Rząd planuje zakup okrętów podwodnych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 12:51
„W najbliższych miesiącach poznamy decyzję polskiego rządu w sprawie zakupu francuskich okrętów podwodnych” – zapowiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. W środę we Francji przebywał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Mówił o tym w audycji Północ – Południe Michał Likowski, redaktor Raportu Wojsko – Technika.
Audio
  • 14.09.17 Michał Likowski o zakupie okrętów podwodnych przez Polskę
Okręt podwodny typu Scorpene.
Okręt podwodny typu Scorpene.Foto: Mak Hon Keong / wikipedia / CC BY-SA 3.0

- Chcemy ten kontrakt zawrzeć jak najszybciej, a najlepiej jeszcze w tym roku” – mówił PAP minister Macierewicz o umowie dotyczącej okrętów podwodnych. - Na pewno siłą oferty francuskiej jest integracja rakiet manewrujących z okrętem podwodnym i to w ramach jednego kontraktu - dodał szef MON. Zauważył jednak, że są szczegóły, które muszą być dopracowane. Nigdy nie przeprowadzono np. testu integrującego rakiety z okrętem. Wykonano tylko testy na platformie, co nie odzwierciedla dokładnie warunków panujących na okręcie podwodnym. 

Jak podkreślił Michał Likowski, Polska ma w tej chwili trzy równoprawne oferty - szwedzką, niemiecko-norweską i francuską. - Jeśli chcemy sensownie wybierać sprzęt to musimy prowadzić rozmowy i negocjacje z każdym z trzech oferentów – tłumaczył.

Likowski dodał jednak, że sam fakt bezpośrednich rozmów na szczeblu ministerialnym „jest z pewnością próbą przywrócenia większego porządku i ładu w wojskowych stosunkach polsko-francuskich”.

Dodał, że „siłą francuskiej oferty jest to, że jest to oferta łączona i składa się z okrętu podwodnego konwencjonalnego z niezależnym napędem i pocisku manewrującego o zasięgu kilkuset kilometrów”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 14.09.17

Godzina emisji: 12:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jest przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii. MON chce kupić 16 maszyn

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 17:14
Rozpoczynają się rozmowy w sprawie dostaw śmigłowców dla polskiej armii. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił do negocjacji trzy firmy, które wcześniej złożyły wstępne oferty. Chodzi o kupno 16 śmigłowców w wersji dla wojsk specjalnych i marynarki wojennej. Gościem Polskiego Radia 24 był gen. bryg. pilot Dariusz Wroński, ekspert Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cafe Armia: Rosną nakłady na modernizację sił zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 11:00
W ostatnich dniach sejmowa komisja obrony opowiedziała się za dalszymi pracami nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, przewidującym zwiększanie wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB. W Cafe Armii komentarz Mariusza Cielmy z Nowej Techniki Wojskowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w Autosanie po odrzuceniu oferty przez PGZ

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 15:40
Wskutek opóźnienia, Autosan stracił szansę na zdobycie zamówienia od armii wartego prawie 30 mln zł. Firma starała się o start w przetargu na 18 autobusów jednak oferta została odrzucona, bo złożono ją 20 minut po czasie. O sprawie mówiła w audycji Gorący Temat Ewa Latusek, szefowa Solidarności w Autosanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 11:31
Pięć ważnych dla armii umów podpisano w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Kontrakty przewidują dostawy między innymi: karabinów dla strzelców wyborowych, sprzętu noktowizyjnego, min przeciwpancernych oraz pojazdów rozpoznania o kryptonimie „Żmija”. Zakończona w piątek na Targach Kielce 25. edycja MSPO zgromadziła 618 wystawców z 27 państw i 67 oficjalnych delegacji z 49 krajów. Kieleckie targi podsumowywali w audycji Café Armia Juliusz Sabak z Defence24.pl i Mariusz Cielma z „Nowej techniki Wojskowej”.
rozwiń zwiń