Najnowszy system antyrakietowy Patriot dla Polski. "Jesteśmy traktowani jako poważny partner USA"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 21:59
Departament Stanu zawiadomił Kongres, że USA gotowe są sprzedać Polsce najnowszą wersję systemu antyrakietowego Patriot wraz z dodatkowym sprzętem. Wartość planowanej transakcji szacowana jest na 10,5 mld USD. Do tematu odniósł się w audycji „Północ-Południe” Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl.
Audio
  • 18.11.17 Zgoda na zakup przez Polskę systemu Patriot. Komentuje Juliusz Sabak
  • 18.11.17 Magazyn Północ-Południe. Informacje
System Patriot
System PatriotFoto: Ministerie van Defensie/Stephan de Bruijn/Flickr

W przedstawionym zawiadomieniu Departament Stanu poinformował o tym, że "potencjalna sprzedaż Polsce najnowocześniejszego sprzętu militarnego jest zgodna z celami polityki zagranicznej i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych."

– Najważniejszym elementem tej oferty jest nowatorski system IBCS, który w odpowiedni sposób pozwoli sterować Patriotami. Jest to tak naprawdę system przyszłości, który Amerykanie dopiero mają zamiar wprowadzać w swojej armii. Jest to duży sukces polskiej strony, gdyż będziemy korzystać z rdzenia amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – podkreślił Juliusz Sabak.


polko.jpg
"Jest to z pewnością przełom. Staramy się o dostęp do systemu Patriot od kilkunastu lat"

Oferta zawiera także możliwości przeszkolenia polskich żołnierzy przez specjalistów Departamentu Obrony, pomoc w rozmieszczeniu systemu obrony rakietowej oraz pomoc logistyczną i w sprawdzeniu funkcjonalności tego systemu po jego rozmieszczeniu w Polsce.

– Sądzę, że wszystkie te elementy będą w stanie zagwarantować Polsce wysoki stopień bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że ten proces sprzedażowy jest pewnym znakiem politycznym, który świadczy o tym, że mamy dobre stosunki z Amerykanami i jesteśmy traktowani jako poważny partner USA w naszej części Europy – dodał ekspert.  

Kongres po otrzymania zawiadomienia o planowanej sprzedaży systemu antyrakietowego Patriot Polsce Kongres ma czas do 29 listopada na ewentualne zablokowanie transakcji bądź modyfikację jej warunków. Po upływie tego 15-dniowego terminu, administracja może sfinalizować porozumienie.

W części informacyjnej audycji m.in. o przyszłorocznym szczycie klimatycznym w Katowicach, zgodzie na unijny budżet na przyszły rok, uniemożliwieniu wjazdu na terytorium Polski ukraińskiego urzędnika Swiatosława Szeremety, postępowaniu SKW w stosunku do gen. Jarosława Kraszewskiego, Międzynarodowym Forum Kultury w Sankt Petersburgu, a także o rozpoczęciu 17. edycji akcji pomocowej „Szlachetna Paczka”.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Maciej Nowak.

Audycję Północ-Południe prowadził Mateusz Drozda.

PAP/Polskie Radio 24/db

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 18.11.17

Godzina emisji: 21.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

System Patriot dla Polski. Umowa na uzbrojenie w najnowszej konfiguracji jeszcze w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:59
Zakup przez Polskę systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Patriot coraz bliżej. Amerykański rząd ma w piątek przesłać do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży tego uzbrojenia dla naszego kraju. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jakubem Palowskim z Defence24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rakiety Patriot trafią do Polski. "Duży sukces rządu"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 22:00
Rząd USA formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Wartość kontraktu może przekroczyć 10 miliardów dolarów. W magazynie Północ-Południe komentarz dra Piotra Zakrzewskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Michała Karnowskiego z Sieci.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

System Patriot. „Amerykanie zrozumieli, że istnieje realne zagrożenie ze strony Rosji”

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 12:53
Pentagon poinformował Kongres USA o zamiarze sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot. O tym, czy jest to sukces ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, rozmawiali w Podsumowaniu Tygodnia Marek Król (Sieci Prawdy), Adam Buła (Polska The Times) i Kamil Szewczyk (Super Express).
rozwiń zwiń

Czytaj także

System Patriot dla Polski. Roman Polko: to przełom

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 15:04
Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. - Jest to z pewnością przełom. Staramy się o dostęp do systemu Patriot od kilkunastu lat - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
rozwiń zwiń