Obniżenie wieku emerytalnego. „Wielu Polaków czekało na tę zmianę”

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 22:09
Od 1 października kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Zapisy ustawy obniżającej wiek emerytalny skomentowała w audycji „Północ-Południe” prof. Grażyna Ancyparowicz, ekspert ds. emerytur.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / CC0

Według ostatnich danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski o świadczenie, wynikające ze zmiany prawa, złożyło 196 tysięcy  osób. Uprawnionych jest ponad 330 tys. osób. Prof. Grażyna Ancyparowicz podkreśliła, że wiadomość o obniżeniu wieku emerytalnego była długo wyczekiwaną informacją przez polskich emerytów.

– Podwyższenie wieku emerytalnego w 2012 roku można nazwać bezprawiem. Przyjęto ustawę, która naruszyła prawa nabyte przez wielu polskich obywateli. Osoby umęczone pracą postawiono wobec stanu prawnego, który uniemożliwił im korzystanie z tego, na co pracowali przez kilkadziesiąt lat. Dobrze, że teraz władza dotrzymała danego słowa – stwierdziła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z głównych obietnic PiS w wyborach. Zmianę tę rząd Beaty Szydło wprowadził jako jedną z pierwszych.

Ponadto w audycji Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” odniósł się do niedzielnych wydarzeń w Katalonii.

W części informacyjnej audycji m.in. o wejściu w życie ustaw (dezubekizacyjnej, o obniżeniu wieku emerytalnego, sieci szpitali), święcie amerykańskiej Polonii, ataku terrorystycznym w Marsylii, dodatkowych preferencjach dla Ukrainy w handlu z Unią Europejską, rozpoczęciu nowego roku akademickiego, rozpoczęciu działalności Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a także o wizycie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w Chorwacji.

Audycję „Północ-Południe” prowadził Mateusz Drozda.

IAR/Polskie Radio 24/db

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 01.10.2017

Godzina emisji: 21:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finansowe zachęty do nieprzechodzenia na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 11:08
Jak napisał poniedziałkowy "Puls Biznesu", bonusem 10 000 +, wypłacanym po dwóch latach od osiągnięcia wieku emerytalnego, rząd chce zachęcić do pozostania na rynku pracy". Również "Dziennik Gazeta Prawna" tego dnia poinformował o takim dodatku.  O takim rozwiązaniu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego), ekonomista Marek Zuber i Maciej Witucki (Work Service).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury obywatelskie. "Proponuje się dalsze niszczenie systemu"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 14:11
Jak donosi "Gazeta Wyborcza", wobec "nieuchronnego bankructwa ZUS", w PiS dojrzewa przekonanie, że najlepszym wyjściem jest wprowadzenie tzw. emerytur obywatelskich. Zarys programu, sprowadzającego kwestię emerytury do zasady "wszystkim po równo, czyli 1000 zł emerytury obywatelskiej" opracował właśnie sam ZUS. O pomysłach zmian w systemie emerytalnym mówiła prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest „Solidarności” przeciwko ingerencji KE w reformę emerytalną

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 22:03
Przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce protestowała w sobot "Solidarność". Pikietujący w Warszawie związkowcy sprzeciwiają się "ingerencji Komisji w sprawę obniżenia wieku emerytalnego w Polsce". Bruksela wskazuje, że różnicowanie wieku, w jakim kobiety i mężczyźni mogą odchodzić na emeryturę jest dyskryminujące i sprzeczne z dyrektywą o równości płci w dziedzinie zatrudnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od niedzieli niższy wiek emerytalny. "Społeczeństwo chciało zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 13:09
– Społeczeństwo chciało zmiany, ludzie chcieli powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego – mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Kopeć z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 1 października w życie wchodzą przepisy, zgodnie z którymi na emeryturę znów mogą przechodzić mężczyźni w wieku 65 lat i kobiety, które ukończyły 60 lat.
rozwiń zwiń