Dwie propozycje wicepremiera Mateusza Morawieckiego. "Jest szansa na redukcję smogu"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 22:00
Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, by rozmawiać o sposobach na walkę ze smogiem. Jak stwierdzili, "jeśli ministerstwo spełni obietnice ws. smogu, będzie to przełom". Gościem audycji Północ – Południe był Tomasz Kosiński z Fundacji Republikańskiej.
Audio
  • 18.09.17 Tomasz Kosiński o propozycjach wicepremiera Mateusza Morawieckiego dotyczących walki ze smogiem.
Warszawa, 18.09.2017. Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji pt. Jak rozwiązać problem smogu?, w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie.
Warszawa, 18.09.2017. Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji pt. "Jak rozwiązać problem smogu?", w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Minister rozwoju i finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie dwóch inicjatyw, które mają poprawić jakość powietrza w Polsce.

Po pierwsze, cały wpływ do budżetu związany z ustawą o torebkach foliowych zostanie wykorzystany na walkę ze smogiem - kwota kilkuset milionów złotych ma zostać przekazana najuboższym, m.in. na wymianę kotłów węglowych na bardziej ekologiczne. Po drugie, ministerstwo zapowiedziało wprowadzenie ogólnopolskich norm jakości węgla i kotłów grzewczych.

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Kosiński, propozycje, o których mówił wicepremier to z jednej strony regulacje - czyli nowe prawo, a z drugiej strony pieniądze. - Mamy więc zachętę w postaci pieniędzy, a z drugiej strony regulacje, które zakażą spalania paliw złej jakości w paleniskach domowych. Jeśli połączymy te dwa rozwiązania to jest szansa na redukcję smogu – zaznaczył gość.

Dodał, że Polska jeśli chodzi o walkę ze smogiem mogłaby się uczyć m.in. od Wielkiej Brytanii. – W Londynie w latach 50. walczono ze smogiem poprzez przepisy, ale także dofinansowanie do zmiany pieców czy wprowadzenie regulacji w zakresie paliw, znaczenie stref w centrum miasta, do których nie wjedzie się samochodem. Dobrym przykładem są także Niemcy, gdzie wprowadzono podobne rozwiązania – mówił Kosiński.

W piątek Sejm przegłosował ustawę, zgodnie z którą od 2018 roku jednorazowe torebki foliowe w sklepach będą płatne, maksymalnie do złotówki za sztukę. Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 18.09.17

Godzina emisji: 21:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka ze smogiem. "Potrzebne są działania systemowe"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 15:00
Problem smogu szczególnie dał o sobie znać tegorocznej zimy. Czy da się go rozwiązać przed kolejnym sezonem grzewczym? Gościem Polskiego Radia była Anna Żyła, główny ekolog BOŚ Bank.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Realizacja Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 10:09
Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju przedstawił informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zwrócił uwagę między innymi na to, że mamy najniższe w historii bezrobocie, mówił też o programach społecznych uruchomionych w ostatnim czasie, a także też o sukcesie, jakim jest uszczelnianie systemu podatkowego. Poza tym, jak podkreślił, polskie firmy coraz śmielej wchodzą na rynki zagraniczne, po raz pierwszy na tak dużą skalę. Sytuację gospodarczą komentowali w audycji Rządy Pieniądza Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Sławomir Horbaczewski (ekonomista) i Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
rozwiń zwiń