Rząd planuje zakup okrętów podwodnych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 12:51
„W najbliższych miesiącach poznamy decyzję polskiego rządu w sprawie zakupu francuskich okrętów podwodnych” – zapowiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. W środę we Francji przebywał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Mówił o tym w audycji Północ – Południe Michał Likowski, redaktor Raportu Wojsko – Technika.
Audio
  • 14.09.17 Michał Likowski o zakupie okrętów podwodnych przez Polskę
Okręt podwodny typu Scorpene.
Okręt podwodny typu Scorpene.Foto: Mak Hon Keong / wikipedia / CC BY-SA 3.0

- Chcemy ten kontrakt zawrzeć jak najszybciej, a najlepiej jeszcze w tym roku” – mówił PAP minister Macierewicz o umowie dotyczącej okrętów podwodnych. - Na pewno siłą oferty francuskiej jest integracja rakiet manewrujących z okrętem podwodnym i to w ramach jednego kontraktu - dodał szef MON. Zauważył jednak, że są szczegóły, które muszą być dopracowane. Nigdy nie przeprowadzono np. testu integrującego rakiety z okrętem. Wykonano tylko testy na platformie, co nie odzwierciedla dokładnie warunków panujących na okręcie podwodnym. 

Jak podkreślił Michał Likowski, Polska ma w tej chwili trzy równoprawne oferty - szwedzką, niemiecko-norweską i francuską. - Jeśli chcemy sensownie wybierać sprzęt to musimy prowadzić rozmowy i negocjacje z każdym z trzech oferentów – tłumaczył.

Likowski dodał jednak, że sam fakt bezpośrednich rozmów na szczeblu ministerialnym „jest z pewnością próbą przywrócenia większego porządku i ładu w wojskowych stosunkach polsko-francuskich”.

Dodał, że „siłą francuskiej oferty jest to, że jest to oferta łączona i składa się z okrętu podwodnego konwencjonalnego z niezależnym napędem i pocisku manewrującego o zasięgu kilkuset kilometrów”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 14.09.17

Godzina emisji: 12:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii. MON chce kupić 16 maszyn

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 17:14
Rozpoczynają się rozmowy w sprawie dostaw śmigłowców dla polskiej armii. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił do negocjacji trzy firmy, które wcześniej złożyły wstępne oferty. Chodzi o kupno 16 śmigłowców w wersji dla wojsk specjalnych i marynarki wojennej. Gościem Polskiego Radia 24 był gen. bryg. pilot Dariusz Wroński, ekspert Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cafe Armia: Rosną nakłady na modernizację sił zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 11:00
W ostatnich dniach sejmowa komisja obrony opowiedziała się za dalszymi pracami nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, przewidującym zwiększanie wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB. W Cafe Armii komentarz Mariusza Cielmy z Nowej Techniki Wojskowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w Autosanie po odrzuceniu oferty przez PGZ

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 15:40
Wskutek opóźnienia, Autosan stracił szansę na zdobycie zamówienia od armii wartego prawie 30 mln zł. Firma starała się o start w przetargu na 18 autobusów jednak oferta została odrzucona, bo złożono ją 20 minut po czasie. O sprawie mówiła w audycji Gorący Temat Ewa Latusek, szefowa Solidarności w Autosanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 11:31
Pięć ważnych dla armii umów podpisano w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Kontrakty przewidują dostawy między innymi: karabinów dla strzelców wyborowych, sprzętu noktowizyjnego, min przeciwpancernych oraz pojazdów rozpoznania o kryptonimie „Żmija”. Zakończona w piątek na Targach Kielce 25. edycja MSPO zgromadziła 618 wystawców z 27 państw i 67 oficjalnych delegacji z 49 krajów. Kieleckie targi podsumowywali w audycji Café Armia Juliusz Sabak z Defence24.pl i Mariusz Cielma z „Nowej techniki Wojskowej”.
rozwiń zwiń