.
rozwiń zwiń