X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uzależnienia. Czym są i jak przed nimi się chronić

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 18:00
Do niedawna mówiąc o uzależnieniach mieliśmy na myśli narkotyki, leki, alkohol czy papierosy. Obecnie do listy groźnych uzależnień należy zaliczyć hazard, internet, a także zakupoholizm. Uzależnienie od gier komputerowych będzie wpisane na listę chorób psychicznych. To decyzja Światowej Organizacji Zdrowia. Czym właściwie jest uzależnienie i jak się z niego wyleczyć? Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła dr Anna Mosiołek, psychiatra i psychoterapeutka z Instytutu Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • 06.01.17 dr Anna Mosiołek: „Niestety większość osób uzależnionych nie dostrzega swojego problemu (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain

W literaturze medycznej istnieje wiele definicji dotyczących uzależnień. Dr Anna Mosiołek stwierdziła, że najprostszą z nich jest przymus wykonywania konkretnej czynności. Istnieją dwie główne przyczyny powodujące występowanie uzależnień.

– Pierwszym czynnikiem jest genetyka. Dzieci rodziców uzależnionych mają większe predyspozycje do uzależniania się, szczególnie w przypadku alkoholizmu, gdzie ocenia się, że kwestie genetyczne odpowiadają za nawet 60 proc. uzależnień. Również cechy osobowościowe mogą przyczynić się do rozwoju konkretnego uzależnienia. Mam tu na myśli mechanizmy, które pomagają walczyć np. z lękiem czy niepewnością. Przyjmowanie różnych używek, w określonych sytuacjach, pozwala niektórym osobom zwiększyć poczucie pewności. Jest to niezwykle niebezpieczne – zaznaczyła. 

Myślenie o konieczności zażycia konkretnej substancji lub wykonania jakiejś czynności stanowi sygnał ostrzegawczy, który powinien zwrócić uwagę na możliwość uzależnienia. Ostrzegawcza może być także przyjemność płynąca z samego myślenia o wspomnianych kwestiach.

– Pozbawienie nas jakiejś substancji czy możliwości podjęcia konkretnego działania jest w stanie wywoływać lęk lub niepokój. Może to wskazywać na uzależnienia. Ich wspólnym mianownikiem jest brak kontroli – dodała dr Anna Mosiołek.

Ponadto dr Anna Mosiołek mówiła również o zróżnicowanych formach pomocy dla osób uzależnionych i leczenia różnych form uzależnień.

Audycję „Na Zdrowie” prowadziła Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24/db

__________________

Na Zdrowie - wszystkie audycje

Data emisji: 06.01.18

Godzina emisji: 16:33

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także