Wybory w Niemczech. „Nie ma wątpliwości, że Merkel wygra”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 22:00
W niedzielę Niemcy wybierają deputowanych do Bundestagu. Uprawnionych do głosowania jest 61 i pół miliona obywateli. Kampania wyborcza trwała do ostatnich godzin. Kandydatka chadeków Angela Merkel ostatnie wiece wyborcze zorganizowała w Monachium i rodzinnym Uckermark, natomiast jej kontrkandydat z SPD był w Akwizgranie. O wyborach w audycji Północ-Południe mówiła Agata Kasprolewicz z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Audio
Angela Merkel na wiecu wyborczym CDU w Monachium.
Angela Merkel na wiecu wyborczym CDU w Monachium.Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Sondaże, eksperci oraz media od kilku tygodni przekonują, że wybory wygra CDU/CSU, kanclerzem na czwartą kadencję pozostanie Angela Merkel, a za względu na dużą liczbę mandatów nadliczbowych liczba deputowanych będzie większa niż obecnie. W tej kadencji zasiada 630 posłów.

Niemiecki wyborca posiada dwa głosy. Pierwszy głos oddaje bezpośrednio na swojego kandydata, natomiast drugi na landową listę partyjną. Zliczone głosy - po połowie, plus mandaty nadliczbowe dają ogólną liczbę posłów. Pierwsze prognozy wyników poznamy o godzinie 18:00 po zamknięciu lokali wyborczych, natomiast pierwsze oficjalne wyniki mogą zostać ogłoszone już następnego dnia po wyborach.

Wybory w Niemczech - czytaj więcej

Zdaniem Agaty Kasprolewicz, kampania była przewidywalna, niemalże od samego początku sondaże wskazywały na to, że Angela Merkel wygra wybory. – Myślę, że ta kampania porywa Niemców i Europejczyków, bo sensacją jest rosnąca popularność AfD, która ma program antyislamski. Cieszy się popularnością na poziomie 13 proc., nie ma wątpliwości, że wejdzie do Bundestagu – wyjaśniała. Dodała, że będzie to pierwszy raz od zakończenia II wojny światowej, gdy partia skrajnie prawicowa wejdzie do parlamentu Niemiec. – Jeśli uzyska tak dobry wynik, będzie też najważniejszą partią opozycyjną. To zmiana nie tylko na niemieckiej scenie politycznej, ale też w społeczeństwie – podkreśliła.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

IAR/Polskie Radio 24/ip

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 21:00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbliżają się wybory parlamentarne w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 16:57
Najgorszy w historii wynik SPD, zdecydowana przewaga CDU i prawdopodobieństwo, że antyislamska AfD może zostać trzecią siłą polityczną w Niemczech. Tak prezentują się ostatnie wyniki sondaży przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech. W niedzielę 24 września obywatele Niemiec wybiorą nowy Bundestag. W magazynie „Świat w powiększeniu” Agata Kasprolewicz, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia, przyjrzała się przedwyborczym nastrojom panującym w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy przed wyborami do Bundestagu. „AfD największą sensacją”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 20:00
W niedzielnych wyborach do Bundestagu Angela Merkel może być pewna zwycięstwa, ale jej polityczny blok CDU/CSU nie ma szans na bezwzględną większość w parlamencie. Kto zostanie koalicjantem chadeków: SPD, FDP czy Zieloni? I jak silna będzie antyislamska AfD? O Niemczech przed wyborami do Bundestagu mówiła w audycji Świat w Powiększeniu korespondentka Polskiego Radia w Berlinie Agata Kasprolewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech: Sekret sukcesu Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 08:45
Wybory do Bundestagu w Niemczech już 24 września. Wszystko wskazuje na to, że Angela Merkel, która walczy o czwartą kadencję, pozostanie na swoim stanowisku. Gdzie tkwi tajemnica sukcesu szefowej niemieckiego rządu? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia Waldemar Maszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy – na dzień przed wyborami parlamentarnymi

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 15:48
Na dzień przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, prowadząca w sondażach koalicja CDU/CSU straciła punkt procentowy, podobnie jak znajdująca się na drugim miejscu SPD. Obecnie na chadeków chce głosować 34 proc. Niemców, natomiast na socjaldemokratów – 21 proc. O wyborach u naszych zachodnich sąsiadów mówił dziennikarz Janusz Tycner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech. „To nie będzie zasadnicza zmiana układu sił”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 22:01
W niedzielę Niemcy wybiorą nowy Bundestag. W opublikowanym w piątek sondażu, przeprowadzonym przez instytut Emnid, dotyczącym preferencji partyjnych, blok partii CDU/CSU Angeli Merkel ma 35 proc., a SPD Schulza 22 proc. Alternatywa dla Niemiec (AfD) cieszy się poparciem 11 proc. wyborców, Lewica może liczyć na 10 proc. głosów, FDP na 9 proc. Zieloni na 8 proc. O możliwych scenariuszach powyborczych w audycji Świat w Powiększeniu mówił prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń