Północ-Południe: Ekspert o tzw. dużej ustawie reprywatyzacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 22:00
To bardzo dobry punkt wyjścia do dalszych prac rządu – tak minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro ocenił w czwartek projekt ws. reprywatyzacji, przedstawiony przez wiceszefa resortu sprawiedliwości Patryka Jakiego. W magazynie Północ-Południe komentarz Jana Śpiewaka (Wolne Miasto Warszawa).
Audio
  • 12.10.17 Północ-Południe: Ekspert o tzw. dużej ustawie reprywatyzacyjnej
Jan Śpiewak
Jan ŚpiewakFoto: PR24/TB

W środę wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki zaprezentował projekt „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej. Znalazła się w nim m.in. propozycja wypłaty rekompensat w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami.

– Dobrze, że taki projekt został przedstawiony. Polska czekała na tę ustawę ponad ćwierć wieku – komentował w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak. – Będę jednak „otwierać szampana” dopiero, gdy Sejm przegłosuje, a prezydent podpisze dokument. Pamiętajmy, że prób było już wiele – dodawał.

Zdaniem lidera Wolnego Miasta Warszawa, to, że przez tak długi czas po transformacji ustrojowej nie było stosownych aktów prawnych dot. reprywatyzacji, to wynik braku woli wprowadzenia takich przepisów. – Nikomu nie zależało wcześniej na przyjęciu takiej ustawy. Gdy woda jest mętna, łatwiej przeprowadzać nie zawsze legalne interesy. Na tej sytuacji korzystali silniejsi, ci, co mieli koneksje – pointował Jan Śpiewak.

Więcej w całej rozmowie.

W II części magazynu Północ-Południe o negocjacjach na linii rząd-lekarze rezydenci. Młodzi medycy zdecydowali się zawiesić protest głodowy na czas kolejnych rozmów ze stroną rządową. Rezydenci domagają się przede wszystkim zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.

W części informacyjnej programu m.in. o pracach nad ustawą ograniczającą handel w niedziele, a także wycofaniu się USA z UNESCO.

W audycji również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Gospodarzem magazynu był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 12.10.17

Godzina emisji: 21.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawskie stowarzyszenie chce unieważnienia decyzji reprywatyzacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 15:04
Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa chce unieważnienia wszystkich decyzji reprywatyzacyjnych w stolicy od 2007 roku. Zdaniem jego członków, miejski Ratusz "selektywnie" traktował przepisy dekretu Bieruta podejmując decyzje zwrotowe. Pod tym kątem działacze przeanalizowali sprawy ponad stu nieruchomości. Nowe fakty ws. tzw. dzikiej reprywatyzacji relacjonował w PR24 Marcin Chmielnicki. Najnowsze wiadomości w tej sprawie komentował też Tomasz Poniński z Instytutu Sobieskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stolicy protest przeciwko łamaniu praw lokatorów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 11:15
We wtorek po południu na sesji rady dzielnicy Praga-Północ lokatorzy zreprywatyzowanych kamienic mają protestować przeciwko braku zainteresowania ich losem przez władze dzielnicy i miasta. Komitet Obrony Praw Lokatorów, organizator protestu, chce nagłośnić również działalność jednej z warszawskich firm, która zajmuje się skupowaniem roszczeń do prestiżowych nieruchomości. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Jakub Żaczek, członek Komitetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Skala zaniechać i patologii ws. reprywatyzacji jest ogromna”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 22:36
Mecz Polska-Dania w eliminacjach do piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ws. poufnych danych udostępnionych przez Hannę Gronkiewicz Waltz. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: zwracano kamienice osobom, które od dziesięcioleci nie żyją

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 15:01
Gościem Polskiego Radia 24 był Jakub Żaczek. Przedstawiciel Komitetu Obrony Praw Lokatorów na naszej antenie mówił o warszawskiej reprywatyzacji. Odniósł się m.in. do sprawy zwrotu nieżyjącej osobie kamienicy przy ulicy Łochowskiej na stołecznej Pradze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Jest szansa na to, że po 28 latach ustawa reprywatyzacyjna położy kres niesprawiedliwości i patologiom”

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 15:32
- Z ustaleń prokuratury wynika, że wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji sięga miliarda złotych – powiedział o aferze reprywatyzacyjnej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W najbliższym czasie powołany zostanie - podobny do działającego już w Krakowie - zespół do analizy spraw związanych z wyłudzaniem nieruchomości na terenie Łodzi. Zapowiedzi prokuratora generalnego oraz szefa Komisji Weryfikacyjnej Patryka Jakiego dotyczące tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, komentował w audycji Gorący Temat Piotr Micuła ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: „Reprywatyzacja” stołecznych szkół

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:33
Gośćmi audycji Kulisy Spraw byli Robert Krool i Jarosław Sikora z Fundacji LifeSkills. W Polskim Radiu 24 mówili o sprawie przeniesienia stołecznego IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej z ulicy Emilii Plater na Hożą.
rozwiń zwiń