Ryszard Czarnecki: podoba mi się, że Bułgaria mówi, że chce walczyć o własne interesy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:25
W Sofii zakończy się wyjazdowe posiedzenie Komisji Europejskiej, w związku z objęciem przez Bułgarię przewodnictwa w Unii. Przedstawiciele Komisji i bułgarskiego rządu rozmawiali na temat priorytetów na najbliższe pół roku. O rozpoczynającej się prezydencji Bułgarii w UE mówił w audycji Północ-Południe wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.
Audio
  • 12.01.2018 Ryszard Czarnecki: „Polska popiera starania Sofii o wejście do strefy Schengen”.
Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.Foto: FLICKR/euranet_plus/CC BY-SA 2.0

Według Ryszarda Czarneckiego to ważne, że państwa nowej Unii prowadzą UE. - To Sofia ustala agendę spotkań Rady Europejskiej. W starej piętnastce pokutuje patrzenie z góry na nowych członków Wspólnoty. Polska popiera starania Sofii o wejście do strefy Schengen. Podoba mi się, że Bułgaria otwarcie mówi, że chce walczyć o własne interesy – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Bułgaria, która od 1 stycznia kieruje pracami Unii Europejskiej, dziś uroczyście zainaugurowała swoje przewodnictwo. Podczas uroczystości mowa była o wyzwaniach, przed którymi stoi Unia Europejska i którymi będzie się musiała zająć Bułgaria. Premier Bojko Borisow powiedział, że lista spraw jest długa. Wymienił między innymi migrację, sytuację na Wschodzie, cyberbezpieczeństwo i Bałkany Zachodnie. Wspomniał też, że rozmowy będą dotyczyć uruchomionego przez Komisję Europejską artykułu 7.

W programie także komentarz eksperta ds. międzynarodowych Michała Kędzierskiego ws. decyzji o przystąpieniu do rozmów o utworzeniu rządu koalicyjnego przez CDU-CSU i SPD w Niemczech.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 21:37


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prezydencja bułgarska w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 09:49
Rozpoczęło się przewodnictwo Bułgarii w Unii Europejskiej. Kraj, który wszedł do Wspólnoty w roku 2007 niejako na kredyt – m.in. z uwagi na niedostateczną walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną – teraz będzie decydować o tym, czym UE będzie się zajmować. Mówiła o tym w Magazynie Europejskim korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bułgaria poprze Polskę ws. art. 7? „Rozsądne zachowanie”

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:35
– Spodziewałam się, że państwa naszego regionu będą stawały po stronie Polski, bo to rozsądne zachowanie – mówiła w Gorącym Temacie Jadwiga Wiśniewska, europosłanka Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Art. 7. „Ważne, że mamy głosy poparcia państw naszego regionu”

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 18:00
Bułgaria, kierująca pracami Unii liczy na to, że Polska porozumie się z Komisją Europejską. To - jak mówią władze w Sofii - pozwoli uniknąć głosowania nad wnioskiem, który miałby stwierdzić zagrożenie dla praworządności w Polsce. Do poparcia art. 7 potrzeba zgody 22 państw. O ewentualnym poparciu Bułgarii ws. art. 7 mówili Debacie Dnia Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”), Tomasz Pietryga („Rzeczpospolita”) i Michał Wróblewski („Fakt”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oficjalna inauguracja półrocznego przewodnictwa Bułgarii w UE

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 20:00
Władze Bułgarii oraz szefowie instytucji europejskich zainaugurowali w czwartek, oficjalnie, półroczne przewodnictwo tego kraju w Unii Europejskiej. O oczekiwaniach wobec Sofii, mówili w audycji Świat w Powiększeniu Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka.
rozwiń zwiń