Król Arabii Saudyjskiej w Rosji. "To przełom"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 22:01
Do Rosji przyleciał król Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziza-Sauda. Głównym tematem rozmów ma być współpraca między tymi państwami. Największe poruszenie wywołuje jednak kwestia zbrojeniowa. Rosja od 10 lat próbowała dostać się na rynek Arabii Saudyjskiej by móc sprzedawać tam broń. - Dziś słyszymy, że podpisane jest memorandum na zakup rosyjskiej broni przez Arabię Saudyjska - mówił w audycji Północ-Południe Bogumił Husejnow z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Audio
  • 5.10.17 Bogumił Husejnow o relacjach Rosja – Arabia Saudyjska.
Prezydent Wladimir Putin i król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz Al Saud. Kreml 5.10.2017
Prezydent Wladimir Putin i król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz Al Saud. Kreml 5.10.2017Foto: PAP/EPA/YURI KADOBNOV / POOL

Według "Kommiersanta", Rosja może sprzedać Arabii Saudyjskiej kompleksy rakietowe S-400. Zdaniem dziennika, Moskwa jest gotowa podpisać z Rijadem kontrakt na dostawy broni, opiewający na kwotę około 3 miliardów dolarów.

Jak podkreślił Bogumił Husejnow, jest to na pewno pewien przełom w relacjach między Rosją i Arabią Saudyjską. – Kraje te były w nienajlepszych relacjach do niedawna, ale z uwagi na to, że relacje Arabii Saudyjskiej ze Stanami Zjednoczonymi nie układają się tak, jak chciałby Rijad, nastąpiło przyjazne spojrzenie w kierunku Rosji – wyjaśnił gość.

W Moskwie poruszone też mogą zostać kwestie naftowe. "Kommiersant" twierdzi, że Arabia Saudyjska chce m.in. dofinansować budowę kompleksu naftowo-chemicznego, lotniska w Petersburgu i jeszcze co najmniej dwudziestu innych projektów. Łącznie chce przeznaczyć na ten cel ponad miliard dolarów.

Rosja jest drugim po Stanach Zjednoczonych eksporterem broni na świecie. Rosyjska broń trafia do 52 krajów, a Moskwa na eksporcie uzbrojenia zarabia rocznie od 10 do 15 miliardów dolarów.

To jego pierwsza wizyta.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 5.10.17

Godzina emisji: 21:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tron we krwi". Sekrety polityki Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 12:00
- To, że Władimir Putin w pewnym momencie został wybrany na polityka pełniącego ważne funkcje na Kremlu było w dużej mierze wynikiem odrobiny szczęścia, ale i wykorzystaniem kapitału zgromadzonego przez niego wcześniej – powiedział pisarz Grzegorz Kuczyński. W Polskim Radiu 24 opowiadał o swojej książce "Tron we krwi. Sekrety polityki Kremla".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy handel bronią. Liderami USA, Chiny i Rosja

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:14
Rosja rozpoczęła w poniedziałek realizowanie dostawy sześciu używanych myśliwców MiG-29 do Serbii. Obiecała także dostarczenie Serbii 30 czołgów i 30 innych pojazdów opancerzonych. Serbski prezydent Aleksandar Vuczić oświadczył, że poza uzyskaniem myśliwców jego kraj zamierza również wzmocnić swą rakietową obronę powietrzną. Prowadzi się negocjacje w sprawie zakupu rosyjskich pocisków ziemia-powietrze S-300. O światowym handlu bronią mówił w audycji Światowa Szachownica analityk Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańskie media: Rosja sprzyja separatyzmom w UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 21:00
Zdaniem hiszpańskich mediów Rosja - która sprzyja separatyzmom wewnątrz Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych - sama surowo traktuje mieszkające na jej terytorium grupy narodowościowe i etniczne. Rozmawiali o tym w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski i prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń