X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Wzniecanie antyniemieckiej histerii jest szkodliwe”

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 22:05
- Kontrowersje wokół wypowiedzi niemieckiej minister obrony to burza w szklance wody. Cała wypowiedź w stosunku do Polski była dużo bardziej Polsce życzliwa. Powinniśmy się starać o to, by w obliczu napiętych relacji polsko-niemieckich tego typu incydentów nie rozdmuchiwać – powiedział w audycji Północ Południe prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Odniósł się w ten sposób do szeroko komentowanych w Polsce słów niemieckiej minister obrony o tym, że Niemcy powinny wspierać „demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce”.
Audio
  • 6.11.17 Prof. Stanisław Żerko o reakcji MON i MSZ na słowa niemieckiej minister obrony narodowej Ursuli von der Leyen.
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: JOHN MACDOUGALL/EASTNEWS

„Chcę wesprzeć m.in. kraje bałtyckie, byśmy zbyt łatwo nie postawili na nich krzyżyka. Mamy do dyspozycji fantastyczny instrument wymian studenckich, Erasmusa. Moje dzieci studiowały w Polsce właśnie wtedy, gdy władze objął nowy rząd. Zdrowy, demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce trzeba wspierać. Naszym zadaniem jest też utrzymywanie dyskursu, spieranie się z Polską, z Węgrami” – powiedziała w talkshow w telewizji ZDF minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen.

Po jej wypowiedzi odbyło się specjalne spotkanie przedstawicieli MON z attache obrony Niemiec. Jak powiedziała rzeczniczka ambasady Niemiec w Warszawie Christina Wegelein, wypowiedź minister obrony miała w większości pozytywny wydźwięk, a kontrowersje wzbudziło jedno zdanie wyrwane z kontekstu. Rzecznik MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz oświadczyła z kolei, że z uwagi na to, że attache obrony Niemiec powtórzył stanowisko dyplomacji niemieckiej, iż słowa pani minister zostały wyrwane z kontekstu, „MON nie może przyjąć tych wyjaśnień do wiadomości”. – MON uważa, że jest niedopuszczalnym, iż minister państwa członka Sojuszu Północnoatlantyckiego pochwala, wzywa obywateli drugiego państwa do działań antyrządowych – stwierdziła rzecznik.

Jak podkreślił prof. Stanisław Żerko, choć z wypowiedzi niemieckiej minister wynika, że nie darzy sympatią obecnego obozu rządzącego w Polsce, bardzo ciepło wypowiadała się o Polsce i historii naszego regionu.

- Zdanie, że Niemcy powinny wspierać „demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce” nie powinno paść. Jednak należy pamiętać, że cała wypowiedź była dużo bardzie życzliwa Polsce – zauważył gość.

Dodał, że „wzniecanie antyniemieckiej histerii jest szkodliwe, podobnie jak panująca w Niemczech histeria antypisowska”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

Północ-Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 6.11.17

Godzina emisji: 21:35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef MON wzywa attache obrony Niemiec. Lapsus językowy?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 09:39
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz polecił Departamentowi Wojskowych Spraw Zagranicznych wezwać attaché obrony Niemiec - poinformował MON na Twitterze. To - jak podano - pokłosie wypowiedzi szefowej niemieckiego resortu obrony Ursuli von der Leyen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypowiedź Ursula von der Leyen o Polsce. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:42
Resort obrony nie przyjmuje do wiadomości tłumaczeń strony niemieckiej w sprawie wypowiedzi szefowej niemieckiego MON. Rzecznik resortu ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, podkreśliła, słowa ministra obrony kraju wobec Polski sojuszniczego wzywające jej obywateli do działań antyrządowych "są niedopuszczalne". Zdaniem rzecznik resortu tłumaczenie niemieckiego attache wojskowego, że słowa jego minister zostały wyrwane z kontekstu, jest nie do przyjęcia. Wypowiedź komentowała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, dziennikarka portalu Wpolityce.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarze po wypowiedzi niemieckiej minister obrony. "Reakcja MON i MSZ przedwczesna"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 18:23
- Niemiecka minister obrony narodowej nie powiedziała zdania, które cytuje większość mediów. Jej wypowiedź została wyrwana z kontekstu – powiedział w Debacie Dnia Wojciech Wybranowski z Do Rzeczy. Do słów Ursuli von der Leyen odniósł się także Tomasz Walczak z Super Expressu.
rozwiń zwiń