Mieczysław Baszko odszedł z PSL. Jaka przyszłość czeka ludowców?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 22:00
Podlaski poseł PSL Mieczysław Baszko przechodzi do Porozumienia. Poinformował o tym oficjalnie w Białymstoku, na wspólnej konferencji prasowej z liderem tego ugrupowania, wicepremierem Jarosławem Gowinem. Czy to będzie oznaczało utratę przez Polskie Stronnictwo Ludowe klubu parlamentarnego?
Audio
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, 20 bm. w Kraśniku podczas Krajowej Konwencji Samorządowej PSL
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, 20 bm. w Kraśniku podczas Krajowej Konwencji Samorządowej PSL Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Mieczysław Baszko był jedynym posłem ludowców z województwa podlaskiego. W wyborach jesienią 2015 głosowało na niego ok. 7 tys. wyborców. Wcześniej był m.in. marszałkiem województwa podlaskiego.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że „bardzo się cieszy” z deklaracji posła Baszki, którego określił mianem „jednego z najbardziej popularnych na Podlasiu polityków”.

– Odejście posła Baszki zbyt dużo moim zdaniem nie zmieni sytuacji PSL w Sejmie. Partia ta stanie się po prostu kołem poselskim. Co prawda mówi się o ewentualnym dołączeniu do ugrupowania Władysława Kosiniaka-Kamysza polityków związanych z Unią Europejskich Demokratów, ale takie łączenie może być odebrane niezbyt korzystnie – podkreślił dr Piotr Zakrzewski z UKSW.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując odejście Baszki, zapewniał w Kraśniku, że klub Stronnictwa przetrwa. - Dla wszystkich politycznych kłusowników mam informację, że ich plan się nie powiódł. Był skrzętny plan, żeby w dniu konwencji PSL, kiedy ruszamy na samorządy (...) rozbić klub PSL. Nie udało się. Klub PSL jest i będzie - podkreślił szef PSL.

– Wielokrotnie już publicyści, politolodzy i przeciwnicy PSL wieścili koniec tego ugrupowania, a lata mijają i ludowcy wciąż są obecni na polskiej scenie politycznej. Jednak z kadencji na kadencję systematycznie tracą poparcie. Niczego dobrego nie wróży niebyt medialny polityków tej partii w ostatnim czasie. Mówiąc o opozycji przywołuje się Nowoczesną, PO oraz Kukiz’15. PSL jest w cieniu. W dzisiejszej Polsce kończy się również czas partii, które utożsamiane są z jedną grupą społeczną – dodał dr Piotr Zakrzewski.

W części informacyjnej audycji m.in. o zdobyciu przez Kamila Stocha tytułu wicemistrza świata w lotach narciarskich, 1. rocznicy prezydentury Donalda Trumpa, rosyjskiej propozycji mediacji w relacjach USA i Korei Północnej, papieskiej pielgrzymce do Peru, a także o trwających w Polsce feriach zimowych.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawiła je Renata Susałko.

Audycję Północ-Południe prowadził Piotr Wąż.

PAP/Polskie Radio 24/db

___________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 20.01.18

Godzina emisji: 21:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Dnia o transferach w polskiej polityce

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 18:20
- Od jakiegoś czasu dyskutuje się o łapance jeśli chodzi o transfery poselskie. Szukane są osoby wśród ludowców, w Kukiz’15. Każdy w Zjednoczonej Prawicy ma ku temu swój powód – powiedział w Debacie Dnia Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". W audycji uczestniczył także Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa partia Jarosława Gowina. "Walczy o polityczną podmiotowość"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 22:00
Porozumienie to nowa nazwa partii Jarosława Gowina. Jesteśmy dobrym zespołem, który ma selekcjonera ze strategiczną wizją, ostrych napastników i solidną defensywę; ta drużyna jest otwarta na wszystkich, dołączcie - apelował Gowin podczas sobotniego kongresu ugrupowania. O politycznych szansach nowego projektu wicepremiera mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Sławomir Sowiński z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Zbigniew Gryglas o swojej politycznej drodze

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 08:26
- Nie przeszedłem żadnej metamorfozy. Zawsze sytuowałem się na skrajnym konserwatywnym skrzydle Nowoczesnej – powiedział w audycji 24 Pytania były poseł Nowoczesnej, obecnie poseł partii Porozumienie Zbigniew Gryglas. W Polskim Radiu 24 mówił m.in. o powodach przejścia do nowej partii Jarosława Gowina i kandydatach na prezydenta Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Baszko przechodzi z PSL do Porozumienia. "Tworzy się wiatr polityczny, który wieje w kierunku PiS"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 15:42
Poseł Mieczysław Baszko odszedł z PSL i dołączył do Porozumienia. O przejściu do obozu Zjednoczonej Prawicy poseł poinformował na wspólnej konferencji z wicepremierem Jarosławem Gowinem. O decyzji posła mówili w audycji Gorący Temat prof. Kazimierz Kik (politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) i Adrian Stankowski („Gazeta Polska Codziennie”).
rozwiń zwiń