"Należy bronić dokonań rządu Beaty Szydło, Morawiecki wizjonerem"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 22:07
Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego. Wiceprezesem Rady Ministrów została dotychczasowa premier Beata Szydło. Jak na razie jednak obsada stanowisk ministerialnych pozostała niezmieniona. W magazynie Północ-Południe rozmowa z Grzegorzem Osieckim z Dziennika Gazety Prawnej i Adrianem Stankowskim z Gazety Polskiej Codziennie.
Audio
  • 11.12.17 Północ-Południe: Morawiecki powołany na stanowisko premiera
  • 11.12.17 Północ-Południe. Informacje
Prezydent Andrzej Duda wręcza akt powołania na wicepremiera Beacie Szydło, Warszawa, 11.12.2017
Prezydent Andrzej Duda wręcza akt powołania na wicepremiera Beacie Szydło, Warszawa, 11.12.2017Foto: PAP/Paweł Supernak

Wbrew wcześniejszym, nieoficjalnym doniesieniom medialnym, nie doszło do jakichkolwiek zmian w obsadzie szefów poszczególnych resortów.

– Zaskoczeniem jest to, że nie wymieniono ani jednego ministra. W rządzie znalazła się nawet Elżbieta Witek, która była szefem gabinetu Beaty Szydło – wskazywał w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki, oceniając przy tym, że przez kolejne tygodnie nadal będzie trwała giełda nazwisk ministrów, którzy mogą opuścić rząd na początku roku.

– Dziś media śledziły to, czy Witold Waszczykowski przyjedzie z Brukseli i co to będzie oznaczać – czy otrzyma nominację, czy też nie. To samo nas czeka przez najbliższy miesiąc, z małą przerwą na święta – przewidywał Grzegorz Osiecki.

Adrian Stankowski z kolei przekonywał, że zmiana na stanowisku szefa rządu była koniecznością. Zaznaczył przy tym, że należy bronić dokonań Rady Ministrów pod wodzą Beaty Szydło.

– Jestem pełen uznania dla osiągnieć poprzedniego rządu. Przy ogromnym ostrzale, nawałnicy ze strony opozycji i polityków europejskiej, zdołał zmienić podstawowe wektory polskiej polityki, polskiej ekonomii. To dobry początek dla Rzeczpospolitej – mówił publicysta. – Jednak do tego, by „ten wielki pojazd” znów nabrał dynamiki, potrzebna jest wizja. A Mateusz Morawiecki jest wizjonerem na miarę Eugeniusza Kwiatkowskiego – pointował Adrian Stankowski.

Więcej w rozmowach z komentatorami.

W części informacyjnej magazynu Północ-Południe m.in. o ujawnieniu przez komisję weryfikacyjną kluczowych dokumentów ws. reprywatyzacji kamienicy przy Noakowskiego 16 i dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W programie również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Prowadzenie: Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 11.12.17

Godzina emisji: 21.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ekspert: Zmiana premiera podyktowana wyborami samorządowymi

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 16:01
– Rozpoczyna się nowy etap rządów PiS. Ma on zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania dobrego wyniku w wyborach samorządowych – komentował w Gorącym Temacie prof. Andrzej Zybała z Katedry Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: sprawy ambicjonalne i personalne nie są najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 17:01
– Nikt na nikogo się nie obraża, nie robi rozłamów. Umawiamy się na dalszą współpracę – mówił w Rozmowie PR24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się w ten sposób do zmiany na stanowisku premiera i rekonstrukcji rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd Mateusza Morawieckiego niemal bez zmian. "Czekamy na styczeń"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 18:10
Prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Wicepremierem została dotychczasowa szefowa rządu, Beata Szydło. Obsada pozostałych ministerstw pozostała niemieniona. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentarz Wojciecha Wybranowskiego z Do Rzeczy i Tomasza Walczaka z Super Expressu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd Mateusza Morawieckiego bez zmian szefów resortów. Beata Szydło wicepremierem

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 18:18
Ministrowie rządu Beaty Szydło zachowali stanowiska w nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego. W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył ministerialne nominacje i powołał nowy rząd.
rozwiń zwiń