X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szef polskiego MSZ spotkał się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 22:00
Około godziny trwało w Brukseli spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Rozmowa odbyła się w saloniku na lotnisku w belgijskiej stolicy. Jakie znaczenie dla Polski może mieć ta rozmowa? Swoimi przewidywaniami podzielił się w audycji „Północ-Południe” Grzegorz Gil, politolog z UMCS w Lublinie.
Audio
Szef MSZ Jacek Czaputowicz
Szef MSZ Jacek Czaputowicz Foto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Minister Czaputowicz powiedział, że było to dobre potkanie i cieszy się, że do niego doszło. - Osiągnęliśmy wiele zbieżnych punktów – zauważył szef polskiego MSZ. - Omówiliśmy kwestie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, powiedziałem jak my to widzimy i że jest on w pełni legalny. Umówiliśmy się też na dalsze konsultacje na szczeblu ekspertów i zaprosiłem Fransa Timmermansna do Warszawy – powiedział w TVP Info minister.

– Należy zauważyć, że to spotkanie miało charakter kurtuazyjny, zapoznawczy i o tym minister Czaputowicz mówił. Warto też wspomnieć, że od kilku tygodni, zarówno z Warszawy, jak i z Brukseli, napływają o wiele bardziej łagodne komentarze dotyczące wzajemnych relacji. To pokazuje, że Unia dostrzega, iż tak naprawdę sankcje wobec Polski mogą być miną dla Komisji Europejskiej, która niekoniecznie musi znaleźć odpowiednią liczbę państw do poparcia artykułu 7. – ocenił Grzegorz Gil, politolog z UMCS w Lublinie.

Zadowolony ze spotkania jest także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Frans Timmermans napisał na jednym z portali społecznościowych, że rozmowa dotyczyła kwestii praworządności i że ma nadzieję na kontynuowanie dialogu między Brukselą a Warszawą.

– Ze strony Brukseli wyraźnie widać dużą wolę prowadzenia rozmów z Polską i niepodkręcania atmosfery. Osiągnięcie kompromisu nie będzie łatwe. Co do tego nie mam złudzeń. Obie strony zechcą wyjść z tego konfliktu z twarzą, co nie ułatwi zadania. Osobiście przygotowałbym się na dłuższy okres rozstrzygnięć.

Komisja Europejska domaga się zmian w reformach sądownictwa. Uważa, że zagrażają one niezależności i niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Polska odpiera zarzuty. Mówi, że jako suwerenny kraj ma prawo reformować sądownictwo wedle własnego uznania. Oprócz tej kwestii rozmowa polskiego ministra z wiceszefem Komisji dotyczyła też polityki migracyjnej i przyjmowania uchodźców.

Ponadto w audycji rozmowa z Arturem Wróblewskim, amerykanistą z Uczelni Łazarskiego, na temat paraliżu rządowej administracji USA.

W części informacyjnej audycji m.in. o reakcji polskich władz wobec stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” propagującego nazizm, sukcesie polskich skoczków narciarskich, którzy zdobyli brązowy medal na mistrzostwach świata w lotach, decyzji SPD o rozpoczęciu rozmów z CDU/CSU na temat zawiązania rządowej koalicji w Niemczech, a także o 144. rocznicy urodzeń Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera II RP i lidera ruchu ludowego.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Dariusz Matyja.

Audycję Północ-Południe prowadził Piotr Wąż.

PAP/IAR/Polskie Radio 24/db

___________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 21.01.18

Godzina emisji: 21:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Bogusław Liberadzki o postawie wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 16:35
- Sądzę, że intencje i oczekiwania Fransa Timmermansa są zbyt intensywne. Pewnie będzie musiał po 4 tygodniach zadeklarować, że potrzeba jeszcze około 6-10 tygodni wszak dopiero po przedłożeniu projektu prezydenta będzie można się do czegokolwiek odnosić – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki (SLD). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ofensywa polskiej dyplomacji. Wizyty zagraniczne szefów MON i MSZ

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 22:05
W poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotka się w Brukseli z Naczelnym Dowódcą Sił NATO w Europie oraz z Sekretarzem Generalnym NATO. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odwiedzi Bułgarię. Co mogą przynieść pierwsze wizyty zagraniczne szefów MON i MSZ? Mówił o tym prof. Maciej Drzonek z Instytutu Politologii i Europeistyki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W relacjach Polski z UE widać przewagę nowej ekipy nad poprzednią"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 18:00
Nowy szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz, złożył wizytę w Niemczech. Jak ocenił, polskie racje są lepiej rozumiane zarówno w Brukseli, jak i w Berlinie. – Nie chcemy z wami wojny, merytoryczna dyskusja toczy się – powiedział natomiast szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. O relacjach Polski z Unią Europejską, w kontekście uruchomionej wobec Polski procedury z art. 7 traktatu UE, rozmawiali w Debacie Dnia Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Piotr Gabryel (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef polskiego MSZ spotka się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 14:25
Dziś wieczorem w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotka się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Tematem rozmowy ma być praworządność, oraz reforma sądownictwa, zakwestionowana przez KE. O atmosferze przed spotkaniem mówiła Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy strategia polskiej polityki zagranicznej uległa złagodzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 19:00
– Minister Czaputowicz może realizować miękką strategię naszkicowaną przez premiera Morawieckiego – ocenił Marcin Fijołek z portalu wpolityce.pl. Odniósł się w ten sposób do złagodzenia tonu polskiej dyplomacji w problematycznych kwestiach, które różnią Polskę z krajami Europy Zachodniej. Głos w dyskusji w audycji "Wróżenie z Faktów" Łukasza Warzechy zabrał również Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl.
rozwiń zwiń