Dyskusja na dostępem do broni. „W USA rocznie w wypadkach z bronią ginie 30 tys. osób”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:53
W cieniu tragicznych wydarzeń z Las Vegas, gdzie w ataku na publiczność festiwalu muzyki country zginęło 59 osób, toczy się dyskusja o liberalizacji dostępu do broni palnej w Polsce. Projekt Kukiz'15 przewiduje, że to nie policja, a prezydenci miast na prawach powiatu lub starostowie mieliby wydawać zgodę na posiadanie broni. O pomyśle liberalizacji dostępu do broni mówił w audycji Północ-Południe Krzysztof Kubiciel z City Security.
Audio
  • 03.10.2017 Krzysztof Kubiciel: tylko policja jest w stanie zweryfikować czy dany osobnik może otrzymać pozwolenie, czy nie
  • 03.10.17 Magazyn Północ-Południe
W ataku na publiczność festiwalu muzyki country zginęło 59 osób. Studenci Uniwersytetu Nevada Las Vegas (UNLV) uczcili ofiary poniedziałkowej strzelaniny w Las Vegas.
W ataku na publiczność festiwalu muzyki country zginęło 59 osób. Studenci Uniwersytetu Nevada Las Vegas (UNLV) uczcili ofiary poniedziałkowej strzelaniny w Las Vegas.Foto: PAP/EPA/EUGENE GARCIA

Według Krzysztofa Kubiciela, Ameryka ma ogromny problem z bronią. – W projekcie Kukiz’15 policja nie uczestniczy w procesie wydawania pozwolenia na broń. Tylko policja jest w stanie zweryfikować czy dany osobnik może otrzymać pozwolenie, czy nie. Rocznie w USA 30 tysięcy osób ginie z powodu postrzelenia z broni, którą posiadają Amerykanie. Tyle samo osób ginie w wypadkach samochodowych – powiedział ekspert.

Referendum w Katalonii - czytaj więcej

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ponad 300 milionów sztuk legalnej broni jest w rękach Amerykanów. – W Ameryce jest kultura posiadania broni, która towarzyszyła Amerykanom od czasów osadnictwa. My nie mamy takiej kultury. W USA jest dużo prostszy dostęp do broni, niż proponowany w liberalnym projekcie Kukiz’15. Z drugiej strony mamy w Polsce najniższy wskaźnik posiadania broni w Europie - 1,7 sztuki broni na 100 mieszkańców. Ewentualną liberalizację dostępu trzeba poprzedzić szeroką kampanią edukacyjną – mówił Kubiciel.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

________________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 03.10.2017

Godzina emisji: 12:48


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragiczna strzelania w Las Vegas. Nie żyje co najmniej 50 osób

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:40
50 ofiar śmiertelnych i ponad 400 rannych. Tragiczne doniesienia napływają z Las Vegas. Sprawca otworzył ogień, najprawdopodobniej z karabinu, z 32 piętra hotelu do ludzi którzy bawili się na koncercie muzyki country. Kondolencje rodzinom ofiarom złożył na Twitterze prezydent Donald Trump. W PR24 komentarz eksperta do spraw bezpieczeństwa Krzysztofa Kubiciela. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po strzelaninie w Las Vegas. Politycy o dostępie do broni

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:30
Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za strzelaninę w Las Vegas, w której zginęło co najmniej 58 osób, a 515 zostało rannych. Taką informację podała powiązana z terrorystami agencja AMAK. Gośćmi Rozmowy PR24 byli Jarosław Sachajko z Kukiz’15 i Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej. Posłowie – w kontekście zamachu w USA – rozmawiali o kwestii powszechnego dostępu do broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkadziesiąt ofiar, setki rannych. Bilans ataku w Las Vegas

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 22:00
"W strzelaninie w Las Vegas zginęło 58 osób, a 515 zostało rannych" -  podała tamtejsza policja. O największej strzelaninie w powojennej historii Stanów Zjednoczonych mówił w audycji Północ-Południe korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po strzelaninie w Las Vegas. „Nie zadziałały mechanizmy ewakuacyjne”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 15:40
- Wciąż jest bardzo dużo pytań na temat sprawcy strzelaniny w Las Vegas. Amerykańskie media napisały, że osoba odpowiedzialna za największą w historii USA masakrę dokonaną przez jednego człowieka jest jedną wielką zagadką – powiedział w audycji Gorący Temat korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Jan Pachlowski. O strzelaninie mówił także ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas dr Krzysztof Liedel.
rozwiń zwiń