Andrzej Waltz zeznawał przed komisją reprywatyzacyjną

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 22:00
Zakończyła się dwudniowa rozprawa dotycząca reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie. Komisja Weryfikacyjna badała zwrot nieruchomości, w której część udziałów miał mąż prezydent Warszawy Andrzej Waltz. Ten odpowiadał na pytania komisji jako strona postępowania. O zeznaniach przed komisją weryfikacyjną ws. kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16 mówił Jan Śpiewak, prezes Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.
Audio
  • 05.12.2017 Jan Śpiewak: „Zeznania ws. kamienicy przy Noakowskiego 16 bezpośrednio obciążają Hannę Gronkiewicz-Waltz”.
Na zdjęciu archiwalnym z 12.06.2017 r. budynek przy ulicy Noakowskiego 16 w Warszawie. Komisja Weryfikacyjna w czasie rozprawy 04.12.2017 r. zbada reprywatyzację kamienicy, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka.
Na zdjęciu archiwalnym z 12.06.2017 r. budynek przy ulicy Noakowskiego 16 w Warszawie. Komisja Weryfikacyjna w czasie rozprawy 04.12.2017 r. zbada reprywatyzację kamienicy, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Zdaniem Jana Śpiewaka zeznania ws. kamienicy przy Noakowskiego 16 bezpośrednio obciążają Hannę Gronkiewicz-Waltz. - Po posiedzeniach komisji wiemy, że pani prezydent Warszawy dowiedziała się w 2012 roku, że kamienica przy Noakowskiego 16 została zreprywatyzowana na skutek przestępstwa. Szokujący jest aspekt ludzki i zeznania mieszkańców o trzech zgonach na sutek stresu związanego z reprywatyzacją, to zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Przez wiele lat rozgrywała się nieprawdopodobna tragedia ludzka – mówił aktywista miejski.

Według gościa Polskiego Radia 24 trudno uwierzyć, że Andrzej Waltz nie dyskutował z żoną o sprawie Noakowskiego 16. - Myślę, że w sprawie Noakowskiego 16 będzie nałożenie kary. Wiedziała, że ta sprawa krzywdzi ludzi i nie zrobiła nic, by to naprawić. Andrzej Waltz przyjął linię obrony, że decyzje były poświadczone przez państwo i nie zastanawiał się nad moralnością – powiedział Śpiewak.

W opinii prezesa Wolnego Miasta Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna była podjąć działania ws. Noakowskiego 16. - Wyłania się obraz kultury korupcji w warszawskim ratuszu, gdzie jest zezwolenie, by łamać prawo i czerpać z tego osobiste korzyści. Pani prezydent wiedziała, że ta reprywatyzacja krzywdzi ludzi, a je podstawa jest wątpliwa. Pomimo tego nie zrobiła nic, by to zatrzymać – wskazywał Jan Śpiewak.

W programie także komentarz politologa dr hab. Łukasza Młyńczyka z Uniwersytetu Zielonogórskiego o przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 05.12.2017

Godzina emisji: 21:37


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także