X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Reprywatyzacja Nowogrodzkiej 6a. Jest decyzja komisji weryfikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 13:14
Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję wydaną w imieniu prezydent m.st. Warszawy o reprywatyzacji Nowogrodzkiej 6a - poinformował przewodniczący komisji Patryk Jaki. Konferencję ministra transmitowało Polskie Radio 24.
Audio
  • 22.11.17 Relacja Ewy Wasążnik
  • 22.11.17 Minister Patryk Jaki o decyzji komisji weryfikacyjnej ws. Nowogrodzkiej 6a
Kamienica przy ul. Nowogrodzkiej 6a w Warszawie
Kamienica przy ul. Nowogrodzkiej 6a w Warszawie Foto: PAP/Marcin Obara

Kamienicę wraz z lokatorami przejęła spółka Jowisz, która odkupiła prawa do niej po jej zreprywatyzowaniu na rzecz spadkobierców właścicieli.

Komisja uznała, że przy wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnej doszło do rażącego naruszenia zasad prawdy obiektywnej przez prezydenta m.st. Warszawy poprzez nieustalenie przesłanki posiadania gruntów w chwili złożenia wniosku dekretowego. "Komisja stwierdziła, że decyzja prezydenta m.st. Warszawy została wydana z rażącym naruszeniem prawa (...). Organ wydając swoją decyzję nie zbadał w żaden sposób okoliczności istotnych dla prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy" - powiedział przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Podkreślił, że decyzji komisji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Od decyzji strony postępowania mogą się odwołać do komisji, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Kamienica przy Nowogrodzkiej 6a w prywatne ręce trafiła wraz z lokatorami. Budynek jest w rękach spółki, do której należała również nieruchomość przy Poznańskiej 14. Podczas październikowej rozprawy przed komisją weryfikacyjną zeznania złożyły trzy lokatorki, które mówiły o zastraszaniu i nękaniu między innymi uciążliwym i przedłużanym w nieskończoność remontem. Według jednej z nich, w 2014 roku, czyli w momencie rozpoczęcia prac remontowych, życie mieszkańców kamienicy zmieniło się w horror. Kolejna z zeznających dodała, że losem lokatorów nie interesował się stołeczny Ratusz.

PR24/IAR/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jan Popławski: śmierć Jolanty Brzeskiej nie była przypadkowa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 15:35
Córka Jolanty Brzeskiej - Magdalena zeznawała we wtorek przed komisją weryfikacyjną w sprawie kamienicy przy Nabielaka 9, gdzie mieszkali jej rodzice.  Jolanta Brzeska, zginęła w 2011 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. O dzisiejszych zeznaniach mówił w audycji Gorący Temat reporter Polskiego Radia 24 Michał Walczyk, Jan Popławski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, a także Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Brzeska: moja rodzina była nękana przez właścicieli

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 14:51
Były próby włamania do mieszkania rodziców; jakość ich życia, po zwrocie kamienicy, pogorszyła się - zeznała przed komisją weryfikacyjną córka działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej - Magdalena. Jak dodała, nowy właściciel Nabielaka 9 chciał m.in. by lokatorzy płacili za dojście do budynku. Transmisja w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja weryfikacyjna uchyliła reprywatyzację trzech działek na pl. Defilad

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:23
Komisja weryfikacyjna uchyliła we wtorek decyzję wydaną z upoważnienia prezydenta m.st. Warszawy w sprawie reprywatyzacji trzech działek na stołecznym pl. Defilad.
Warszawa, zdjęcie ilustracyjne
Warszawa, zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/mariusz kluzniak/CC BY-NC-ND 2.0
Posłuchaj
11'52 14.11.2017 Komisja weryfikacyjna uchyliła reprywatyzację trzech działek na pl. Defilad
09'11 14.11.2017 Obraduje Komisja Weryfikacyjna. Komentarz Jana Mencwela (Miasto Jest Nasze)
więcej

Od wtorkowej decyzji strony postępowania mogą się odwołać do komisji, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Komisja 5 października przez 10 godzin badała sprawę reprywatyzacji trzech niezabudowanych działek na pl. Defilad pod dawnymi adresami: Złota 19, Zielna 7/Złota 17 i Chmielna 50, które mają "analogiczne stany faktyczne".

Według portalu wPolityce.pl, urzędnicy miasta mieli wiedzę, że po II wojnie adwokat Witold Bayer wystąpił o prawo do zabudowy tych działek za symboliczną kwotę. W 1946 r. adwokata zatrzymało UB za działalność antykomunistyczną i nie dopełnił on wszelkich formalności, a po wyjściu z aresztu nie kontynuował już starań. "Na początku lat 90. prawdopodobni spadkobiercy właścicieli atrakcyjnych nieruchomości rozpoczęli jednak starania o ich odzyskanie, powołując się na działania adwokata sprzed jego zatrzymania" - podawał portal. Dodano, że urzędnicy BGN "przymknęli oko na brak formalności" i w latach 2012-2013 spadkobiercom przyznano prawo użytkowania wieczystego.

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu mec. Grzegorzowi M., Marzenie K. i Januszowi P. praw do Chmielnej 70; o przyznaniu Maciejowi M. praw do Siennej 29 oraz o przyznaniu spadkobiercom dawnych właścicieli praw do Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Żadnej z tych decyzji nie badał jeszcze sąd administracyjny.

Polskie Radio 24/PAP

rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent Warszawy ponosi odpowiedzialność polityczną za aferę reprywatyzacyjną"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 15:50
Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła trzy kolejne decyzje stołecznego ratusza w sprawie działek nieopodal Placu Defilad, przy ulicy Złotej 19, Zielnej 7, Złotej 17 i Chmielnej 50. Szef Komisji Patryk Jaki argumentował, że roszczenia wobec tych nieruchomości były spłacone wobec prawowitych spadkobierców w połowie ubiegłego wieku. O decyzji komisji mówił w audycji Gorący temat Jan Popławski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posiedzenie Komisji weryfikacyjnej. Mieszkanka Hożej 25: baliśmy się przejęcia naszych mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 15:20
Nałożeniem na handlarza roszczeń Marka M. kary grzywien w łącznej wysokości dziewięciu tysięcy złotych za niestawiennictwo na rozprawie Komisja Weryfikacyjna ds. stołecznej reprywatyzacji zakończyła dzisiejszą rozprawę. Zajmowała się podczas niej zwrotem nieruchomości przy ulicy Hożej w Warszawie. Posiedzenie Komisji transmitowało Polskie Radio 24.
rozwiń zwiń