„Patrząc na histeryczne wypowiedzi zachodnich polityków, Rosjanie wygrywają wojnę psychologiczną”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 13:45
- Zapad 2017 to element wojny psychologicznej, którą Rosjanie - patrząc na histeryczne wypowiedzi polityków na Zachodzie i niektórych mediów - wygrywają – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Szewko. Gość odniósł się w ten sposób do manewrów, które rozpoczęły się w środę m.in. na Białorusi. 
Audio
  • 14.09.17 Dr Wojciech Szewko o manewrach Zapad 2017
Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad potrwają do 20 września.
Rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad” potrwają do 20 września. Foto: @mod.mil.rus / fb.com

Jak podkreślił dr Wojciech Szewko, manewry tego typu mają dwa podstawowe cele. – Jednym z nich jest element odstraszania. Rosjanie próbują pokazać NATO, że są zdolni do prowadzenia i wygrania konfliktu konwencjonalnego – zaznaczył gość.

Dr Szewko odniósł się także do obecności rosyjskich żołnierzy na Białorusi już po zakończonych ćwiczeniach. – Można odnieść wrażenie, że nawet samo otoczenie Łukaszenki nie jest do końca pewne czy żołnierze rosyjscy opuszczą terytorium Białorusi – podkreślił.

Jego zdaniem, Łukaszenko prowadzi „bardzo sprytną grę, w której uczestniczy Zachód”. – Łukaszenko próbuje od Rosji - ale też od Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych - dostać jak najwięcej i utrzymać się u władzy. Rozgrywając kartę rosyjską i zachodnią próbuje utrzymywać różnego rodzaju koncesje, głównie gospodarcze. Być może jednak w pewnym momencie przesadzić. I wówczas może się okazać, że - zapraszając wojska rosyjskie - będzie się musiał do nich przyzwyczaić – podsumował dr Szewko.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 14.09.17

Godzina emisji: 12:45

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Manewry Zapad 2017 wywołują niepokój NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 11:28
Przedstawiciele ministerstw obrony państw bałtyckich wzywają NATO do jedności wobec rosnących napięć przed rozpoczynającymi się w tym tygodniu rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad-2017. O manewrach mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Wójtowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Targalski: manewry Zapad to rozgrywka psychologiczna

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:40
– Szacunki przedstawione przez rząd Niemiec, według których w manewrach Zapad-2017 ma uczestniczyć ponad 100 tys. żołnierzy, to liczby całkowicie wyssane z palca – oświadczył w sobotę w Moskwie rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow. O ćwiczeniach w Polskim Radiu 24 mówił dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2017: prowokacja czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 16:00
Manewry Zapad rozpoczęły się już wiosną 2017 r.. Ćwiczenia, które odbędą się 14 września będą wisienką na tym "wybuchowym torcie". Czy jest to chwyt propagandowy czy realne zagrożenie dla krajów NATO i Ukrainy? Gośćmi audycji Spojrzenie na Wschód byli eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich: Wojciech Konończuk i Piotr Żochowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2017. "Potencjał odstraszania NATO istnieje tylko dzięki USA"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 21:00
Manewry Zapad 2017 odbędą się w dniach 14-20 września na Białorusi i w Rosji. Według oficjalnych informacji ma w nich wziąć udział około 12,7 tys. żołnierzy. Wywołują one niepokój w NATO, mimo zapewnień Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest obronny. O rosyjskich manewrach mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęły się manewry Zapad 2017

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 10:37
Białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad 2017 mają dwa zadania. Jak twierdzą eksperci, po pierwsze mają postraszyć i utwierdzić Zachód w przekonaniu, że Rosja jest militarną potęgą. Po drugie – mają dać Kremlowi odpowiedź na pytanie, czy Rosję stać na otwartą wojnę z NATO. O manewrach Zapad 2017 mówili w Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński z Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych i Tadeusz Wróbel (Polska Zbrojna).
rozwiń zwiń