Prezes PiS: Sądzę, że prędzej czy później dojdziemy do porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 22:05
Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Droga do porozumienia jest otwarta, nie wydaje się, żeby była specjalnie trudna do przebycia – mówił po spotkaniu Jarosław Kaczyński. - Prezes PiS przedstawił prezydentowi postulaty PiS dotyczące ustaw o sądownictwie - powiedział zx kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. O spotkaniu prezydenta z prezesem PiS mówił w audycji Północ-Południe dr Jacek Sokołowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • 22.09.2017 dr Jacek Sokołowski: Prezydent uzyskał podmiotową pozycję i negocjuje z prawdziwym liderem obozu rządzącego
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (C) opuszcza Belweder, 22 bm. po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów polityków była reforma sądownictwa. Prezesa PiS odprowadził podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski (P).
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (C) opuszcza Belweder, 22 bm. po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów polityków była reforma sądownictwa. Prezesa PiS odprowadził podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski (P). Foto: PAP/Marcin Obara

Zdaniem Jacka Sokołowskiego prezydent od lipca wszedł w nową rolę. - Prezydent uzyskał podmiotową pozycję i negocjuje z prawdziwym liderem obozu rządzącego, jakim jest Jarosław Kaczyński. Andrzej Duda nie musi się śpieszyć, dlatego Jarosław Kaczyński wywierał presję na prezydenta, by szybko coś ogłosił, bowiem obóz władzy chce prędko forsować zmiany – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta projekty prezydenta muszą zachowywać radykalizm reformy. - Elektorat PiS oczekuje radykalizmu, a z drugiej strony ustawy muszą proponować inny radykalizm niż pomysły Zbigniewa Ziobry. To zadanie bardzo trudne, chodzi nie tylko o to, by to wymyślić, ale jeszcze zakomunikować, byśmy my, wyborcy, zobaczyli, że prezydent chce zmian, ale innych niż minister sprawiedliwości. Jeżeli w Sejmie przywróci się pierwotny sens projektów, to prezydent będzie musiał uważać na komunikację. Jeśli ludzie przestaną widzieć, że to już nie są prezydenckie projekty, to nie będą wiedzieć dlaczego je wetuje – mówił Sokołowski.

Prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym mają zostać zaprezentowane w poniedziałek 25 września.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 21:47


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Może się okazać, że prezydent gra na PiS”

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 13:02
W poniedziałek prezydent zawetował ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Decyzja poprzedzona była kilkudniowymi protestami opozycji w tej sprawie. Tymczasem lider PiS, Jarosław Kaczyński uważa, że zatrzymanie reformy sądownictwa było błędem i należy zastanowić się, jak z tego wyjść. O najważniejszych wydarzeniach w Podsumowaniu Tygodnia mówili Dawid Wildstein (TVP Info) i Maciej Gajek (Newsweek).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent Andrzej Duda realizuje zmiany, które są w interesie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:33
- W świetle polskiej konstytucji prezydent ma prawo skierować ustawę do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, gdy dopatruje się uzasadnienia takiej decyzji. Prezydent miał podstawy, by zawetować ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zarówno prezydent RP, obywatele, jak i polski rząd są zdeterminowani, by dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości - powiedział w audycji Rozmowa PR24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będą wyglądały prezydenckie projekty ustaw dotyczące reformy sądownictwa?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 19:00
– Uważam, że pomysły prezydenta będą zbieżne z tym, co zostało przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości – powiedział Jacek Łęski z TVP. Odniósł się w ten sposób do projektów ustaw reformujących Sąd Najwyższy i KRS, które przygotowuje prezydent Andrzej Duda. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarze po spotkaniu prezydenta Dudy z prezesem Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:00
- PiS jest partią rządzącą, ma większość, ale ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i KRS będą na koniec prezydenckie, to prezydent nada im swój kształt, to Andrzej Duda za nie odpowiada - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Po południu w Belwederze prezydent spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Media spekulowały, że jednym z tematów spotkania mogła być sprawa doradzającego prezydentowi prof. Michała Królikowskiego. O spotkaniu prezydenta z prezesem PiS mówili w audycji Debata Dnia Michał Kolanko („Rzeczpospolita”) i Karol Gac (portal DoRzeczy.pl).
rozwiń zwiń