Rozszerza się protest w służbie zdrowia. "Mamy do czynienia z monologiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 22:00
Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiedziało rozszerzenie protestu rezydentów na inne zawody medyczne. – Ze zdziwieniem przyjmuję, że nie słucha się, co mówi rząd; zwiększyliśmy nakłady na ochronę zdrowia i wynagrodzenia; chcemy rozmawiać – mówił minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. W magazynie Północ-Południe komentarz dr Dobrawy Biadun, ekspert ds. zarządzania systemem opieki zdrowotnej, członkini Rady Dialogu Społecznego.
Audio
  • 17.10.17 Północ-Południe: Rozszerza się protest w ochronie zdrowia
Warszawa, 16.10.2017. Lekarze rezydenci podczas protestu, 16 bm. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie od 2 października prowadzony jest protest głodowy przez lekarzy rezydentów.
Warszawa, 16.10.2017. Lekarze rezydenci podczas protestu, 16 bm. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie od 2 października prowadzony jest protest głodowy przez lekarzy rezydentów. Foto: PAP/Leszek Szymański

PZM tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. W poniedziałek w Warszawie przedstawiciele Porozumienia spotkali się, by rozmawiać o sytuacji w związku z trwającym protestem rezydentów. – Porozumienie Zawodów Medycznych, największa i najszersza organizacja skupiająca pracowników ochrony zdrowia przejmuje protest głodowy Porozumienia Rezydentów i przekształca w protest głodowy Porozumienia Zawodów Medycznych. Ten protest rozszerza się od dnia dzisiejszego na cały kraj – powiedział po spotkaniu dziennikarzom szef Komitetu Protestacyjnego PZM, Tomasz Dybek.

Komentując dla PAP decyzję PZM, minister Radziwiłł powiedział, że ze zdziwieniem przyjmuje, "że nie słucha się, co mówi rząd". – Zwiększyliśmy nakłady na ochronę zdrowia i będziemy je zwiększać. Zwiększamy wynagrodzenia, pielęgniarki dostają coraz więcej, ratownicy, teraz rezydenci. Chcemy rozmawiać i wspólnie ustalać, jakie powinny być kolejne działania – podkreślił.

– Z doświadczenia uczestnictwa w Radzie Dialogu Społecznego wiem, że gotowość do rozmów jest fikcją. Ministerstwo Zdrowia nie rozmawia z nami. Żeby prowadzić dialog, musimy się wzajemnie szanować, słyszeć się wzajemnie. Obecnie mamy jednak do czynienia z monologiem – mówiła dr Dobrawa Biadun. – Jeżeli nie będzie drogi dojścia do 6,8 proc. PKB na system opieki zdrowotnej, to naprawdę będziemy w sytuacji kryzysowej – dodawała gość PR24, podkreślając że już obecnie brakuje w Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek.

Więcej w całej rozmowie.

W II części magazynu Północ-Południe rozmowa z mec. Arturem Wdowczykiem. Prawnik na naszej antenie mówił o pilotażowym programie losowego przydzielania spraw w sądach. Taki system od przyszłego roku ma obowiązywać na terenie całego kraju.

W programie również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 17.10.17

Godzina emisji: 21.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Marek Balicki: protest rezydentów wykorzystywany jest do rozgrywek politycznych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 17:00
"Chcemy leczyć w Polsce", "Wszyscy jesteśmy pacjentami" - pod takimi hasłami rezydenci zorganizowali w większych miastach pikiety wsparcia dla prowadzących strajk głodowy kolegów. Żłożyli też w Kancelarii Premiera pismo ze swoimi postulatami. O proteście lekarzy rezydentów mówił w audycji Jeden na Jednego były minister zdrowia i lekarz Marek Balicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka. "Protestujący często mijają się z prawdą"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 09:53
- Dwie grupy – pielęgniarki i lekarze rezydenci - zajmują w ochronie zdrowia szczególne miejsce, ponieważ mają najlepszy krytyczny ogląd tego, co się dzieje. Są to grupy nieuprzywilejowane, pracujące na pierwszej linii frontu, najbardziej odczuwające absurdalność tego, jak służba zdrowia w Polsce funkcjonuje – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O problemach w służbie zdrowia w kontekście protestu rezydentów, mówił także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Maciej Hamankiewicz o proteście lekarzy rezydentów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 13:18
Rezydenci zawstydzają nas, lekarzy, że przez 30 lat nie potrafiliśmy doprowadzić do radykalnych zmian w służbie zdrowia – powiedział dr Maciej Hamankiewicz. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: większe nakłady na ochronę zdrowia to konieczność

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 13:51
Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, Jarosław Biliński, poinformował, że „prawdopodobnie protest w formie głodówki rozleje się na cały kraj”. W magazynie Północ-Południe o strajku lekarzy rezydentów i problemach dotyczących funkcjonowania rodzimego systemu opieki zdrowotnej mówił dr Stanisław Maksymowicz, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia.
rozwiń zwiń