Spotkanie Morawiecki-Macron. "Sojusz polsko-francuski ma szansę być reanimowany w kolejnych miesiącach"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 21:31
Polski premier, Mateusz Morawiecki, rozmawiał z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, o wspólnych interesach i o trudnych sprawach, w tym o praworządności – powiedzieli Polskiemu Radiu dyplomaci w Brukseli. – Dobrze, że doszło do tego spotkania – mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, ekspert ds. międzynarodowych.
Audio
  • 15.12.17 Spotkanie Morawiecki-Macron. „Dobrze, że doszło do rozmowy”
Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki
Emmanuel Macron i Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL

Jeden z dyplomatów powiedział, że było to dobre spotkanie, ale obaj politycy nie uniknęli trudnych spraw. Najpierw doszło do spotkania delegacji z Polski i Francji, a później Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron rozmawiali w cztery oczy przez kilka minut. Rozmowa dotyczyła delegowania pracowników, kwestii klimatycznych i energii, w tym także gazociągu Nord Stream 2. Polski premier miał mówić o konieczności wynegocjowania kompromisów z uwzględnieniem interesów Polski.

– Panowie rozmawiali w cztery oczy; trzeba się cieszyć, że sojusz polsko-francuski ma szansę być reanimowany w kolejnych miesiącach. Prezydent Macron przyjął zaproszenie na setną rocznicę odzyskania niepodległości – wskazywał dr Grzegorz Gil, zaznaczając natomiast, że w kwestii np. pracowników delegowanych może być trudno o porozumienie.

– W tym kontekście będzie trudno "zmiękczyć" postawę Francuzów. Jednak niewątpliwe zmiana premiera, postawienie na technokratę mówiącego biegle w językach obcych, może przełożyć się na ocieplenie wizerunku Warszawy – oceniał gość PR24.

Obaj politycy rozmawiali też na temat migracji i sytuacji w Libii. Ponadto, jak przekazał Polskiemu Radiu jeden z dyplomatów, prezydent Francji pytał Mateusza Morawieckiego o rozmowy z Komisją w sprawach trudnych i właśnie wtedy pojawił się temat praworządności. Bruksela od stycznia ubiegłego roku prowadzi przeciwko Polsce procedurę kontroli rządów prawa. Premier Morawiecki zadeklarował, że jest w kontakcie z przewodniczącym Komisji w wielu sprawach i jest gotów do dialogu z Brukselą. Prezydent Francji miał też powiedzieć, że bardzo ważny jest prowadzony dialog z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Mateusz Morawiecki spotkał się z Emmanuelem Macronem w piątek rano, przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

___________________

Data emisji: 15.12.17

Godzina emisji: 12.45


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Bruksela: Pierwsza zagraniczna podróż premiera Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 11:43
Mateusz Morawiecki przyleciał do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej. To jego pierwsza zagraniczna podróż w roli premiera polskiego rządu. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Marcinem Kędzierskim z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki: nasze podejście w sprawie uchodźców ma coraz większe zrozumienie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 14:36
Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek z pierwszą zagraniczną wizytą do Brukseli, gdzie bierze udział w szczycie unijnym. Spotka się też z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i - wraz z szefami rządów państw V4 - z premierem Włoch i szefem Komisji Europejskiej. O szczycie unijnym w Brukseli mówił w audycji Północ-Południe ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Kokoszczyński. Szczyt komentował też w PR24 politolog prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń