„Prezydent Warszawy wiedziała, że roszczenia do Noakowskiego 16 są oparte na przestępstwie”

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 22:00
- Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej małżonek byli świadomi tego, że roszczenia do kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 są oparte na przestępstwie. Niezbicie wynika to z dokumentów i zeznań przed komisją weryfikacyjną – powiedział w audycji Północ Południe Jan Śpiewak (Wolne Miasto Warszawa). Odniósł się w ten sposób do prac komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji dotyczących nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie
Audio
  • 4.12.17 Jan Śpiewak o pracach komisji weryfikacyjnej ws. Noakowskiego 16 w Warszawie.
Kamienica przy ulicy Noakowskiego 16 w Warszawie. Komisja Weryfikacyjna zbada reprywatyzację kamienicy, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka.
Kamienica przy ulicy Noakowskiego 16 w Warszawie. Komisja Weryfikacyjna zbada reprywatyzację kamienicy, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Komisja weryfikacyjna bada sprawę reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Andrzej Waltz. Na świadków poniedziałkowego przesłuchania wezwano m.in. Hannę Gronkiewicz–Waltz, przedstawiciela lokatorów kamienicy Krzysztofa Lewandowskiego i byłego dyrektora BGN Marcina Bajko. Prezydent stolicy odmówiła zeznań jako świadek, bo sprawa dotyczy jej męża.

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, „nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonka strony, wstępnych, zstępnych i rodzeństwa strony oraz jej powinowatych pierwszego stopnia”.

W poniedziałek okazało się, że istniały dokumenty - potwierdzone ostatecznie w 2012 roku – mówiące o tym, że cała procedura przekazywania kamienicy przy Noakowskiego 16 została oparta o sfałszowane dokumenty jeszcze w latach 30. XX wieku.

Jak podkreślił Jan Śpiewak, w 2017 roku ukazał się artykuł w prasie na temat tego, że reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 być nie powinno, ale mimo to nie było na to żadnej reakcji.

Na wtorek wezwano m.in. męża Hanny Gronkiewicz-Waltz Andrzeja Waltza i Gertrudę J.-F. – byłą naczelnik z wydziału spraw dekretowych miasta.

- Sądzę, że mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz nie pojawi się przed komisją chociaż nie wykluczam tego. Nie bardzo wiem co siedzi w głowie państwa Waltzów. Mógłby on jedynie pogorszyć swoją sytuacje procesową  – podsumował Śpiewak.

W audycji mowa była także o kondycji polskiego górnictwa w dniu św. Barbary. Mówił o tym członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Kazimierz Grajcarek.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 4.12.17

Godzina emisji: 21:35

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Skala zaniechać i patologii ws. reprywatyzacji jest ogromna”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 22:36
Mecz Polska-Dania w eliminacjach do piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ws. poufnych danych udostępnionych przez Hannę Gronkiewicz Waltz. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel posła Kukiz’15 do prezydent Warszawy: proszę podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 16:38
– Hanna Gronkiewicz-Waltz przekracza wszystkie możliwe granice; powinna podać się do dymisji (…) – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marek Jakubiak, poseł Kukiz’15. W środę komisja weryfikacyjna zajmowała się sprawą reprywatyzacji kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 6A, a prezydent stolicy po raz kolejny nie stawiła się na wezwanie organu. W PR24 również komentarz członków komisji – Sebastiana Kalety, Łukasza Kondratki i Roberta Kropiwnickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja. Nowe materiały dotyczące kamienicy przy ul. Noakowskiego 16

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 22:05
Komisja weryfikacyjna dysponuje niepublikowanymi wcześniej dokumentami w sprawie kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 - ujawnił przewodniczący komisji Patryk Jaki. W jaki sposób, nieznane dotąd materiały, wpłyną na dalsze badania reprywatyzacji kamienicy, do której prawa nabył mąż prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Weryfikacyjna badała dziś reprywatyzację Noakowskiego 16

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:55
Zakończył się pierwszy dzień rozprawy, podczas której Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji badała zwrot kamienicy przy Noakowskiego 16 w Warszawie. Nie udało się przesłuchać wezwanej w charakterze świadka prezydent Warszawy, która nie przyszła na posiedzenie. Zeznania złożyli natomiast: byli lokatorzy kamienicy Krzysztof Lewandowski i Jolanta Wasiak oraz były pełniący obowiązki dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko. W Polskim Radiu 24 transmitowaliśmy posiedzenia Komisji Weryfikacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura: będą zarzuty dla pracowników stołecznego Ratusza

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:50
Zarzuty dla trzech urzędników Ratusza, zatrzymanych ws. stołecznej reprywatyzacji, dotyczą przyjęcia łapówek w łącznej kwocie ponad 300 tysięcy złotych – poinformował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Od początku było wiadomo, że kamienica przy Noakowskiego 16 pochodzi z kradzieży”

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 18:00
- Sprawa - właściwie kradzieży – kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie i śledztwa dotyczącego fałszerstwa dokumentów, ma początek już w 1946 roku. Właściwie od samego początku, gdy przeszła w ręce powojennych handlarzy roszczeniami, było oczywiste, że jej status prawny jest nie tylko wątpliwy, ale że pochodzi z kradzieży. Pytanie, jak to się stało, że później te informacje w dokumentach zniknęły - powiedział w Debacie Dnia Marcin Makowski z Do Rzeczy. O pracach komisji weryfikacyjnej mówił także Tomasz Walczak (Super Express).
rozwiń zwiń