Przedterminowe wybory do Sejmu? „Jarosław Kaczyński może mieć taką pokusę”

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 21:55
Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że jego ugrupowanie chce rządzić do końca kadencji. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów był pytany o medialne spekulacje dotyczące ewentualnego przeprowadzenia przyspieszonych wyborów. – Nie wierzę, by Jarosław Kaczyński zdecydował się na taki krok, pomimo pokusy, którą może mieć – ocenił Łukasz Adamski z tygodnika „Sieci Prawdy”.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Hulimka/REPORTER/EASTNEWS

To – jak mówił Jacek Sasin – „absolutne political fiction”. Podkreślił, że PiS ma dużą i stabilną większość w Sejmie, pozwalającą na realizację programu do końca kadencji. Zaznaczył, że temat ten jest wygodny dla opozycji, która próbuje odwrócić uwagę od ostatnich wydarzeń w Sejmie.

– Sytuacja rządzącej Zjednoczonej Prawicy jest niezwykle mocna. Jeszcze nigdy w historii III RP prawa strona polskiej sceny politycznej nie była tak silna. Pamiętajmy, że prezes Kaczyński zdecydował się na przedterminowe wybory w 2007 roku. Oczywiście wtedy sytuacja była zupełnie inna, choć PiS królował we wszystkich przedwyborczych sondażach. Jednak przegrał z Platformą Obywatelską. Dlatego nie uważam, żeby w partii rządzącej zdecydowano się na taki krok – dodał dziennikarz portalu wpolityce.pl

Łukasz Adamski zaznaczył, że w najbliższych trzech latach przed politykami PiS cała seria wyborów. Zdaniem dziennikarza zaplanowany kalendarz wyborczy nie zostanie zmieniony.

Ponadto w audycji rozmowa z Wojciechem Przybylskim z kwartalnika „Res Publica Nova” na temat pierwszej tury wyborów prezydenckich w Czechach.

W części informacyjnej audycji m.in. o echach rekonstrukcji rządu, koalicji ugrupowań lewicowych w wyborach samorządowych, możliwościach wprowadzenia waluty euro w naszym kraju, czterodniowej wizycie minister Beaty Kempy w Jordanii, podtrzymaniu porozumienia nuklearnego pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi, litewskich uroczystościach z okazji Dnia Obrońców Wolności, a także o rozpoczynających się feriach.  

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawiła je Renata Susałko.

Audycję „Północ-Południe” prowadził Mateusz Drozda.

IAR/Polskie Radio 24/db

___________________

Data emisji: 13.01.17

Godzina emisji: 21:06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ryszard Petru zapowiada zmianę formy protestu opozycji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 20:25
– Polityka nie polega na tym, że podejmujemy rozmowy, by je podjąć, a nie się dogadać – mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska (wpolityce.pl). Bez porozumienia zakończyło się spotkanie przedstawicieli partii politycznych, w sprawie kryzysu parlamentarnego. Gośćmi audycji Gorący Temat byli także Magdalena Piejko (Gazeta Polska Codziennie) i Piotr Pałka (rebelya.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: Słowa J. Kaczyńskiego ostre, ale adekwatne

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 16:05
– Jarosław Kaczyński zareagował ostro, ale adekwatnie. Platforma Obywatelska jest odpowiedzialna za przemysł pogardy wobec byłego prezydenta – oceniał w Gorącym Temacie Adrian Stankowski. Publicysta Gazety Polskiej w Polskim Radiu 24 skomentował sejmowe wystąpienie lidera Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął nowelę ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z poprawkami tego klubu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 23:52
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego autorstwa PiS wraz z poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania wprowadzają dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od wyborów samorządowych w 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gociek: Zaczęła się licytacja, kto jest lepszą lewicą światopoglądową w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 22:00
– Być może w opozycji zaczyna narastać przeświadczenie, że prawdziwą alternatywą dla PiS-u nie będzie żadna "zmiękczona prawica" czy partia centrowa, ale ugrupowanie lewicowe  – powiedział w audycji Północ-Południe Piotr Gociek z tygodnika Do Rzeczy. Odniósł się w ten sposób do wykluczenia trzech posłów z PO i zawieszenia trzech posłów Nowoczesnej po głosowaniu nad projektami ustaw ws. aborcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog: SLD i Razem jest nie pod drodze z PO i Nowoczesną

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 11:27
– Od dwóch dni widzimy, że opozycji w Sejmie mogłoby w zasadzie nie być – mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński. Politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana w ten sposób komentował sprawę odrzucenia w pierwszym czytaniu liberalizującego przepisy aborcyjne projektu autorstwa komitetu „Ratujmy Kobiety”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu. "Kontynuacja i zmiana wizerunkowa"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 13:35
- Można dyskutować o tym, czy jest frakcja Antoniego Macierewicza w PiS, ale bezdyskusyjną kwestią jest to, że jest frakcja Antoniego Macierewicza wśród wyborców, wśród elektoratu PiS. Odpowiedź na pytanie jak liczna jest to frakcja, przyniosą najbliższe sondaże – powiedział w Podsumowaniu Tygodnia Dariusz Grzędziński z Faktu. O rekonstrukcji rządu mówili także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń