X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Choroba Fabry’ego trudna do zdiagnozowania

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 16:55
75 proc. pacjentów od najmłodszych lat cierpi z powodu bólu, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Zanim jednak zostanie postawiona prawidłowa diagnoza mija nawet kilkanaście lat. Kogo dotyczy choroba Fabry’ego, dlaczego tak trudno ją zdiagnozować i jak można powstrzymać jej rozwój? Gośćmi audycji Na zdrowie były: prof. Jolanta Sykut-Cegielska, kierownik Kliniki Wrodzonych Wad Metabolicznych i Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka oraz Anna Moskal ze Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego.
Audio
  • 11.05.18. prof. Jolanta Sykut-Cegielska: choroba Fabry’ego to wrodzona wada metabolizmu
75 proc. chorych na chorobę Fabryego od najmłodszych lat cierpi z powodu bólu, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.
75 proc. chorych na chorobę Fabry'ego od najmłodszych lat cierpi z powodu bólu, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Foto: flickr/Nathan Phillips/CC

Choroba Fabry’ego charakteryzuje się tym, że ciało chorego niemal nie wydziela potu, przez co źle znosi wysokie temperatury. Kiedy organizm nie potrafi samodzielnie się ochłodzić - szybko się przegrzewa, co z kolei wywołuje gorączkę i charakterystyczny dla choroby ból stóp i dłoni, co sugeruje na początku zwyrodnienie stawów lub schorzenia serca.

W rodzinie Anny Moskal cierpią na tę chorobę: mama, dwaj, starsi bracia oraz wujkowie. - To choroba wielopokoleniowa. Moi bracia od małego narzekali na piekące bóle dłoni i stóp, co często uniemożliwiało im normalną aktywność. Te dolegliwości postępowały wraz z wiekiem – powiedziała gość audycji.

- U dzieci, choroba ujawnia się uporczywym, epizodycznym lub przewlekłym bólem, który jest trudny do zniesienia. Do tego dochodzą jeszcze objawy ze strony przewodu pokarmowego, wzdęcia, bóle brzucha i zaburzenia termoregulacji – mówiła prof. Jolanta Sykut-Cegielska.

Jak tłumaczyła ekspertka, choroba Fabry’ego to wrodzona wada metabolizmu, która występuje bardzo rzadko. - Szacuje się, że dotyka ona zaledwie 1 na 40 tys. urodzeń męskich – powiedziała prof. Sykut-Cegielska. - Ponieważ jest ona sprzężona z chromosomem X, to mężczyźni chorują na nią częściej, a jej dolegliwości są większe u tej płci – dodała lekarka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24/km/pap

_____________________

Data emisji: 12.05.18

Godzina emisji: 16.05

 

Zobacz więcej na temat: zdrowie choroba
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Anoreksja – zaburzenie, które zniekształca postrzeganie własnego ciała

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 17:00
Anoreksja to jedno z zaburzeń odżywiania. Prowadzi do drastycznego spadku masy ciała, a czasem nawet do śmierci. U podłoża choroby leży głęboki kryzys emocjonalny, bowiem anoreksja jest spowodowana problemami psychicznymi. Jak szybko zorientować się, że dzieje się coś niepokojącego, jak skłonić chorego do terapii? O anoreksji mówiła w audycji Na Zdrowie psycholog i psychoterapeutka Agnieszka Lorek-Groniewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hashimoto. "To choroba cywilizacyjna"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:59
Choroba Hashimoto jest trudna do zdiagnozowania. Jej leczenie polega na usuwaniu skutków a nie przyczyny. O tym, jak żyć z Hashimoto i jak ją prawidłowo leczyć, mówił w audycji Na Zdrowie endokrynolog dr Piotr Miśkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Zdrowie: Czym jest autyzm?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 13:00
– Przede wszystkim chcemy mówić o tym, czym jest autyzm, na czym on polega, z czym zmagają się cierpiący na tego typu zaburzenia – wskazywała Anna Szostak z Fundacji Synapsis, która zajmuje się wspieraniem osób z autyzmem. Gościem Polskiego Radia 24 był również dr Adam Pabiś, neurobiolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z zatokami. „Zapalenie zatok to bardzo częsta choroba”

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:00
Przy zapaleniu zatok nie można swobodnie oddychać, często pojawia się ból głowy. Gdy ten stan się przedłuża może powodować poważne zakażenie. O tym, jak leczyć zatoki i jak o nie dbać, mówił w audycji Na Zdrowie otolaryngolog dr Norbert Górski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Zdrowie. Jak oddychać świadomie?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 16:33
Nie ma nic bardziej naturalnego niż oddech. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi, które możemy wykorzystać do poprawy jakości naszego życia. O tym jak poprawić zdrowie, kondycję i nastrój mówił w audycji Na Zdrowie Grzegorz Pawłowski, autor książki "Oddech. Oddychaj świadomie, żyj pełniej".
rozwiń zwiń