Krystyna Krauze laureatką głównego konkursu Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 22:00
Złoty Opornik, czyli główną nagrodę za najlepszy film Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci otrzymała Krystyna Krazue, reżyserka produkcji „Braciszek Karel”. Na temat zakończonej IX edycji wydarzenia mówił Karol Darmoros, wysłannik Polskiego Radia na gdyński festiwal. Patronem imprezy było Polskie Radio. 
Audio
  • 30.09.17 Północ-Południe: znamy laureatów Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Nagroda Złoty Opornik Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.
Nagroda "Złoty Opornik" Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.Foto: materiały prasowe

Film "Braciszek Karel" to opowieść o Karelu Krylu, legendarnym bardzie Praskiej Wiosny, czeskim Jacku Kaczmarskim, emigrancie politycznym od 1969 roku, redaktorze czeskiej sekcji Radia Wolna Europa.

Krystyna Krauze tłumaczyła, że zrobiła ten film, by pokazać związki Karela Kryla z polską opozycją. Twórca, między innymi, napisał pierwszą piosenkę o buncie robotniczym na Wybrzeżu w 1970 roku.

Przewodniczący jury Konkursu Głównego, reżyser Maciej Drygas wyjaśnił, że film Krystyny Krazue to bardzo osobisty i wzruszający portret Karela Kryla.

Wyróżnienie otrzymał film "Jak Oskar obalał komunę" w reżyserii Piotra Kucińskiego i Mirosława Basaja, ukazujący wybitnych naukowców Solidarności Walczącej, którzy potrafili zaprząc satelitę do walki z komuną. Jurorzy wyróżnili również film "Polski nic nie zniszczy. Historia chorążego Antoniego Dołęgi" w reżyserii Bogny Bender-Motyki, dokument Dariusza Walusiaka o ostatnim polskim partyzancie Józefie Franczaku "Mój przyjaciel Laluś" oraz film o Romualdzie Rajsie "Burym", pod tytułem "Podwójnie wyklęty" w reżyserii Ewy Szakalickiej.

W sumie w Konkursie Głównym startowało 30 dokumentów poświęconych polskiej drodze do wolności w latach 1939 - 89.

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin autorką najlepszego dokumentu radiowego Festiwalu NNW

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin została nagrodzona za najlepszy dokument radiowy na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Pierwszą nagrodę zdobył reportaż "Wilno - krew i łzy", który opowiada o masowej zbrodni w Ponarach koło Wilna. 

W latach 1941-1944 zginęło tam około 100 tysięcy osób, w tym co najmniej kilkanaście tysięcy Polaków. "Tę zbrodnię zorganizowali Niemcy, a dokonali Litwini, w maju 1942 roku zamordowano tam kilkudziesięciu uczniów wileńskich szkół" - mówiła Jolanta Rudnik. Reportażystka dotarła do Danuty Szyksznian-Osowskiej, łączniczki Okręgu Armii Krajowej Wilno, która opowiedziała o tragedii swoich kolegów i koleżanek. "Tak naprawdę to trudna opowieść o polsko-litewskiej historii, bo przez całe dziesięciolecia przecież mówiliśmy o tym mało" - powiedziała laureatka. 

Przewodnicząca jury konkursu Anna Sekudewicz, zastępczyni redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, mówiła, że reportaż "Wilno - krew i łzy" dotyka wciąż mało znanego wydarzenia. "To bardzo poruszająca historia, szalenie przejrzyście i precyzyjnie skonstruowana. To w dużej części historia mało znana i rozpoznana i to był też taki walor, który zadecydował o tym, że ten reportaż wygrał" - oceniła jurorka. 

W części informacyjnej audycji m.in. o nowych dokumentach w sprawie reparacji wojennych od Niemiec, wejściu w życiu reformy obniżającej wiek emerytalny, niższych emeryturach dla byłych funkcjonariuszy aparatu PRL, rozpoczęciu funkcjonowania sieci szpitali, napiętej sytuacji w Katalonii przed niedzielnym referendum, a także o niezadowoleniu Niemców z wyników niedawnych wyborów parlamentarnych.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Filip Jastrzębski.

Audycję „Północ-Południe” prowadziła Małgorzata Łopińska.

IAR/Polskie Radio 24/db

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 30.09.2017

Godzina emisji: 21:05


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 07:32
Czy na zjawisko pośmiertnego „powrotu” Żołnierzy Wyklętych do naszej kultury i świadomości powinniśmy patrzyć z triumfem, rezerwą czy namysłem? Czy los żołnierzy, który był naznaczony klęską powrotu komunizmu może być dobrym wzorcem obywatelskim? Gośćmi audycji Rozpruwacz kulturalny byli: Wojciech Tomczyk - dramaturg i scenarzysta oraz dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mit "Żołnierzy Wyklętych”. „Trzeba uważać, by nie przesadzić”

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 10:50
W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczyna się IX Festiwal Filmowy NNW. „To szczególne wydarzenie”

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 08:00
W Gdyni rozpoczyna się IX Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. – To szczególne wydarzenie – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kwaśny, aktor. Podczas festiwalu prezentowane są produkcje inspirowane dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal „Niepokorni, niezłomni, wyklęci”

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 08:47
W Gdyni trwa festiwal filmowy „Niepokorni, niezłomni, wyklęci”. O Złoty Opornik, czyli główną nagrodę NNW, walczy 30 filmów dokumentalnych poświęconych polskiemu zmaganiu o wolność i niepodległość w latach 1939 – 1989. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 reporter Karol Darmoros.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekcje, debaty i gala finałowa. W Gdyni ostatni dzień Festiwalu Filmowego NNW

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 10:20
Sobota jest ostatnim dniem IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W Gdyńskim Centrum Filmowym i pobliskim Teatrze Muzycznym zaplanowano projekcje ostatnich filmów z konkursu głównego, pokazy specjalne a także debaty dotyczące m. in. obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie głównym biorą udział filmy dokumentujące polskie dążenie do wolności i niepodległości w latach 1939-89. Polskie Radio objęło patronat medialny nad Festiwalem NNW. W #PR24 festiwal relacjonują Witold Banach i Karol Darmoros.
rozwiń zwiń