Wystąpienie Donalda Trumpa ws. Korei Płn. „To gra na wielu płaszczyznach”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:13
- Tonowałbym nastrój, że za chwilę dojdzie do pełnej konfrontacji, pełnoskalowych działań wymierzonych w Koreę Północną. Mamy bowiem do czynienia z pewną grą prowadzoną na różnych płaszczyznach i wobec różnych podmiotów. Dotyczy to zarówno Korei Północnej, Stanów Zjednoczonych, jak i innych graczy – powiedział w audycji Północ-Południe dr Jacek Raubo z Defence24. Odniósł się w ten sposób do ostrego przemówienia prezydenta Donalda Trumpa na temat Korei Północnej.
Audio
  • 20.09.17 Dr Jacek Raubo o przemówieniu Donalda Trumpa na temat Korei Północnej
Prezydent USA Donald Trump podczas rozpoczęcia debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Nowy Jork, USA, 19.09.2017.
Prezydent USA Donald Trump podczas rozpoczęcia debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Nowy Jork, USA, 19.09.2017. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Donald Trump we wtorek na forum ONZ zagroził całkowitą destrukcją Korei Północnej, jeśli zajdzie taka konieczność.

Jak podkreślił dr Jacek Raubo, każde wystąpienie i każda próba systemu uzbrojenia w wykonaniu każdego z graczy „musi być bardzo ściśle powiązana nie tylko z problemem Półwyspu Koreańskiego, ale także z przesunięciem ciężaru prowadzenia polityki globalnej w kierunku Chin, Stanów Zjednoczonych, działań rosyjskich czy polityki Japonii”.

- Wystąpienie Donalda Trumpa było rzeczywiście dość mocne i dość specyficzne, ale wydaje się, że była to reakcja przewidywalna – zauważył gość.

Dr Raubo odniósł się także do reakcji polityków niemieckich, którzy optują za drogą dyplomatyczną w konflikcie na linii Stany Zjednoczone – Korea Północna.

- Niemcy też mają do rozegrania swoje gry wobec Stanów Zjednoczonych, Chin i swojego regionu. W takich właśnie momentach - gdy mogą się pozycjonować, wykazywać pewną różnicę wobec Stanów Zjednoczonych i grać na nastroju antyamerykańskim - jest to działanie na użytek polityki wewnętrznej i do potencjalnych partnerów w Azji i na świecie. Wiemy bowiem, że relacje niemiecko - amerykańskie są dość specyficzne, szczególnie po 2003 roku – podsumował ekspert.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 20.09.17

Godzina emisji: 12:22

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA - Korea Płn. "Koniec polityki strategicznej cierpliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:33
Kilka godzin po wystąpieniu Donalda Trumpa - w którym amerykański prezydent zagroził Korei Północnej "ogniem i furią" - władze w Pjongjangu ogłosiły gotowość do uderzenia w amerykańską wyspę Guam. O tym, czy jest to jedynie retoryka, czy też mogą kryć się za tym potencjalne działania militarne, mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnią rzeczą na jaką zdecydowałaby się Korea Płn. jest użycie siły"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 21:09
Pjongjang zapowiada "tysiąckrotną zemstę" za surowe, bezprecedensowe sankcje nałożone przez ONZ. Amerykańska administracja zdecydowanie zaostrza kurs wobec północnokoreańskiego reżimu, a w tle swoje interesy rozgrywają inne mocarstwa. O tym, jakie to interesy i na ile groźny jest Kim Dzong Un, mówił w Światowej Szachownicy Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Północnokoreańska rakieta przeleciała nad Japonią

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 13:19
Japonia i Stany Zjednoczone zwiększą presję na Koreę Północną – poinformował szef japońskiego rządu. Shinzo Abe po wystrzeleniu we wtorek przez komunistyczną Koreę rakiety średniego zasięgu, rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. O próbie rakietowej w audycji Świat w Południe mówił Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Kim Dzong Un jest całkowicie nieprzewidywalny”

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 20:00
- Możliwości manewru Donalda Trumpa są ograniczone nie tym, co Korea Północna mogłaby przedstawić Stanom Zjednoczonym w odwecie, ale tym, że Korea Północna może w ramach odwetu zaatakować Koreę Południową – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu Janusz Onyszkiewicz ze Stowarzyszenia Euroatlantyckiego. Gość odniósł się w ten sposób do kolejnej próby jądrowej Korei Północnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Północna wystrzeliła kolejną rakietę. "Może dojść do tragedii na skalę Hiroszimy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 09:12
Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad japońską wyspą Hokkaido i po pokonaniu 2000 kilometrów zakończył lot w Pacyfiku. Niespełna dwa tygodnie temu komunistyczna Korea przeprowadziła szóstą już próbę nuklearną. W czwartek zaś zagroziła użyciem broni jądrowej przeciwko Japonii i USA. O działaniach Korei Północnej mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
rozwiń zwiń