Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 21:31
W poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik mają przedstawić założenia ustawy o jawności życia publicznego. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne. Mówił o tym w audycji Północ Południe dziennikarz śledczy Piotr Nisztor (Gazeta Polska).
Audio
  • 22.10.17 Piotr Nisztor o ustawie dotyczącej jawności życia publicznego.
Mariusz Kamiński
Mariusz KamińskiFoto: EASTNEWS/Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Modernizację i wzmocnienie służb specjalnych oraz wprowadzenie ustawy, która ujednolici przepisy antykorupcyjne i m.in. ureguluje status sygnalistów, zapowiedział Mariusz Kamiński wspólnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, na konferencji po przeglądzie resortów u premier Beaty Szydło.

- Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe - zapowiedział Kamiński.

Jak podkreślił Piotr Nisztor, ustawa o jawności życia publicznego jest bardzo potrzebna. – Gdy spojrzymy na to, jak wygląda schemat walki z korupcją to widzimy, że brakuje koordynacji walki z przestępczością korupcyjną – zaznaczył.

Dodał, że jeśli chodzi o jawność życia publicznego, „często jest tak, że organy ścigania, które starają się walczyć z korupcją mają problem z uzyskiwaniem informacji, brakuje szybkiego dostępu do informacji”.

 - Instytucji, które mogą zwalczać przestępczość korupcyjną jest kilka. Chodzi o to, by tak to skoordynować - bądź nadać jednej służbie priorytetowe narzędzia do walki z tą przestępczością - by służby nie wchodziły sobie w drogę, a z drugiej strony by nie miały związanych rąk – wyjaśnił Nisztor.

W ustawie ma zostać także uregulowany status tzw. sygnalistów, czyli osób, które informują o nieprawidłowościach w instytucjach. W tym wypadku - jak mówił minister - chodzi o osoby informujące o korupcji w swoim miejscu pracy lub środowisku.

Piotr Nisztor Piotr Nisztor, foto: PR24

- Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy - podkreślił minister. Zwrócił uwagę, że tego typu rozwiązania istnieją w prawodawstwach wielu europejskich państw.

Zastępca Kamińskiego mówił wcześniej w mediach, że w ustawie będą nowe instrumenty i rozwiązania, które sprawią, że jawność życia publicznego w Polsce będzie większa, co ograniczy korupcję. Nie chciał informować o szczegółach projektu przed poniedziałkową konferencją.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________

Data emisji: 22.10.17

Godzina emisji: 21:35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czy korupcja jest wieczna?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 14:39
Afer korupcyjne od czasu do czasu targają III Rzeczpospolitą. Bez względu na to, kto w danej chwili sprawuje władzę – w 2002 roku za rządów SLD wybuchła „Afera Rywina”, a pięć lat później Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało ówczesnego ministra sportu – Tomasza Lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja niszczy państwo

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 15:43
Po 1989 roku Polskę obiegło wiele afer i skandali korupcyjnych. Start serwisu Polskieafery.pl , na którym zebrano informacje o nadużyciach w kręgach władzy, zbiegł się w czasie z wybuchem kolejnej afery – podsłuchowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były senator PO zatrzymany przez CBA. Zarzuty korupcji i płatnej protekcji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 14:06
Centralne Biuro Antykorupcyjne we Wrocławiu zatrzymało dziewięć osób podejrzewanych o korupcję. Jest wśród nich Józef P., legenda wrocławskiej Solidarności, były senator Platformy Obywatelskiej. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował Jan Chmielewski z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBA na tropie korupcji. Są kolejne zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 10:45
Korupcja w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, warszawska reprywatyzacja i sprawa SK Banku w Wołominie i Nadarzynie. To tylko część śledztw, które prowadzi CBA. W Polskim Radiu 24 mówili o nich funkcjonariusze Temistokles Brodowski oraz Piotr Kaczorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymania ws. korupcji w krakowskim sądzie. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:45
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę dwie kolejne osoby w śledztwie dotyczącym korupcji w krakowskim Sądzie Apelacyjnym. Jedna z nich to były urzędnik ministerstwa sprawiedliwości Tomasz S., a druga to krakowski biznesmen Dariusz K. W Gorącym Temacie komentarz Piotra Nisztora z "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń