X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najnowszy system antyrakietowy Patriot dla Polski. "Jesteśmy traktowani jako poważny partner USA"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 21:59
Departament Stanu zawiadomił Kongres, że USA gotowe są sprzedać Polsce najnowszą wersję systemu antyrakietowego Patriot wraz z dodatkowym sprzętem. Wartość planowanej transakcji szacowana jest na 10,5 mld USD. Do tematu odniósł się w audycji „Północ-Południe” Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl.
Audio
  • 18.11.17 Zgoda na zakup przez Polskę systemu Patriot. Komentuje Juliusz Sabak
  • 18.11.17 Magazyn Północ-Południe. Informacje
System Patriot
System PatriotFoto: Ministerie van Defensie/Stephan de Bruijn/Flickr

W przedstawionym zawiadomieniu Departament Stanu poinformował o tym, że "potencjalna sprzedaż Polsce najnowocześniejszego sprzętu militarnego jest zgodna z celami polityki zagranicznej i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych."

– Najważniejszym elementem tej oferty jest nowatorski system IBCS, który w odpowiedni sposób pozwoli sterować Patriotami. Jest to tak naprawdę system przyszłości, który Amerykanie dopiero mają zamiar wprowadzać w swojej armii. Jest to duży sukces polskiej strony, gdyż będziemy korzystać z rdzenia amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – podkreślił Juliusz Sabak.


polko.jpg
"Jest to z pewnością przełom. Staramy się o dostęp do systemu Patriot od kilkunastu lat"

Oferta zawiera także możliwości przeszkolenia polskich żołnierzy przez specjalistów Departamentu Obrony, pomoc w rozmieszczeniu systemu obrony rakietowej oraz pomoc logistyczną i w sprawdzeniu funkcjonalności tego systemu po jego rozmieszczeniu w Polsce.

– Sądzę, że wszystkie te elementy będą w stanie zagwarantować Polsce wysoki stopień bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że ten proces sprzedażowy jest pewnym znakiem politycznym, który świadczy o tym, że mamy dobre stosunki z Amerykanami i jesteśmy traktowani jako poważny partner USA w naszej części Europy – dodał ekspert.  

Kongres po otrzymania zawiadomienia o planowanej sprzedaży systemu antyrakietowego Patriot Polsce Kongres ma czas do 29 listopada na ewentualne zablokowanie transakcji bądź modyfikację jej warunków. Po upływie tego 15-dniowego terminu, administracja może sfinalizować porozumienie.

W części informacyjnej audycji m.in. o przyszłorocznym szczycie klimatycznym w Katowicach, zgodzie na unijny budżet na przyszły rok, uniemożliwieniu wjazdu na terytorium Polski ukraińskiego urzędnika Swiatosława Szeremety, postępowaniu SKW w stosunku do gen. Jarosława Kraszewskiego, Międzynarodowym Forum Kultury w Sankt Petersburgu, a także o rozpoczęciu 17. edycji akcji pomocowej „Szlachetna Paczka”.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Maciej Nowak.

Audycję Północ-Południe prowadził Mateusz Drozda.

PAP/Polskie Radio 24/db

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 18.11.17

Godzina emisji: 21.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

System Patriot dla Polski. Umowa na uzbrojenie w najnowszej konfiguracji jeszcze w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:59
Zakup przez Polskę systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Patriot coraz bliżej. Amerykański rząd ma w piątek przesłać do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży tego uzbrojenia dla naszego kraju. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jakubem Palowskim z Defence24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rakiety Patriot trafią do Polski. "Duży sukces rządu"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 22:00
Rząd USA formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Wartość kontraktu może przekroczyć 10 miliardów dolarów. W magazynie Północ-Południe komentarz dra Piotra Zakrzewskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Michała Karnowskiego z Sieci.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

System Patriot. „Amerykanie zrozumieli, że istnieje realne zagrożenie ze strony Rosji”

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 12:53
Pentagon poinformował Kongres USA o zamiarze sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot. O tym, czy jest to sukces ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, rozmawiali w Podsumowaniu Tygodnia Marek Król (Sieci Prawdy), Adam Buła (Polska The Times) i Kamil Szewczyk (Super Express).
rozwiń zwiń

Czytaj także

System Patriot dla Polski. Roman Polko: to przełom

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 15:04
Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. - Jest to z pewnością przełom. Staramy się o dostęp do systemu Patriot od kilkunastu lat - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
rozwiń zwiń