Beata Szydło wicepremierem? Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 22:00
Premier Beata Szydło złożyła rezygnację ze stanowiska premiera. Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości, przyjmując dymisję, jednocześnie wysunął kandydaturę Mateusza Morawieckiego – dotychczasowego wicepremiera – na nowego szefa rządu. Mówi się jednak, że Szydło ma zostać wicepremierem w rządzie Morawickiego. W magazynie Północ-Południe rozmowa z Krzysztofem Loszem z Naszego Dziennika i Łukaszem Zboralskim z Do Rzeczy.
Audio
  • 7.12.17 Północ-Południe: Morawiecki kandydatem na premiera
Premier Beata Szydło opuszcza siedzibę Prawa i Sprawiedliwości, 7 bm. Wcześniej rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek poinformowała dziennikarzy, że premier Beata Szydło złożyła rezygnację z pełnionej funkcji na ręce komitetu politycznego PiS. Obradujący na Nowogrodzkiej komitet polityczny, na stanowisko premiera polskiego rządu wysunął
Premier Beata Szydło opuszcza siedzibę Prawa i Sprawiedliwości, 7 bm. Wcześniej rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek poinformowała dziennikarzy, że premier Beata Szydło złożyła rezygnację z pełnionej funkcji na ręce komitetu politycznego PiS. Obradujący na Nowogrodzkiej komitet polityczny, na stanowisko premiera polskiego rządu wysunąłFoto: PAP/Leszek Szymański

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak pytany przez dziennikarzy o to, czy Beata Szydło po rezygnacji z funkcji premiera ma objąć funkcję wicepremiera w rządzie, potwierdził, że na posiedzeniu Komitetu Politycznego zapadła taka decyzja.

– Ta decyzja jest dla mnie co najmniej dziwna. To, że Beata Szydło odchodzi, wiedzieliśmy od kilku dni. Jednak to, że ma pozostać w rządzie jako wicepremier, jest zaskakujące. Raczej takich rzeczy się nie spotykało w polskiej i europejskiej polityce; sytuacja jest niezręczna politycznie i "po ludzku" – komentował w PR24 Krzysztof Losz.

– Najtwardszy elektorat PiS będzie miał pewien dysonans poznawczy – mówił z kolei Łukasz Zboralski. – (…) ci, którzy uważali Beatę Szydło za wspaniałą szefową rządu, która spełniała obietnice wyborcze, będą stali za nią murem. Jednocześnie to oznacza, że będą przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pytanie, jak z tego wybrnąć (…) – dodawał.

Więcej w rozmowach z komentatorami.

W części informacyjnej magazynu Północ-Południe m.in. o skierowaniu przez Komisję Europejską pozwu do unijnego Trybunału przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom za odmowę przyjęcia imigrantów.

W programie również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Prowadzenie: Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/zz

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 7.12.17

Godzina emisji: 21.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Wyborcy PiS nie rozumieją dlaczego rekonstrukcja trwa tak długo”

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 08:48
W czwartek po południu w Warszawie zbierze się Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Najważniejsi politycy partii rządzącej będą rozmawiać o rekonstrukcji rządu.W grę wchodzi nawet wymiana premier Beaty Szydło. Rano na ten temat rozmawiali prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes PIS Jarosław Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Kuchciński. O rekonstrukcji rządu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zamiana premier Szydło na Morawieckiego nic nie zmienia”

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:15
- W sprawie rekonstrukcji rządu jest pewien scenariusz, o którym praktycznie do tej pory nie mówiono. To scenariusz, w którym premierem zostaje Jarosław Kaczyński, a premier Beata Szydło zostaje wicepremierem ds. społecznych. Byłoby to połączenie sprawczości politycznej, decyzyjności Jarosława Kaczyńskiego z wizerunkiem, poparciem, jakim cieszy się premier Beata Szydło – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło złożyła rezygnację. Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 21:00
– Chodzi o wzmocnienie gospodarczego trzonu rządu. Przed Polską stoją duże wyzwania w tym zakresie – mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z Gazety Polskiej Codziennie. W ten sposób publicysta odniósł się do rezygnacji Beaty Szydło z urzędu premiera. Kandydatem PiS na nowego szefa rządu jest Mateusz Morawiecki. Na naszej antenie także komentarz dra hab. Łukasza Młyńczyka z Uniwersytetu Zielonogórskiego. 
rozwiń zwiń