Północ-Południe: Rozmowy na szczycie ws. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 22:00
Prezydent Andrzej Duda, w czasie rozmowy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, powtórzył że jego warunki brzegowe, z których nie ustąpi, dotyczą kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i wyboru KRS – mówił po spotkaniu rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. W magazynie Północ-Południe komentarz Mirosława Skowrona z „Super Expressu”.
Audio
  • 6.10.17 Północ-Południe: Rozmowy na szczycie ws. reformy sądownictwa
Warszawa, 06.10.2017. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (C) po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze w Warszawie, 6 bm. Spotkanie dotyczyło kształtu reformy wymiaru sprawiedliwości.
Warszawa, 06.10.2017. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (C) po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze w Warszawie, 6 bm. Spotkanie dotyczyło kształtu reformy wymiaru sprawiedliwości.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Po spotkaniu Krzysztof Łapiński powiedział, że Andrzej Duda, w czasie rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim, powtórzył że jego warunki brzegowe, z których nie ustąpi, dotyczą kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i wyboru KRS. Pytany, czy prezydent w sprawie wyboru członków KRS podtrzymuje swój pomysł „jeden poseł, jeden głos”, Krzysztof Łapiński powiedział, że Andrzej Duda „nie zrezygnuje z tego, żeby wybór członków KRS potrzebował zgody ponadpartyjnej”.

Rzecznik PiS Beata Mazurek powiedziała, że jej partia i prezydent są blisko porozumienia w sprawie zmian w sądownictwie. - Zgodziliśmy się na te 3/5, o które wnioskował pan prezydent, na to, że wyeliminowana została rola ministra sprawiedliwości, na to, że KRS zostaje wybierany ponadpartyjnie, zgodziliśmy się na emerytury, o których mówił pan prezydent - mówiła Beata Mazurek.

Jak oceniał na naszej antenie Mirosław Skowron, trudno spodziewać się, by strony konfliktu dotyczącego kształtu reformy sądownictwa nie doszły do porozumienia. – Ten spór nikomu się nie opłaca. Konflikt między prezydentem a PiS byłby opłacalny wtedy, gdyby partia rządząca lub Andrzej Duda mieli słabe sondaże – wskazywał publicysta. – Ten spór to po prostu pokłosie zapisów naszej konstytucji, która nie jest najlepszym aktem prawnym – dodawał gość PR24.

Spotkanie prezydenta z prezesem PiS trwało dwie godziny i oprócz prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym dotyczyło również innych, bieżących spraw politycznych.

Więcej w całej rozmowie z Mirosławem Skowronem.

W części informacyjnej programu m.in. o skutkach orkanu Xavier, który przeszedł przez Polskę, a także o Pokojowej Nagrodzie Nobla dla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej.

W programie również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.  

Polskie Radio 24/PAP

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 21.00


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes PiS: Sądzę, że prędzej czy później dojdziemy do porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 22:05
Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Droga do porozumienia jest otwarta, nie wydaje się, żeby była specjalnie trudna do przebycia – mówił po spotkaniu Jarosław Kaczyński. - Prezes PiS przedstawił prezydentowi postulaty PiS dotyczące ustaw o sądownictwie - powiedział zx kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. O spotkaniu prezydenta z prezesem PiS mówił w audycji Północ-Południe dr Jacek Sokołowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarze do propozycji prezydenta. „Reforma sądownictwa została wstrzymana”

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 09:51
Po poniedziałkowych konsultacjach z przedstawicielami klubów parlamentarnych - wszystkich z wyjątkiem PO - prezydent poinformował, że nie ma zgody na zmianę konstytucji związaną z jego propozycją ws. wyboru członków KRS. Andrzej Duda zaproponował, by w przypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać składu KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata. O propozycjach prezydenta mówili w audycji Debata Poranka prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i Magdalena Piejko (Telewizja Republika).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PiS jest zakładnikiem prezydenta Andrzeja Dudy"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 18:00
- Obóz władzy pogrąża się w bratobójczej walce i na dalszy plan schodzi to, co jest meritum sprawy, czyli systemowy problem sądów – powiedział w Debacie Dnia Radosław Gruca (Fakt.pl). Gościem był także Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicystka: Prezes PiS nie rezygnuje ze swojej koncepcji reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 18:00
Gośćmi Debaty Dnia byli Adam Buła z „Polski The Times” i Anna Sarzyńska z „wPolityce.pl” oraz „wPolsce.pl”. Publicyści w Polskim Radiu 24 odnieśli się m.in. do wywiadu „Gazety Polskiej” z Jarosławem Kaczyński. W rozmowie, która ukaże się w środowym wydaniu tygodnika, prezes PiS skomentował m.in. prezydenckie propozycje dotyczące zmian w sądownictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po spotkaniu Duda-Kaczyński. „Żadna strona nie chce przegrać”

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 19:40
– Obie strony „dogadają się”. Widać jednak wyraźnie, że to jeszcze długo potrwa – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski. Dziennikarz „Sieci” i „wPolityce.pl” w ten sposób odniósł się do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Politycy mieli rozmawiać m.in. o reformie sądownictwa.
rozwiń zwiń