Zakaz handlu tylko w co drugą niedzielę?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 21:09
Posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do projektu ustawy dot. handlu w niedziele. Jedna z nich wprowadza ograniczenie handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. W magazynie Północ-Południe komentarz Krzysztofa Wołodźki z Gazety Polskiej Codziennie, felietonisty Polskiego Radia 24.
Audio
  • 28.09.17 Północ-Południe: Publicysta o projekcie ograniczenia handlu w niedziele
Początkowo Solidarność chciała wprowadzenia zakazu handlu w każdą niedzielę (zdjęcie ilustracyjne)
Początkowo "Solidarność" chciała wprowadzenia zakazu handlu w każdą niedzielę (zdjęcie ilustracyjne)Foto: ccipeggy/Pixabay

Dwie niedziele wolne od pracy w miesiącu – to kompromis proponowany przez PiS w kwestii ograniczenia handlu w niedziele. Obywatelski projekt ustawy rozpatruje obecnie sejmowa podkomisja ds. rynku pracy. Jej przewodniczący, Janusz Śniadek z PiS, planuje zakończenie prac podkomisji na następnym posiedzeniu Sejmu. Jego zdaniem, kształt ustawy pozostanie taki jak obecnie.

Na proponowany kompromis nie godzi się jednak NSZZ „Solidarność”, której zależy na wprowadzeniu czterech wolnych niedziel w miesiącu. Piłka jest cały czas w grze – mówił przewodniczący handlowej Solidarności Alfred Bujara. Opozycja utrzymuje natomiast, że zakaz handlu w niedziele jest szkodliwy dla gospodarki.

Krzysztof Wołodźko odrzucał tego typu argumenty. – W Polsce często mówi się, że zakaz handlu w niedziele sprawi, że nasza gospodarka się "przewróci" – wskazywał komentator. – Tego typu stwierdzenia mają "szantażować" opinię publiczną. Straszenie bezrobociem w obecnym uwarunkowaniach mija się z celem – podkreślał, przypominając jednocześnie, że również w wielu krajach Zachodu handel w niedziele jest ograniczony.

Projekt dotyczący zakazu handlu w niedziele przewiduje kilka odstępstw. Chodzi m.in. o handel na stacjach benzynowych, w sklepach z pamiątkami czy w niedziele przedświąteczne. Odstępstwa dotyczyłyby też małych sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, aptek, mniejszych kwiaciarni, restauracji, barów i piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych, prowadzących sprzedaż własnych produktów.

Więcej w całej rozmowie.

Gościem magazynu Północ-Południe był także Piotr Gozdowski. Przedstawiciel Wolnego Miasta Warszawa mówił o uchyleniu przez komisję weryfikacyjną decyzji reprywatyzacyjnej ws. Marszałkowskiej 43.

W części informacyjnej programu m.in. o kolejnej rundzie negocjacji ws. Brexitu i przyjęciu przez Senat ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W programie również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Data emisji: 28.09.17

Godzina emisji: 21.05


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Cieszymy się, że pierwszy rząd po transformacji zaczyna rozmawiać ze związkami na temat ograniczenia handlu w niedzielę"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 12:51
Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy rozpatrzyła na czwartkowym posiedzeniu obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara i Marek Lewandowski z NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń